New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KARADAĞ CUMHURBAŞKANI FİLİP VUJANOVİÇ:
“İki komşu ülke kadar yakınız”

 
Geçtiğimiz Mart ayı başında Türkiye’yi ziyaret eden Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Diplomat Atlas’a verdiği bu özel mülakâtta bağımsızlığın getirdiklerini anlatıyor ve Türkiye ile çok daha yakın ilişkiler kurmak istediklerini vurguluyor...

DİPLOMAT ATLAS: Sayın Cumhurbaşkanı, Ankara ziyaretiniz nasıl geçti?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: Çok iyi. Kral Nikola’nın 120 yıl önceki Türkiye ziyaretinden beri ilk kez bir Karadağ devlet başkanı ülkenize gelmiş oluyor. Özellikle de Karadağ için en önemli hedeflerimizden biri olan NATO üyeliği konusunda, yakın dostum Abdullah Gül ile görüş alışverişinde bulunma fırsatı elde ettiğim için çok memnunum.

DİPLOMAT ATLAS: Karadağ bağımsızlığını ilan edeli 5 yıl oluyor. Bu süreçte Karadağ’ın bağımsız bir devlet ve demokratik bir ülke olarak konumunu güçlendirmesi yolunda elde edilen başarılar nelerdir?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: Bence Karadağ pek çok önemli başarıya imza attı. Herşeyden önce AB’ye aday olmayı başardık. Artık AB üyesi olmaya çok yakınız. Bu bizim için çok önemli. AB üyeliği için yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Karadağ’ın aynı zamanda NATO’yla bir üyelik eylem planı ortaklığı var ve NATO’ya da çok yakınız. NATO’nun barışı koruma operasyonlarında görev alan bir ülkeyiz ve bu bağlamda Afganistan dahil birkaç yerde bulunuyoruz. Bunların yanısıra, ekonomik durumumuzu da oldukça iyileştirdik. Bağımsızlık vatandaşlarımızın yaşam standartlarını geliştirdi, ekonomik yaşantımızı da güçlendirdi. Geçmişe göre çok daha iyi durumdayız. Artık Karadağ’daki herkes bağımsız bir devlet olmanın, doğal ekonomik kaynaklarımızı geliştirmenin, ülkede iyi bir ortam yaratmanın ve böylece bölgemize de olumlu katkıda bulunmanın öneminin farkında.

DİPLOMAT ATLAS: Yani bugün yine referendum yapılsa, daha çok kişi oyunu bağımsızlıktan yana kullanır...

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: Bence Karadağ’ın ebedi statüsü bağımsızlıktır ve bu gerçeği anlamak vatandaşlarımızın en büyük başarısı olmuştur. Bağımsızlığın bizim için ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu herkesin anladığından eminim. Karadağ’ın bölgemizde ne kadar saygın bir yere sahip olduğu çok açık. Diğer ülkelerin de bunu görmesinden son derece memnunum.

DİPLOMAT ATLAS: Bazıları Karadağ’ı bölge için çok önemli bir örnek olarak görüyor.

CUMHURBAŞKANI VUJANOVİÇ: Bence Karadağ etnik ve dini gruplar arasında sağlıklı bir ortam yaratmayı başardı. Bu, tüm uluslar için uyumlu ve dengeli ilişkiler yaratılması açısından oldukça iyi bir örnek. Karadağ, bu sayede, Yugoslavya’nın bölünmesi sürecinde savaştan ve yıkımdan kaçabildi. Karadağ’da, komşularımız olan Bosna Hersek, Hırvatistan ve Kosova’dan pek çok mülteci vardı. Hepsinin ulusal ve dini kimliklerinden bağımsız olarak Karadağ’da rahatça yaşayabilmeleri bizi çok memnun etti. Uluslararası arenada açık toplum ve açık ekonomi politikalarımızı sürdürebilmemiz ve ilişkilerimizi bu şekilde devam ettirebilmemiz bizim için çok önemli.

DİPLOMAT ATLAS: Sırbistan’la ilişkileriniz ne durumda?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVIÇ: İlişkilerimiz oldukça iyi, verimli ve dostane... Karadağ Kosova’nın bağımsızlığını tanıdıktan sonra resmi ilişkilerimiz oldukça azalmıştı ancak bunu değiştirmeyi başardık. Cumhurbaşkanı dostum Boris Tadiç ile sıklıkla görüşüyorum. Mevcut iyi ilişkilerimiz, ortak tarihimiz ve çıkarlarımız şimdi ve gelecekte bu ilişkilerimizi korumamızı ve daha da geliştirmemizi sağlay a c a k .

D İ P L O M A T ATLAS: Önümüzdeki beş yıl içerisinde karşılaşacağınızı düşündüğünüz zorluklar nelerdir?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: Öncelikle NATO’ya üye olmak istiyoruz. Karadağ buna hazır. Gerekli herşeyi yapmaya hazırız. Siyasi olarak da istikrarlı bir ülkeyiz ve belki önümüzdeki yıl Slovenya’nın temas noktası konumu aracılığıyla NATO’ya üye olmak için davet edilebiliriz. AB konusunda ise, sorumlu ve güvenilir bir ülke olarak, tüm potansiyelimizi kullanmaya ve AB üyeliği için gerekli herşeyi yapmaya hazırız. Tüm halkımız ve siyasi partilerimiz AB üyeliği sürecimizi hızlandırmak için elinden geleni yapmaya hazır. Ekonomi alanında da, Karadağ yabancı yatırımcılar için mevcut açık politikalarını sürdürecek ve yabancı dostlarımızın yatırım yapabilmeleri için uygun ortamı sağlayacaktır.

DİPLOMAT ATLAS: Türkiye ile ilişkilerinizden neler bekliyorsunuz?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: Bence gelecekte ilişkilerimiz çok daha yakın olacak. Dostum Abdullah Gül’ün de ilişkilerimizin komşu ülkeler gibi yakın olması gerektiğini düşündüğünü öğrenmek beni çok sevindirdi. Gerçekten de ülkelerimiz birbirine çok yakın. Bu noktada; geleneklerimizden, mevcut iyi ilişkilerimizden ve sahip olduğumuz potansiyelden yararlanabiliriz. Türk şirketlerinin ve iş çevrelerinin Karadağ’a gelmesini umuyorum ve tüm Türk vatandaşlarını sahip olduğumuz muhteşem turistik ve kültürel değerleri görmek için Karadağ’a davet ediyorum.

DİPLOMAT ATLAS: Karadağ’ın insanlarda nasıl bir imaja sahip olmasını istersiniz? Dünyanın her yerinde Karadağ denilince insanların aklına ne gelmeli?

C U M H U R B A Ş K A N I VUJANOVİÇ: İnsanların Karadağ’ı istikrarlı bir ülke, çok iyi bir örnek, güzel bir turizm destinasyonu ve kârlı yatırımlar yapabilecekleri bir ülke olarak görmelerini isterim. Karadağ güneydoğu Avrupa’daki en küçük ülke ama çok fazla ilerleme kaydetti ve ekonomik durumu yakında çok daha iyi olacak.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1