New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

MODERN VE KOZMOPOLİT : RİYAD
 
 

Suudi Arabistan'ın başkenti olan Riyad, tarihi Nejd bölgesinde, ünlü Hanife Vadisinin yakınındaki bir yaylada yer alıyor.

Riyad, daha 19. Yüzyılın başlarında, 1824 yılında, Suud hanedanının merkezi olarak seçilmişti. 1932 yılında Suudi Arabistan Krallığın kurulmasıyla, bu kez Krallığın başkenti oldu.

Çevresiyle birlikte 4 milyon nüfusu barındıran Riyad, bugün büyük bir hızla büyüyen modern bir kenttir. Öyle ki, yarım yüzyıldan daha az bir sürede, kent neredeyse yüz kat büyümüş, kent merkezindeki nüfus da 150 000'lerden 2 milyon'a yaklaşan bir düzeye erişmiştir. Riyad bugün de inançlı insanların liderliğinde bir refah ve uygarlık merkezi olarak büyümesini
ve gelişmesini güvenle sürdürüyor.

Kentte bütünüyle modern bir mimari hakimdir. Eski dönemlerden kalan mimari eser sayısı çok az olmakla birlikte, 19. yüzyıldan kalan Masmak Kalesi halâ bütün görkemiyle ayakta duruyor. 1930'lardan bu yana, elde edilen yüksek petrol gelirleri sayesinde, Riyad, modern ve görkemli yapıları, yeni otelleri, ileri teknolojiye sahip hastaneleri, gelişmiş okulları ve muhteşem otoyollarıyla üst düzeyde konfora sahip bir kent haline dönüşmüştür. Tabii ki, bu nedenle, eskiden sadece Nejd bölgesi halkının oturduğu Riyad, artık çok kozmopolit bir nüfusa sahiptir.

1985 yılında, bütün Hükümet Daireleri ve yabancı ülkelerin diplomatik temsilcilikleri Cidde'den Riyad'a taşınmış ve böylece Riyad tam bir Başkent kimliğine kavuşmuştur.

Riyad'ın dikkati çeken modern yapıları

Riyad TV Kulesi

1978-1981 yılları arasında yapılan bina 170m. yüksekliğindedir.

Al Faisaliyah Center

Burası Kingdom Center'den sonra Suudi Arabistan'ın ikinci büyük binasıdır. Binanın tepesinde altın renkli bir top vardır. Bir tükenmez kalem ucundan esinlenerek yapıldığı söylenen bu topun içinde bir restoran ve bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Kingdom Center

Suudi Arabistan'ın en büyük yapısı.

Kentin turistik bölgeleri

Masmak Kalesi

Masmak Kalesi Krallığın tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Kale Hicri 1319 Şaban'ın beşi sabahında Kral Abdülaziz'in Riyad'ı ele geçirdiği savaşla özdeşleştirilir. Hicri 1400'de Riyad hükümeti kaleyi özel bir çalışma programı dahilinde onarıma aldı. Hicri 1416 ya da Miladi 1995 yılında da Masmak Kalesi Prince Salman bin Abdülaziz tarafından ziyarete açıldı. Kale yakınındaki görülecek yerler arasında Saray'ın Anıt sal Kapısı, Cami, Kuyu, Sarayın Kabul Salonu ve Gözetleme Kulesi var.

MÜZELER

Ulusal Müze

İki büyük binasıyla birlikte 28 bin metre karelik bir alanı kaplayan müzede çevreden toplanmış antika eserler, belgeler, el yazmaları, savaş araç gereçleri ve geleneksel eğitim araçlarının sergilenmesi yanında çeşitli modern belgeler de yer alıyor. Müzedeki eşyalar sekiz büyük salonda sergileniyor.

Kral Abdülaziz Askeri Müzesi

Havacılık ve Savunma Bakanlığına bağlı olan müzede her türden savaş araç gerecleri ve silahlar sergileniyor. Aynı zamanda Suudi Ordusunun tarihi gelişimi de müzede gösterilmiş.

Kral Fahad Ulusal Kütüphane Müzesi

Elyazması kitapları ve farklı madeni paralardan oluşmuş koleksiyonları nedeniyle ilginç bir müze. Müzede 10.000 kadar nadir eser bulunuyor.

Antik Eserler ve Folklor Müzesi

İki bölümden oluşan müzenin birinci bölümünde “antika” eserler bulunuyor. Diğer bölümde ise erkek ve kadın giysilerinden, eski silahlarda, seramik ve ender pullardan örnekler bulunuyor.

Jeoloji Müzesi

Kral Suud Üniversitesi, Bilimler Koleji Jeoloji Bölümü tarafından düzenlenen müzede krallığın sınırları içinde yapılan araştırmalardan elde edilmiş, ilginç taşlar, fosiller, farklı metaller ve diğer jeolojik buluntular sergileniyor.

ALIŞ VERİŞ

Al-Jazeera

Riyad'ın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Al-Jazeera yaklaşık 22 bin metre karelik bir alan üzerine inşa edilmiş. Merkezde giysiler, ayakkabılar, hediyelik, elektrik ve elektronik eşyalar, ev tekstil ve aksesuarları, çantalar, oyuncaklar, parfümler ve aksesuarlar bulunuyor. Tesis içinde bir cami, bir çok restoran ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1