New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 
Türkiye'deki diplomatik çevrelerin yakından tanıdığı DİPLOMAT dergisinin kardeş yayını olan DİPLOMAT ATLAS dergisi, elinizdeki ilk sayısıyla yayın hayatına başlamış bulunuyor.
 
Her sayısında değişik bir ülkeyi veya bir bölgeyi ele alacak olan DİPLOMAT ATLAS dergisinin bu ilk sayısında projektörlerimizi SUUDİ ARABİSTAN'ın üzerine çevirdik. Orta-Doğu'nun bu büyük ve güçlü ülkesini bir çok yönleriyle anlatmaya çalıştık. Aslında Suudi Arabistan Türkiye'de iyi tanındığı düşünülen bir ülke. Örneğin, her yıl binlerce vatandaşımız Hac vesilesiyle bu ülkeyi ziyaret ediyor. İş adamlarımız Suudi Arabistan ile ticarî faaliyetler sürdürüyorlar, Devlet düzeyinde ise iki ülke arasındaki sağlam diplomatik ilişkilerin süregelmekte olduğu biliniyor.
 
Ancak, genellikle zengin bir çöl ve petrol ülkesi olarak bilinen Suudi Arabistan'ın aynı zamanda tarım ürünleri de yetiştirip ihraç eden bir ülke olduğu, Dış ticaret hacmi bakımından dünya sıralamasında en başlarda yer aldığı, yoksul ülkelere en çok insani yardım yapan ülkelerden biri olduğu, afetlere maruz kalan bölgelere yapılan yardımlar konusunda ilk sıralarda bulunduğu ve modern mimarinin en cüretkar eserlerinin görüldüğü kentlere sahip olduğu, belki de zaman zaman gözden kaçabiliyor.
 
DİPLOMAT ATLAS'ın bu ilk sayısını hazırlarken, Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin yardımlarından çok yararlandık. Bizleri bir çok bilgi ile donatarak bu sayının hazırlanmasını sağladılar. Özellikle, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Dr. MOHAMMED R. AL - HUSSAINI'ye, verdiği destek için teşekkür borçluyuz.
 
DİPLOMAT ATLAS'ın okurlar tarafından beğenilen bir yayın olması en büyük dileğimizdir.
 
 


 Merhaba,
 
This special issue of “DIPLOMAT ATLAS” is published at a time where the relations between Turkey and Saudi Arabia witness a turning point in all fields and dimensions. The first visit of the Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah Bin Abdulaziz Al-Saud to Turkey from 8-11 August 2006 is considered a historical event. Local and international media described the visit as “historical turning point, not only on the bilateral relations between Saudi Arabia and Turkey, but also between Turkey and the whole Arab World.”
 
The second visit of King Abdullah to Ankara takes place from 9-10 November 2007, to reflect the extent of warm and cordial feelings that the leaders and people of the Kingdom maintain and cherish towards Turkey.
 
This issue, which is published in Turkish language for the first time, in coordination with the Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia to Turkey, Dr Mohammed Raja Al-Hussaini, shows in distinct photos, recent figures and words, the extent of progress and development in the Kingdom in all fields as well as the special relations between the Kingdom and Turkey.

Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1