New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SEFERBERLİK GİBİ EĞİTİM
 

Eğitime çok önem verilen Suudi Arabistan'da, ilk ve orta öğretime devam eden öğrencilerin sayısı yaklaşık 5 milyon civarında. Ülkenin toplam nüfusunun 27 milyon olduğu göz önüne alındığında, bunun yüzde 20'leri aşan yüksek bir oran olduğu görülüyor. Kız ve erkek öğrencilerin sayısının birbirine eşit olması, eğitimde herhangi bir cinsiyet ayrımının olmadığının da göstergesi.

2007-2008 ders yılında eğitim veren okulların toplam sayısı 31 798. Bu okulların 14 923'ünde erkek öğrenciler eğitim görürken, 16 875 okulda da kız öğrencilere eğitim veriliyor. İlk ve orta öğretimde görev yapan öğretmenlerin sayısı ise, 199 062'si erkek, 226 281'i de kadın olmak üzere, toplam 425 343.

Yüksek öğrenim konusunda ise, ülkede bir çok yüksek okulun yanı sıra 12 adet Üniversite var. Ülkenin çeşitli yörelerindeki kentlere dağılmış olan bu üniversitelerin en eskisi, Riyad kentindeki “Kral Suud Üniversitesi”. Kral Suud Üniversitesi 1957 yılında kurulmuş. Bugün için, kız ve erkek 70 000 öğrenci bu üniversitede eğitim görüyor.

Kimisi kamuya ait olan, kimisi de vakıflar tarafından yönetilen özel kurum statüsünde bulunan diğer ünlü üniversiteler arasında ise, merkez kampusü Cidde'de olan “Kral Abdülaziz Üniversitesi, Rabigh kentindeki “Kral Abdullah Fen ve Teknoloji Üniversitesi”, Dammam kentinde hizmet veren “Kral Fahd Petrol ve Madencilik Üniversitesi” ve Medine'deki “Medine-i Münevvere İslam Üniversitesi” sıralanabilir.

     

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1