New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 

Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan’ı “İki devlet, tek millet” olarak tanımlamıştı. Gerçekten de, aynı soydan gelen ve aynı dili konuşan Türkler ve Azerbaycanlılar, ortak kültür değerlerine, ortak geleneklere ve ortak bir dünya görüşüne sahip. İki halk arasında yakınlıktan ya da akrabalıktan öte, gerçek bir kardeşlikten söz etmek mümkün.

Peki, bize bu kadar yakın olan Azerbaycan’ı neden çok az tanıyoruz?

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında Azerbaycan’ı çeşitli yönleriyle ele aldık. Görkemli başkent Bakû’nun yanında, Şeki ve Gence gibi şirin kentleri, ayrıca Kobustan gibi bir tarih hazinesini tanıtmaya çalıştık. Eminiz ki, Hazar Denizindeki petrol platformları üzerine kurulmuş bir şehir olan ve dünyada başka bir örneği bulunmayan “Neft Daşları”nı bir çok okuyucumuz ilk kez duymuş olacak. Galiba, Nobel ödülünün yaratıcısı Alfred Nobel ile kardeşlerinin Azerbaycan petrolü sayesinde servet sahibi olduğu da pek bilinen bir şey değil.

Siyasi ve ekonomik alanlarda, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirliği çok üst düzeyde. “Bakû-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı” ile “Bakû-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı” bu işbirliğinin en somut örnekleri. Şimdi “Bakû-Tiflis-Kars Demiryolu” da tamamlanmak üzere. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, bu örneklere ek olarak yeni proje konularının da sürekli olarak gündeme geldiğini ve iki ülkenin uzman heyetlerinin hep temas halinde olduklarını anlatıyor.

Azerbaycan’da göz kamaştırıcı bir sanat ve kültür dünyası var. Yöre müziğinin, Türkiye’de ne kadar çok sevildiğini söylemeye bile gerek yok. Aynı şekilde, Azerbaycan halk danslarının da. Ayrıca, Azerbaycan mutfağının da tam bizim damak tadımıza göre olduğunu vurgulamak gerekir. Nefis kebaplardan, çeşit çeşit mantılara kadar sanki her şey ortak kültürümüzün birer parçası.

Sonuçta, Azerbaycan’ı daha fazla tanımak, Azerbaycanlı kardeşlerimizle daha yakın ilişkiler içinde olmak gerekiyor. İki ayrı devlet olsak da, aynı milletin evlâtları olmanın tadını çıkarmak lâzım.

Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1