New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

HAYDAR ALİYEV VAKFI

 

Azerbaycan’ın en önemli Sivil Toplum Kuruluşlarından biri olan Haydar Aliyev Vakfı, sadece Azerbaycan’da gerçekleştirdiği faaliyetlerle değil, başka ülkelerdeki faaliyetleriyle de dikkat çekiyor.

Azerbaycan’ın Ulusal Lideri Haydar Aliyev’in anısını yaşatmak ve Azerbaycan için olan ideallerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan “Haydar Aliyev Fondu”, yani “Haydar Aliyev Vakfı”, ülkenin “first lady”si Mihriban Aliyeva‘ nın başkanlığında, bugün Azerbaycan’daki en önemli sivil toplum örgütlerinden biridir.
 
Vakıf, resmi açılışının yapıldığı 2004 yılından bugüne kadar eğitim, bilim, kültür, sağlık, spor ve çevre gibi birçok alanda yüzlerle projeye imza atmıştır. Ülke genelinde birçok okul, kreş, ve sağlık ocağının açılışını gerçekleştirerek Azerbaycan’ın sosyal kalkınmasında öncü rol üstlenmiştir.
Ancak Vakfın çalışmaları Azerbaycan’la da sınırlı kalmamaktadır. Pakistan’ın Muzafferabad kentinde, kız öğrenciler için ortaokul projesi Azerbaycan’dan Pakistan’a uzanan bir kardeş eli olarak takdir toplamaktadır. Bugün itibariyle ABD, Rusya ve Romanya’nın yanı sıra, Türkiye’de de temsilciliği bulunan Haydar Aliyev Vakfı, özellikle Azerbaycan kültürünün, müziğinin ve diğer geleneksel zenginliklerinin uluslararası alanda tanıtımı açısından önemli başarılar elde etmektedir. Yapılan başarılı çalışmalarının sonucunda, Vakıf Başkanı Mihriban Aliyeva, UNESCO ve ISESCO tarafından dünya iyi niyet elçisi ilan edilmiştir.

 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1