New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
Balkan yarımadasının batı kesiminde yer alan Karadağ, yüzölçümü ve nüfusu açısından küçük, ama tarihî geçmişi, doğal güzellikleri ve geleceğe umutla bakmasını sağlayan ekonomik potansiyeli bakımından çok önemli bir ülke. Yerel dildeki adı “Crno Gora” olan Karadağ, uluslararası platformlarda “Montenegro” olarak adlandırılıyor. Türkiye’deki Karadağlıların en büyük şikâyeti, ülkelerinin zaman zaman Azerbaycan’daki Karabağ ile karıştırılması.
 
Bu yıl bağımsızlığının 5. yılını kutlayan bu genç devletin Türkiye ile tarihten gelen ilişkileri var. Yaklaşık 600 yıldır Türklerle bazen savaşmış, bazen de barış dönemleri yaşamış olan Karadağ, artık Türkiye’nin en büyük dostlarından biri. Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, iç sayfalarımızda okuyacağınız söyleşimizde, “Türkiye ile iki komşu kadar yakınız” derken, Ankara’daki Karadağ Büyükelçisi Ramo Braliç de, “Türkiye, bizim için çok önemli bir ülkedir” diyor. Karadağ’dan göç etmiş 200.000 vatandaşımız da, iki ülke arasında somut bir dostluk bağı oluşturmuşlar.
 
Hem dağlık bir ülke olan, hem de Adriyatik kıyılarında muhteşem bir sahil şeridine sahip bulunan Karadağ, DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısının konusu oldu. Başkent Podgorica’nın yanında, ülkenin küçük ama merak uyandıran şehirlerini, her biri bir turizm cenneti olan kıyı kentlerini ve her yerde rastlanmayan doğal güzellikleriyle ünlü Millî Parklarını anlatmaya çalıştık.
 
Karadağ’ın hem güçlü, hem de biraz bakir bir ekonomisi var. Güçlü, çünkü Sırbistan ile yollarını ayırdığında olumsuz bir etki ile karşılaşmamış, 2008 yılının global krizinden de en az hasarla çıkmayı başarmış. Bakir, çünkü bağımsızlık sonrasında hızlı bir ekonomik kalkınma sağlamak istiyor ve yabancı yatırımcıları ülkeye davet ediyor. Yakında Avrupa Birliği üyesi olmayı ümit eden ülkede, yatırım yapılacak bir çok alan ve yatırımcılar için de pek çok kolaylık var.
 
Karadağ, Türkiye’ye çok uzak değil. THY’nin Podgorica’ya yaptığı düzenli seferlerin yanında, Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinden de Karadağ’a kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca, bir çok otobüs firmasının da düzenli sefer yaptığı ülkeye gitmek için vize gerekmiyor. O zaman, bu yaz, Karadağ’a doğru şöyle bir uzanıvermek, belki de iyi bir tatil fikri olabilir.
Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1