New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

HUZURLU VE SAKİN : MEDİNE
 
 

İslam'ın ikinci kutsal kenti olan Medine, Hicaz Bölgesi içinde bulunuyor. 1.300.000 nüfuslu olan Medine, aynı zamanda “peygamberin kenti” olarak da biliniyor. Çünkü, yaşamının önemli dönemlerini burada geçirmiş olan Hz. Muhammet'in mezarı da burada. bulunuyor. Medine, Mekke'den 338km. Kızıl Deniz'den de 193km. uzakta bulunuyor. Hicaz bölgesinin en verimli yeri olan Medine'de, kent oval bir biçime sahiptir ve güçlü duvarlarla çevrelenmiştir. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan bu surların yüksekliği 9 ile10 metre arasında değişiyor. Yan kulelerle desteklenen surların dört büyük kapısı bulunuyor. Kentin surlarının dışında, batı ve güneyindeki dış mahallelerinde küçük evler, bahçeler ve ağaç dikim alanları bulunuyor. Bu kenar mahallelerinin de surları ve kapıları var. Peygamberin camii olarak bilinen Nabavi Mescidi kentin doğusunda yer alıyor.

Hz. Muhammet'in mezarından başka, kızı Fatima'nın, karısı Ayşe'nin, ilk halife Hz. Ebu Bekir'in ve ikinci halife Hz. Ömer'in mezarları da hep buradadır. Ayrıca İslam'ın ilk camisi olan Kuba Mescidi de Medine'dedir. 850 yılında burası bir yıldırımla tahrip olmuş ve ünlü mezarlar hemen hemen unutulmuştu. Ancak 892'de burası temizlenince mezarlar ortaya çıktı. Fakat 1257'de meydana gelen bir yangınla yine tahrip oldu. Bu kez 1487'de Memluk Sultanı Kayıtbay tarafından bütünüyle yeniden yapıldı.

Mekke'de olduğu gibi, Medine'ye de yalnız izin verilmiş Müslümanlar girebiliyor. Medine de her yıl Mekke gibi Müslüman hacı adayları tarafından ziyaret ediliyor. Günümüzde, kentin ekonomisi, bilgi temelli bir endüstriye odaklanmıştır. Bu da çok sayıda kişiye iş olanağı yaratmaktadır.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1