New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

MISIR’IN PARLAYAN YILDIZI
EGYPTAIR
Mısır’ın dünyaca ünlü havayolu firması olan EGYPTAIR, tam 79 yıllık bir marka. Bugün, 71 uçaktan oluşan filosuyla 51 ülkeye sefer yapan EGYPTAIR’in Kahire ile İstanbul arasında da her gün karşılıklı iki uçuşu var.

 

 

Mısır’ın ulusal havayolu şirketi olan EGYPTAIR, 1932 yılında kurulmuş. Bir başka deyişle, Egyptair, Orta-Doğu’nun ve Afrika’nın ilk havayolu firması. Kuruluşundan bugüne kadar geçen 79 yıl boyunca kazandığı deneyimlerle sürekli büyüyen ve uluslararası alanda saygın bir yer edinen kuruluş, “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği”nin (IATA) ilk üyelerinden olma özelliğine de sahip bulunuyor.

“Star Alliance” üyesi

İlk kurulduğu yıllarda, yurt dışında sadece birkaç bölgesel noktaya uçuş gerçekleştiren Egyptair, bugün 51 ülkedeki 100’den fazla varış noktasına ulaşan dünya çapında bir havayolu firması. Ayrıca, 2008 yılında üyesi olduğu “Star Alliance” sayesinde, yolcularının 181 değişik ülkedeki 1160 varış noktasına ulaşmasına imkân sağlıyor. Kahire Uluslararası Havaalanının 3 no.lu Terminalindeki “Star Alliance” salonunun sahibi ve işletmecisi olan firma, yolcularını burada ağırlıyor ve özel hizmetler sunuyor.

Holding

Egyptair, 2002 yılında, 9 şirketten oluşan bir Holding haline dönüşmüş. Holdingde yer alan şirketlerden “Egyptair Express” sadece ülke içinde uçuşlar gerçekleştiren bir firma. Her biri 76 yolcu taşıyan 12 adet jet uçağı var. Holdingin diğer bir alt kuruluşu ise, kargo taşımacılığı yapan “Egyptair Cargo”. Bölgedeki en eski kargo taşıyıcılarından biri olan firmanın, Kahire, İskenderiye ve Luksor havaalanlarında depolama ve gümrükleme hizmetleri veren tesisleri bulunuyor.

Holdingi oluşturan diğer şirketler arasında, uçuş sırasında yolculara başta yemek ikramı olmak üzere çeşitli hizmetler verilmesini sağlayan ve 18 uluslararası havayoluna da servis yapan “Egyptair In-Flight Services” ve uçak bakım ve onarımı konusunda uzmanlaşmış “Egyptair Maintenance & Engineering” şirketleri de bulunuyor. Mısır’daki 14 havaalanında ise yer hizmetleri “Egyptair Ground Services” tarafından sağlanıyor. Yılda 25 milyon yolcunun ve 185.000 ton kargonun geçtiği bu alanlarda, 220 havayolu şirketine hizmet veren şirket, Orta-Doğu ve Afrika’nın, bu konuda uzmanlaşmış ilk firması olarak biliniyor. Havaalanlarındaki vergisiz satış yapan alışveriş mağazaları ise, “Egyptair Tourism & Duty Free” isimli şirket tarafından işletiliyor. Şirketin turizm alanında faaliyet gösteren kolu ise “Karnak” adını taşıyor. Holdingin ayrıca, hem kendi çalışanlarına, hem de başkalarına hizmet veren bir sağlık kuruluşu, ve bir de çalışanların üniformaları ya da uçaklarda kullanılan servis malzemeleri gibi ihtiyaçları tedarik eden bir şirketi daha var.

Kısacası, eğer bir gün yolunuz Mısır’dan geçerse, siz bazen farkında olmasanız bile, Egyptair Holding size bir çok alanda hizmetler verecek ve inanın, bundan çok mutluluk duyacak.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1