New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SPOR
 

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi, Suudi Arabistan'da da gençler arasında en popular olan spor, futbol. Sayıları fazla olmasa da, her büyük kentin bir futbol takımı ve her mahallede de halı sahalar var. Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı, Asya'nın en başarılı takımlarından. Taraftarlar onları “Şahinler” veya “Yeşiller” diye adlandırıyor. En çok milli olan oyuncuları Muhammed El Deayea, en çok gol atan futbolcu ise Macid Abdullah. FIFA'ya 1959 yılında üye olan Suudi Arabistan, 1998'da FIFA Dünya Gençler Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Nisan 2005'te de İslam Olimpiyat Oyunlarını düzenledi.

Suudi Arabistan'ın en büyük spor kulübü olan El İttihad, futbolun yanında basketbol, voleybol ve yüzme gibi branşlarda da faaliyet gösteriyor. Popüler ve iddialı bir kulüp olan El İttihad, Asya'nın Real Madrid'i olarak kabul ediliyor. Suudi 1. Ligi'nde “Cidde Kaplanları” olarak bilinen El-İttihad'ın logosu ise “1 numara”. Asya Şampiyonlar Ligi'nde 2004 ve 2005 yılında şampiyon olan El-İttihad, petrol gelirleri sayesinde zengin imkânlara sahip bir kulüp.

Geçmişte, El-İttihad'ın formasını giyenler arasında çok ünlü sporcular görülüyor: İtalya Milli Takımı çalıştırıcısı Roberto Donadoni, 1994 Dünya Kupası şampiyonu Brezilyalı Bebeto, İnter'den Sierra Leone'li Muhammed Kallon, Meksikalı ünlü golcü Jared Broggetti, kısa bir dönem Gençlerbirliği'nin de formasını giyen Nijeryalı Tjjani Babangida bu ünlülerden bazıları.

DEVE GÜREŞLERİNDEN AT YARIŞLARINA

Eski bir Arap geleneği olan deve güreş ve yarışları, günümüzde yerini ilgiyle izlenen ve görkemli yarış alanlarında yapılan at yarışlarına bırakmış. Suudi Araplar için at oldukça önemli. Değerleri milyon dolara varan Arap atları... At yarışlarında, Türk jokeyler de çok rağbet görüyor. Bazıları Suudi Arabistan'da sürekli yaşarken, bazıları da sezonluk kiralanıyor.

Suudi Arabistan toprakları, deve ve cins atların asıl vatanı. Dünyanın en güzel atları burada yetişiyor. Nejd bölgesi, at ve deve bakımından en zengin bölge. Bu arada Yozgat'ın Mehmetbeyli köyünde yaşayan 48 yaşındaki Asiye Satış, Suudi Arabistan Kralı Abdullah da dahil olmak üzere, birçok ünlünün atlarını yetiştiren “kadın seyis” olarak tanınıyor. Yörenin geniş otlakları ve çok uygun iklim koşulları yanında, Mehmetbeyli köyündeki toprağın yumuşaklığı, tayların tırnaklarının güçlenmesini sağlıyor. Tırnakları kırılmadan sağlıklı gelişen atlar da yarışlarda iyi dereceler elde ediyorlar. Hamile atlar doğumlarına sayılı günler kalana kadar, yeni doğan yavru taylar ise bir buçuk yaşına kadar bu çiftlikte bakılıyor.

Elbette ki, Suudi Arabistan'da spor sadece futbol ve at yarışlarıyla sınırlı değil. Geleneksel sporlar arasında Şahin yetiştirerek avlanmanın ülkenin en önemli popüler sporları arasında olduğunu belirtmek gerek. Modern sporlar içinde ise atletizm, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi ve bisiklet gibi dallarda da uluslararası yarışmalara katılan ve başarılı sonuçlar elde eden bir çok Suudi sporcu bulunuyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1