New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

TAKIM SPORLARI

Karadağ’da takım sporları daha yaygın olarak yapılıyor ve başarılı sonuçlar da alınıyor. Özellikle, Su topu, Basketbol ve Futbol, ülkedeki en popüler sporlar.

 

Karadağ, sporu seven ve önemseyen bir ülke. Daha önceleri Yugoslavya ve Sırbistan formaları altında yarışmalara katılmış ve bir çok başarıya imza atmış olan yetenekli sporcular, 2006 yılından bu yana, terlerini kendi ülkeleri için akıtıyorlar.

Karadağlılar, takım sporlarını daha çok seviyorlar. Örneğin, bağımsızlık ilânından sonra gelen ilk uluslararası altın madalya “su topu” dalında olmuş. Zaten, bir çok Karadağlı için, su topu ülkenin milli sporu. Bu nedenle, 2008 yılında, İspanya’nın Malaga kentinde yapılan Avrupa Şampiyonasında kazanılan altın madalya kimseyi şaşırtmamış. Karadağ, 2009 yılında da Dünya su topu ligi şampiyonu olmuş. Aynı yıl, kulüp olarak Avrupa şampiyonu olan Primorac takımı da, bu yılki müsabakalarda, son 4 takım arasına girmiş bulunuyor.

Basketbol’u öğretenler

Karadağ’da su topu milli spor ise, basketbol da geleneksel spor. Yugoslav ekolünün mirası olan basketbol dalında, Karadağlı oyuncuların ve antrenörlerin başarısı çok büyük. Karadağ milli basketbol takımı, ülke bağımsız olduktan sonra, Avrupa ölçeğinde “B” kategorisine alınmıştı. Takım, bir yıl içerisinde, büyük bir başarı gösterdi ve “A” ligine yükselmeyi bildi. Şimdi, Eylül ayında Litvanya’da yapılacak olan Avrupa şampiyonasında başarılı sonuçlar almayı sabırsızlıkla bekliyorlar. Aynı heyecan, Karadağ Bayan Basketbol takımı için de geçerli. Haziran ayı sonlarında Polonya’da yapılan Avrupa Şampiyonasında, Karadağ ve Türk Bayan Basketbol takımlarının çeyrek final maçı oynadıklarını da hatırlatalım.

Bu başarılarda oyuncular kadar hak sahibi olan basketbol antrenörlerini de unutmamak lâzım. Karadağlı antrenörler işlerini çok iyi biliyorlar ve bu nedenle, başka ülkelerde de çok rağbet görüyorlar. Örneğin, Biyelo Polye’li Duşko İvanoviç, İspanyol Caja Laboral takımını çalıştırıyor, Podgorica’lı Duşko Vujoşeviç ise, Partizan ve CSKA Moskova takımlarının eski antrenörü. Ama, bizler en çok Bogdan Tanjeviç’i tanıyoruz. Plevliya’lı Tanjeviç, Türk Milli Takımını bugünlere getiren antrenör.

Karadağ basketbolunun eski Yugoslav ekolünden geldiğini söylemiştik. Gerçekten de, Yugoslav ekolü, İspanya ile birlikte, Avrupa’nın en büyük iki ekolünden biri sayılıyor. Karadağ’da basketbola çok özel bir ilgi gösterildiği kesin. Ülke de halen Basketbol Federasyonu Başkanlığını eski Başbakan Milo Djukanoviç yürütüyor. Daha önceki Federasyon Başkanı ise, şimdiki Başbakan İgor Lukşiç’ti.

Futbol’daki umutlar

Karadağ Futbol Milli Takımı, 2012 Avrupa Şampiyonası elemelerinde, halen kendi grubunun birincisi durumunda. Grupta, İsviçre, Bulgaristan ve Galler gibi güçlü takımları saf dışı bırakıp, İngiltere ile birlikte finallere gitmesi bekleniyor. FIFA’nın 2010 yılı sonunda yaptığı sıralamada, Karadağ dünyanın en iyi 25 takımı içinde yer almıştı.

Takımın kaptanı ve en golcü oyuncusu olan Mirko Vuciniç, İtalya liginde, Roma takımında oynuyor. 22 kere milli takım forması giymiş. Fiorentina’da oynayan Stevan Jovetiç de çok sevilen bir futbolcu. Karadağ’da, Buduçnost Podgorica ya da Mogren Budva gibi köklü takımlar var. Ama, yurt dışındaki kulüplerde forma giyen Karadağlı futbolcuların sayısı da hayli fazla. Uluslararası deneyim kazanan bu yetenekli sporcularla, Karadağ futbolda önemli sonuçlar elde etmeyi bekliyor.

Benzer başarıların, hentbol ve voleybol dallarında da elde edildiği söylenebilir. Her iki dalda da kolay lokma olmadığını kanıtlayan erkek ve bayan ekipleri, turnuvalarda genellikle ön sıralarda yer alıyor.

Elbette, bireysel sporlarda da başarılı sonuçlar eksik değil. Atletizm’de, “Gençler” kategorisinde Marija Vukoviç halen Yüksek Atlama Dünya Şampiyonu. Ayrıca, Karadağ’da çok sevilen Boks’ta da umut verici sonuçlar alınıyor. Haziran 2010’da, Ankara’da yapılan son Avrupa Şampiyonasında, Radonjiç ve Draşkoviç isimli genç boksörlerin performansları büyük beğeni kazanmıştı.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1