New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KAPI KOMŞU
SOFRASI

Azerbaycan mutfağı son derece zengin. İran, Kafkas boyları, Çin, Rus, Türk, Arap ve Hint etkileri taşıyor. Bunda hem İpek Yolu’nun, hem de coğrafi özelliklerin rolü olmuş. Özellikle dolma, kebap, pilav ve hamur işleri Türk mutfağıyla çok benzeşiyor.

 

Azerbaycan mutfağında ağırlık kırmızı et ile hamur işlerinde. Azerbaycanlılar başta koyun olmak üzere dağ hayvanlarının etini tercih ediyor. Çok leziz olan kebap ana yemekleri. Şaşlık, yani şiş, genellikle koyun etinden yapılıyor, ama tavuk ya da balıkla yapılanı da var. Bir gün önceden baharatla çeşnilendirilmiş soslarda bekletilen et, şişe geçirilip mangalda pişiriliyor. Nar şurubu, reyhan, sumak, şişte kızartılmış domates, biber ya da soğan halkaları eşliğinde birçok türü var; en meşhuru tike kebabı. Mutlaka tadılmalı. Bir de Lüle kebabı var ki, bizim Adana kebabına benziyor. Nehir ve derelerin bolluğu, balık yemeklerini de hayli çeşitlendirmiş. Balıklar kızarmış, doldurulmuş ya da şiş şeklinde tüketiliyor. Ayrıca, Hazar denizinin kendine has balıklarını ve Mersin balıklarından dünyanın en leziz ve kıymetli siyah havyarlarının elde edildiğini de unutmayalım.

Çorbalar ve sebzeler

Azerbaycan sofralarında çorba hiç eksik olmuyor. Bir tür sulu köfte olan ve içine nohut da konulan kufta bozbaş hayli yaygın. İçine köfte yerine parça et de koyabilirsiniz. O zaman adı parça bozbaş oluyor. Kefirle yapılan ve soğuk içilen ovduh ile sebzeli bir yoğurt çorbası olan dovga da çok seviliyor. Köfte, kuru fasulye ve erişte ile pişirilen hamuraşı; pirinç, havuç, ıspanak, kuzukulağı ve ekşi pestille hazırlanan turşu sıyık ve ünlü borç çorbası da diğer beğenilerek içilen çorbalar. Bir de, koyun eti ve nohut ile yapılan piti var. İçine konulan malzemeler yapıldığı bölgeye göre biraz değişiyor. Ama, en ünlü olanı Bakû Pitisi.

Sebze yemekleri pek fazla olmasa da, Azerbaycan halkı taze sebzeye düşkün. Her yemekte domates ve salatalık mutlaka yeniyor. Lokantalarda siz istemeseniz de önünüze taze kişniş yaprağı, reyhan gibi yeşillikler konuyor. Hazar salatası, Azerbaycan salatası, ya da soyutma gibi yöresel salatalar var, bir de kırmızı fasulye ezmesi olan Fasulye Fisincanı. Kestane ve safranla pişirilen etli nar kavurması, içine kişniş, dereotu, ıspanak ve yeşil soğan konulan yeşil omlet, ve patlıcan çığırtması da sevilen yemeklerden.

“Yarpag dolması”

Et ve pirinçle yapılan, sofraların kıymetlisi dolma, Azerbaycan’da popüler bir tencere yemeği. Lahana, yaprak, domates, biber, patlıcan başta olmak üzere soğan, ayva ve elmadan da dolma yapılıyor. “Yarpag Dolması”, yani bildiğimiz yaprak sarması, Azerbaycan’da kare biçiminde sarılıyor, bunun için de asma yaprağının küçük olanları tercih ediliyor.

Ülkede ayrıca, pirinç de çok kullanılıyor. Pilavın her çeşidi çok yaygın: etlisi, balıklısı, sebzelisi, sütlüsü, meyvelisi veya kurutulmuş meyvelisi. Dereotlu pilav olan Şüyüd çok rağbet görüyor. Azerbaycan pilavı zaten dünyaca ünlü. Özelliği de, pilav tencerelerinin dibine 1 cm kalınlığında kazmak denilen bir hamurun döşeniyor olması. Kazmak, isteğe göre yumurta, pirinç ya da yufkadan hazırlanıyor. Hamur işleri de Azerbaycan mutfağının baş tacı. En çok tüketilenler arasında küçük mantılarla yapılan düşbere, bir tür mısır lapası olan kuymak, pelmeni adıyla bilinen etli mantı, hamur çorbası umaç ve iri mantılarla yapılan süzme hıngal önde geliyor. Bizim poğaça dediğimiz Şorgoğalı ile kete de iyi tanıdığımız hamur işleri.

Baklava, bir tür kurabiye olan şekerbura ve gırma badem, Azerbaycan’ın geleneksel tatlılarından. Şekerbura’nın üzerindeki süsleri yapmak için, makkaş denilen özel bir cımbız kullanılıyor.

Azerbaycan’da ahçılara “aşbaz” deniyor. Yumurta, tatlı-tuzlu pek çok yiyeceğin içinde var. Yemeklerde genellikle tereyağı, biraz da kuyruk ve ay çiçek yağı kullanılıyor. Zeytinyağlı yemekleri yok. Genelde, kahve az tüketilirken, çay halkın hayatında çok önemli bir yer tutuyor.
 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1