New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

AFRİKA
ŞAMPİYONLARI

 
Bir çok ülkede olduğu gibi, Mısır’da da futbol en popüler spor ve Mısır’ın başarılı milli takımı, 2010 yılının Afrika şampiyonu. Zaten, Mısır, Afrika Milletler Kupasını en çok kazanan takım. 1957 yılından bu yana, tam 7 kez kupayı evine götürmüş. Ayrıca 1 ikinciliği ve 3 de üçüncülüğü var.
 
Futbolun en popüler spor olduğu Mısır’da milli futbol takımı da çok başarılı sonuçlar alıyor. FİFA’nın dünya sıralamasında, Ocak 2011 itibarıyla 10. sırada yer alan Mısır, gerçekten de, Afrika kıtasının en güçlü takımlarından biri. Bu güne kadar 7 kez Afrika Milletler kupasını kazanan Mısır, 1934 ve 1990 yıllarında, iki kez de Dünya Kupası Finallerine katılmış.
 
Mısır’ın futboldaki başarıları elbette ki Milli Takım ile sınırlı değil. Kulüp takımları da bir çok başarıya imza atıyorlar. Örneğin, ülkenin en popüler kulübü olan “El Ahly” Afrika Şampiyonlar Ligi’ni 6 kez kazanmış. Bir Kahire kulübü olan El Ahly, Afrika Kupasını da 4 kez kazandığı gibi, Mısır Liginde tam 35 kez şampiyon olmuş, 35 kez de Mısır kupasını kazanmış. Bir diğer Kahire takımı olan “El Zamalek” ise, Afrika Şampiyonlar Ligi’ni 5 kez, Afrika Kupasını 1 kez, ve Mısır Lig şampiyonluğunu da 11 kez kazanmış olan önemli bir takım. Ülkedeki diğer büyük kulüpler ise, İsmailiye şehrinin takımı olan ve 1 kez Afrika Şampiyonlar Ligi, 3 kez de Mısır Lig şampiyonluğu kazanan “Ismaily”, İskenderiye’nin en büyük takımı “El Ittihad el Iskandary” ve Port-Said şehrinin takımı olan “El Masry”
 
Tanıdık futbolcular
 
Mısır’a bu başarıları kazandıran Hossam Hassan geliyor. 1985-2006 yılları arasında 169 kez milli olan ve 69 gol kaydeden Hossam Hassan, Mısır futbolunun en golcü oyuncusu. Ama Mısır milli takım formasını en çok giymiş olan futbolcu o değil. En çok milli olma rekoru, Türkiye’de de çok iyi tanınan bir oyuncuya; Kocaelispor, Denizlispor, Gençlerbirliği ve Beşiktaş’ın eski oyuncusu Ahmed Hassan’a ait. Mısır milli takım antrenörü Hassan Shehata’nın öğrencisi olan Ahmed Hassan, tam 175 kez Mısır formasını giymiş ve bu maçlarda 32 gol atmış.
 
Yıllarca Gençlerbirliği’nde oynadıktan sonra, geçen sezon Eskişehirspor’a geçen Abdel Zaher El Sakka da 110 kez Mısır milli takımında yer almış ve 4 de gol atmış olan bir defans oyuncusu. Halen Rizespor’da oynayan Ayman Abdelaziz de 25 kez formasını giydiği Mısır milli takımında 3 gol atmış. Geçen yıl Kayserispor’da oynayan Mohammed Shawky ise 66 kez milli ve 5 gol sahibi. Kısa bir süre için Trabzon’a gelen Sayed Moawad ve Ankaragücü’nün eski kalecisi Sherif Ekramy de Türk sporseverlerinin yakından tanıdığı diğer Mısırlı futbolcular.
 
Diğer sporlar
 
Mısır, 1912 yılından beri Olimpiyatlara katılıyor. Bugüne kadar 24 adet Olimpiyat madalyası kazanmış. Bunlardan 7’si altın, 7’si gümüş, 10’u da bronz. En çok madalyanın Halter’de elde edildiği görülüyor. Zaten, ülkeye ilk altın madalyayı da, 1928 Olimpiyatlarında halterci El Sayed Nosseir kazandırmış. Aynı olimpiyatlarda ikinci altın madalya da güreşçi Ibrahim Moustafa’dan gelmiş. Anwar Mesbah ile Khadr El Touni ise, 1936 Berlin Olimpiyatlarında, Mahmoud Fayad ve Ibrahim Shams ise 1948 Londra Olimpiyatlarında altın madalya kazanan diğer halterciler. Mısır’ın en yeni Olimpiyat şampiyonu ise, 2004’de Atina’dan altın madalya getiren Greko-Romen’ci Karam Gaber. Mısır’ın güçlü olduğu bir diğer spor dalı da hentbol. Dünya Şampiyonalarında bir çok kez 6. ya da 7. sıralarda yer alan Mısır, tam 5 kez de Afrika Milletler Şampiyonu olmuş. Yine bir takım sporu olan basketbol da ülkede çok popüler. Bu dalda da Mısır’ın, 4 Afrika Şampiyonluğu bulunuyor.
 
Bireysel sporlarda ise, tenis ve “squash” oldukça rağbette. Özellikle “squash” dalında Amr Shabana’dan söz etmemek olmaz. 1979 doğumlu olan bu profesyonel sporcu, tam 4 kez Dünya Açık Turnuvasını kazanmış ve 2006 yılında, dünya sıralamasında 1. sıraya yükselmiş, 3 yıl boyunca da bu yerini korumuş.. Katıldığı turnuvalarda 26 şampiyonluk elde eden Shabana, şu anda dünya sıralamasında 5. sırada yer alıyor.
 
Bir de dağcı Omar Samra’dan söz edelim. Samra, Everest’in zirvesine çıkan ilk Mısırlı. 2007 yılında, 3 dağcı arkadaşıyla yola çıkan Samra’nın tırmanışı 9 hafta sürmüş. Henüz 16 yaşındayken, İsviçre Alplerindeki tepelere tırmanarak dağcılık sporuna başlayan Samra, oldukça deneyimli bir sporcu. “Mısır bayrağını dünyanın en yüksek tepesine dikmek, hep aklımda olan bir şeydi” diyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1