New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında mercek altına aldığımız Mısır, Arap dünyasının en önemli ülkelerinden biri. Orta Doğu’nun bu çok önemli ülkesi, geçtiğimiz günlerde, bir halk hareketinin başlamasıyla dünyanın gündeminde ilk sırada yer almıştı. Önce protesto gösterileri ile başlayan ve kısa sürede kitlesel bir harekete dönüşen eylemler artık amacına ulaşmış bulunuyor. Başkan Hüsnü Mübarek, halkın isteği doğrultusunda istifa ederek yönetimi “Yüksek Askeri Konsey”e devretti. Şimdi, Mısır’da, bir an önce demokratik düzene kavuşmak için büyük bir çaba sürdürülüyor. Programa göre, yaklaşık altı ay içinde, seçimler yapılmış ve ülkede yeni bir demokratik yaşam yerleşmiş olacak.

Mısır’ın Türkiye ile de tarihten gelen güçlü bağları var. Ülkemizde ataları yüzyıllarca Mısır’da yaşamış çok sayıdaki Türk ailesinin varlığı bir yana, Mısır’da da büyükbabası veya büyükannesi Türk olan çok sayıda Mısırlı aile bulunuyor. Son yıllarda, Mısır ile Türkiye arasında yaşanan ticari ve ekonomik ilişkilerin yoğunluğu da, hiç kuşkusuz iki ülkeyi yakınlaştıran diğer bir unsur.

Aslında, Mısır deyince akla iki farklı kavram geliyor: halâ bütün ihtişamıyla ayakta duran göz kamaştırıcı eski Mısır uygarlığı, ve günümüzdeki çağdaş, güçlü ve bölgesinin lider ülkesi olan Mısır. Her iki Mısır’ı da, iç sayfalarımızda okuyucularımıza tanıtmaya çalıştık.

Modern Kahire ve İskenderiye’nin yanında, son yılların gözde tatil beldesi Şarm el-Şeyh’i ve eski Mısır uygarlığının Nil nehri boyunca uzanan Karnak, Luksor ve Assuan gibi kentlerini iç sayfalarımızda okuyabilirsiniz. Ayrıca Süveyş kanalının ilginç hikâyesinin de ilgi çekeceğini umuyoruz.

Türkiye ile Mısır arasındaki turizm, aslında henüz beklenen düzeye ulaşabilmiş değil. İki ülke arasındaki uçak seferlerinin artmasına rağmen, turistik yolculukların yeterli olmadığı belirtiliyor. Mısır’ın Ankara’daki Büyükelçisi Abderahman Salaheldin de aynı görüşte. Kendisiyle yaptığımız mülâkat, ilginç unsurlar içeriyor. Örneğin, Türk ticari firmalarının Mısır’a duydukları ilginin giderek arttığını öğreniyoruz.

Türkiye ve Mısır, bölgelerinin temel direği olan ülkeler. Bu nedenle birbirlerini daha iyi tanımaları ve daha çok işbirliği halinde olmaları gerekiyor. Zaten o yola da girmişler. Yakın bir gelecekte, her iki ülkenin daha da yakın ilişkiler içinde oldukları görülürse, buna hiç de şaşırmamak gerekecek.

Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1