New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

DÜNYACA ÜNLÜ
İSİMLER

Mısır binlerce yıllık bir kültür ve sanat birikimine sahip. Firavunlar döneminin uygarlığından sonra, Helenistik dönem ve Hristiyanlık da ülkede izler bırakmış. Ama bugün, Mısır’ın kültür ve sanat yaşamında Arap ve İslâm kimliği en belirgin unsuru oluşturuyor.

 
Mısır’ın binlerce yıldır süregelen zengin bir kültür ve sanat hayatı var. Bu zengin birikimin yıllar boyunca ürettiği eserler, bugün bile somut bir biçimde görülebiliyor. Eski çağlardan kalan bu eserlere, günümüzün Mısırlı kültür, sanat ve bilim adamları da yeni eserler ekliyorlar.
 
Nobel ödüllü yazar
 
Çağdaş Mısır edebiyatı, Arap dünyasının en zengin edebiyatlarından. Muhammed Hüseyin Heykel, ilk modern Arapça romanı yazan yazar olarak niteleniyor. “Zeynep” isimli bu roman, 1913 yılında yayınlanmış. “Fransız Mecnun” isimli eserin yazarı Taha Hüseyin, “Doğunun serçesi” lâkabıyla anılan Tevfik El- Hakim ve 1988 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Necip Mahfuz çağdaş edebiyatın en önemli isimleri.
 
Necip Mahfuz, Nobel ödülü kazanan ilk müslüman ve tek Arap yazar. Bugüne dek 17 eseri sinemaya uyarlanmış. «Awlad Haratina» (Cebelavi Sokağının Çocukları) en sansasyonel kitabı. 1956 yılında yayınlanan 1500 sayfalık “Kahire Üçlemesi” adlı dev eserle, daha sonraki yıllarda yazdığı “Şeker Sokağı”, “Akhenaten” ve son eseri “Yedinci Cennet” de en önemli eserleri arasında sayılıyor. 1994 yılında Kahire’deki evinin önünde bıçaklı bir saldırıya uğrayan yazar, 2006’da, 95 yaşında vefat etmiş.
 
Mısır’ın Nobel ödülü sahibi bir de bilim adamı var. Ahmed Zewail, bu ödülü 1999 yılında, kimya dalında kazanmış. Çağdaş Arap şiirinin öncüsü Abbas El-Akad, hiciv ustası İbrahim Abdül Kadir El-Mazini, ve “Şairlerin Prensi” diye anılan Ahmet Şevki de ünlü Mısırlı aydınlar arasında öne çıkan diğer isimler.
 
 
“Şark yıldızı”
 
Sadece Mısır’da değil, bütün Arap dünyasında bir efsane olan ses sanatçısı Ümmü Gülsüm, ölümünden 36 yıl sonra, halâ klasik müziğin gelmiş geçmiş en büyük divası olarak saygı görüyor. Henüz genç bir şarkıcıyken “Şark yıldızı” olarak isim yapmış ve en ünlü besteciler ona şarkı yapmak için birbirleriyle yarışmışlar. Ünlü şair Ahmed Rami’nin Ümmü Gülsüm için 137 şarkı yazdığı söyleniyor. Onun şarkı söyleyeceği saatlerde, Arap ülkeleri liderleri konuşma yapmaz, sokaklar boşalır, halk radyoların başına koşarmış. 1975 yılında öldüğünde, cenazesine 4.5 milyon kişi katılmış.
 
Abdül Halim Hafız da, 1950-1970 arası Ortadoğu’nun en popüler bir diğer ses sanatçısı. “Nil’in Sinatrası” ya da “Esmer bülbül” olarak anılırmış. Babası bir Dürzü Prensi olan ud virtüözü Ferid Al Atraş ise, hüzünlü stili ve tok sesi ile yine Arap dünyasının önemli isimlerinden. Bugünlerde ise, Amr Diab, satış rekorları kırıyor.
 
Sinema
 
Mısır’ın önemli bir sinema geleneği de var. Hamamdan bozma bir yapıyla ilk kez İskenderiye’de başlayan sinema serüveninde, daha 1917’de salon sayısı 80’nin üzerine çıkmış. 1930’larda ünlü şarkıcılarla müzikal komediler çekilmiş. Mısır sineması, birbiri ardına çevrilen filmlerle kısa sürede bütün Ortadoğu’yu sarmış. Bugün biraz sessizliğe bürünmüş olsa da, 40’lı ve 50’li yıllarda her sene 100’ün üzerinde film yapılıyormuş. Sinema denince akla gelen ilk isimler Yusuf Şahin ve Ömer Şerif. Şahin’in Merkez Garı filmi, onu 20.yy’ın en büyük sinemacıları arasına yerleştirmiş. 2008’de ölen İskenderiyeli yönetmen, 40 film ve belgeselle uluslararası bir üne sahip.
 
Dünyaca ünlü aktör Ömer Şerif ise, Altın Küre ve Sezar ödülleri sahibi. “Doktor Jivago” filmi ile dünyanın hayranlığını kazanan oyuncu 60’ın üzerinde filmde oynamış.
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1