New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SPORLAR ÇEŞİTLİ
BAŞARILAR ORTAK

Azerbaycan spor konusunda “ille de futbol” demeyen bir ülke. Futbol, elbette ki, çok popüler ama, diğer sporlar da üst düzeyde yapılıyor ve bir çok dalda uluslararası başarılara imzalar atılıyor.

 

 

Azerbaycan’ın geleneksel sporu, hiç kuşkusuz, güreş. Güreş, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, Azerbaycan’da da “Ata Sporu” olarak görülüyor. Ama, günümüzdeki en popüler spor dalı olarak, diğer bir çok ülkede olduğu gibi, futbol öne çıkıyor. Aslında, Azerbaycan’da başka çok çeşitli spor dallarında üst düzey sporcular var ve uluslararası platformlarda her zaman yer alıyorlar. Örneğin, son 4 Olimpiyat oyunlarında, Azerbaycanlı sporcular güreş’in yanında, boks, judo ve atıcılık dallarında madalyalar kazanmışlar. Zihin sporu sayılan satranç da ülkede bir hayli yaygın. Doğal olarak, bu dalda da dünya çapında satranç ustaları ortaya çıkmış.

Popüler Futbol

Azerbaycan’daki spor tesisleri içinde en büyüğü, Bakü’deki Tevfik Behramov Stadyumu. 1952 yılında çok amaçlı olarak inşa edilen stadyum 30 000 kişilik. Milli maçlar da burada yapılıyor. İsmini ünlü futbol hakemi Tevfik Behramov‘dan almış. Behramov, 1966 Dünya Kupası finalinde görev alan Azerbaycanlı bir futbol hakemi.

Azerbaycan’daki futbol kulüpleri arasında öne çıkanlardan ilki Bakü Neftçi futbol takımı. 1937’de kurulan siyah-beyazlı kulüp, ülkenin en popüler ve başarılı takımı sayılıyor. Tarihinde beş şampiyonluk, beş de Azerbaycan kupası olan takım, 2006 BDT kupasının da sahibi. Neftçi ile ülkenin diğer büyük takımı Hazar Lankaran arasında hiç bitmeyen bir rekabet var. 1975 yılında kurulan yeşilbeyaz formalı Hazar Lankaran, bir şampiyonluk, iki Azerbaycan kupası, bir de BDT kupası sahibi. Diğer önemli futbol takımları ise, iki kez Azerbaycan şampiyonluğunu, iki kez de Azerbaycan kupasını alan mavi-beyaz formalı FK Bakü, kırmızı-beyaz renkler taşıyan Sumgayıt Gençlerbirliği ve 1959’da kurulan, üç Azerbaycan şampiyonluğu, dört de Azerbaycan kupası olan mavi-sarı formalı Gence takımı.

1994 yılında kurulan Azerbaycan milli takımının formasını en çok giyenler Aslan Kerimov (75 kez), Milli takım kaptanlığı da yapan defans oyuncusu Tarlan Ahmedov (73 kez) ve Mahmud Kurbanov (69 kez).

Tabii, Azerbaycan’da ilgi sadece futbol üzerinde yoğunlaşmıyor. Sporun pek çok dalında olimpiyatlardan ve dünya şampiyonalarından yüz akı ile çıkmış sporcular var. Bağımsızlığını kazandıktan sonra 5 Olimpiyat’a katılan Azerbaycan’a ilk altın madalyayı 1992’de, Judo’da Nazım Hüseyinov getirmiş. Daha sonraki olimpiyatlarda da Azerbaycanlı sporcular ülkelerine 4’ü altın olmak üzere toplam 16 madalya kazandırmışlar. Altın madalyalı sporcular, Güreşte Namık Abdullayev ve Ferid Mansurov, Atıcılıkta Zemfira Meftahaddinova ve Judo’da Elnur Mammadlı.

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında da çok başarılı sonuçlar elde eden sporcular arasında, karateci Rafael Agayev, 3 dünya ve 7 Avrupa şampiyonluğu ile öne çıkıyor. Yine karate’de, Nizami Paşayev, 2 kez dünya ve 1 kez de Avrupa şampiyonu. Güreşçi Khetag Gazyumov’un da 1 dünya ve 3 Avrupa şampiyonluğu var. Boks’ta Agasi Mammadov eski bir dünya şampiyonu, bayan güreşçi Mariya Stadnik ise son Avrupa şampiyonu.

Atletizmde, Azerbaycan’a ilk uluslararası madalyayı, 5000 m.de Hayle İbrahimov getirmiş. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ülkesini gururla temsil eden jimnastikçi Aliya Garaeva da, bir altın, iki gümüş ve dokuz bronz ile bol madalyalı bir sporcu.

Voleybol

Azerbaycan, Voleybol sporunda da başarılı sonuçlar alan bir ülke. Özellikle kadın Voleybol takımları dünyanın önde gelen ekipleri arasında sayılıyor. Azerbaycan’da, ses getiren iki kadın kulübü var. Bunlardan, geçmişi 1950’ye uzanan ve 1990’da SSCB kupasını kazanan Azerrail, bu yılın da CEV (Avrupa Voleybol Konfederasyonu) kupası sahibi. Aynı kupayı 2002 yılında da kazanmış olan Bakû’lu takımın 6 kez de Azerbaycan şampiyonluğu var. Diğer başarılı ekip olan Rabita Bakû ise, 2001’de kurulmuş. Bugüne kadar iki kere Azerbaycan şampiyonu olmuş. Avrupa Voleybol Şampiyonlar Liginde, geçen yıl üçüncü olmuştu, bu yıl ise ikinci oldu.

Azerbaycanlı oyunculardan bazıları Türk sporseverleri tarafından da yakından tanınıyor. Örneğin, Rabita’nın eski oyuncularından Inessa Korkmaz, üç ayrı Türkiye takımında oynamıştı. Natalya Mammadova ise kariyerini Azerbaycan, İtalya, İsviçre, ve Rusya liglerinde sürdürmüş, milli takımda 154 kez oynamış, Türkiye’de de Türk Telekom takımının formasını giymişti. Şimdi Rabıta Bakû’nün kadrosunda. Azerbaycan’ın 180 kere milli olan oyuncusu Valeriya Korotenko da 2005 Avrupa şampiyonasında en iyi libero ödülünü almış. Korotenko, Fenerbahçe’nin de eski oyuncularından. Yine eski bir Fenerbahçe’li olan pasör Oksana Parkomenko da 143 kez milli olmuş bir sporcu.

Satranç

Azerbaycan’da halkın çok sevdiği satranç dünyasının dehalar yetiştirdiği görülüyor. Örneğin, Büyük Usta Elmar Maharremov, ünlü dünya şampiyonu Garry Kasparov’un antrenörlüğünü yapmış. Halen dünyanın en iyilerinden olan Şahriyar Mamedyarov, günümüzün en büyük satranç virtüozlarından sayılıyor. Ocak 2011 itibariyle, dünya sıralamasında 8 numarada. İki kız kardeşi Zeyneb ve Türkan da hayatlarını satranca adamış iki Büyük Usta. Büyük Usta Vugar Haşimov’un da çok sayıda uluslararası başarısı var, Ocak 2011 itibariyle dünya sıralamasında 13 numara. Henüz 15 yaşındayken Kasparov’u yenerek dikkatleri üzerine çeken Teymur Recebov da ünlü satranççılardan. 1998’de, 12 yaş altı Dünya Şampiyonu olan Racabov, halen dünya sıralamasında 12.sırada yer alıyor


 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1