New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

BÜYÜKELÇİ RAMO BRALİÇ:
TÜRKİYE, KARADAĞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜLKE

 

Avrupa’nın genç ülkesi Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi
Ramo Braliç, ülkesinin Türkiye ile bağlarını her alanda
güçlendirmek için büyük gayret sarfediyor. Diplomat Atlas,Büyükelçi Braliç ile Türkiye-Karadağ ilişkilerini konuştu.

 

 

DİPLOMAT ATLAS: Sayın Büyükelçi, önce biraz kendinizden söz edebilir misiniz? Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi oluncaya kadar hangi görevlerde bulundunuz?

RAMO BRALİÇ: Karadağ’ın Türkiye’deki Büyükelçisi olmak gibi önemli bir görev, bana onur veriyor. Özellikle de, ben hem bağımsızlık ilânından sonra, Karadağ’ın Türkiye’deki ilk Büyükelçisiyim, hem de, ülkemi 100 yıl aradan sonra burada yeniden temsil ediyorum. Türkiye’nin hem bölgede, hem de uluslararası arenada önemli bir ülke olması, ve burada Karadağ’dan göç etmiş büyük bir nüfusun da bulunması benim görevimi daha da önemli hale getiriyor.

Benim özgeçmişim için zengin diyebilirim. Uzunca bir süre yöneticilik yaptım. Genel Müdürü olduğum “Gornji İbar” şirketi, 2300 kişinin çalıştığı büyük ve başarılı bir firmaydı. Daha sonra, Karadağ Birleşik Ticaret IBT Bankası yönetim kurulu üyesi ve Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım. Karadağ Meclisinde 9 yıl milletvekili olarak bulundum, 4 yıl da Ticaret Bakanı olarak görev yaptım. Büyükelçi olmadan önce, 8 yıl boyunca, Sağlık Sigorta Fonu Genel Müdürüydüm.

DİPLOMAT ATLAS: Ankara’daki en yeni Büyükelçiliklerden birisiniz. Yeni bir Büyükelçilik açmanın ne gibi zorlukları var? Başkonsolosluklarınız da olacak mı?

RAMO BRALİÇ: Karadağ bugün için çok genç bir ülke ama, tarihi açıdan uzun bir geçmişe ve deneyime sahip. Bağımsızlık sonrasında 22 ülkede Büyükelçilik açtık.

Ayrıca, BM, AB, NATO, Avrupa Konseyi, UNESCO gibi uluslararası kuruluşlarda da temsilciliklerimiz var. New- York’ta ve Frankfurt’ta da Başkonsolosluklarımız bulunuyor. İstanbul’da da bir Başkonsolosluk açmayı plânlıyoruz. Umuyorum, bu 2012 yılında gerçekleşir. Biliyorsunuz, İstanbul’da Karadağ’dan göç etmiş bir çok insan yaşıyor, ayrıca Karadağ vatandaşı olup çalışmaya gelenler de var. Büyükelçilik açılırken çok problem yaşamadık. Kardeş Türkiye’de çok kişi bize yardım etti. Gerek Dışişleri Bakanlığından, gerekse de Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki dostlarımızdan destek gördük. Diğer Balkan ülkelerinin Ankara’daki Büyükelçilerinin de bize çok yardımcı olduklarını bu arada söylemeliyim.

DİPLOMAT ATLAS: Sizce, Karadağ’ın AB üyesi olması ne kadar zaman alır? Aday ülke olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

RAMO BRALİÇ: Batı Balkan bölgesi ve bu bölgenin gelişmesi AB’nin önem verdiği konulardan biridir. Aslında, hem bölgenin bütünü, hem de teker teker bütün ülkeler bir gelişme süreci içinde bulunuyor. Bu açıdan, Karadağ da iyi bir ilerleme içinde. Bağımsızlığını ilân ettikten sonra, Karadağ bütün gücüyle AB’ye girme aşamalarını tamamlamaya çalıştı. Şimdi, Eylül ayında tam üyelik müzakereleri için tarih verilmesini bekliyor. Karadağ’ın etnik istikrar konusundaki, etnik gruplar ve dinler arasında uyum sağlanması konusundaki rolü, bölgedeki Avrupa perspektifini teşvik eden bir unsurdur. Gerek AB, gerekse de NATO, bizim geleceğimiz açısından, alternatifi olmayan fırsatlardır.

DİPLOMAT ATLAS: Türkiye, Karadağ için hangi öneme sahip? Karadağlılar Türkiye’yi nasıl görüyorlar?

RAMO BRALİÇ: Evet, Türkiye Karadağ için çok önemli bir ülke. Türkiye’nin coğrafi ve stratejik konumu onu bütün kara, hava ve deniz yollarının kesiştiği nokta haline getirmiş. Ekonomisi açısından dünyanın ilk 20 ülkesi arasında ve 2023’de ilk 10 ülke arasında olmayı hedefliyor. İstikrarı ve çalışkanlığı ile örnek bir ülke.

Tarihe baktığımızda, Türkiye ile Karadağ arasında birkaç savaş ve çatışma olmuş ama her zaman dostane ilişkiler de yaşanmış. Karadağ’ın Osmanlı İmparatorluğu içinde ayrıcalıklı, özerk bir konumu vardı. 1878 yılında, Berlin Konferansının ardından, Türkiye, Karadağ’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden olmuş ve hemen Çetinye’de Büyükelçilik açmıştı. 2006 yılında, yine Türkiye, Karadağ’ı tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Kral Nikola, Sultan Abdülhamid’i iki kez ziyaret etmiş ve çok iyi ağırlanmıştı. Kral Nikola’ya bir yat ve Emirgân’da bir köşk hediye eden Abdülhamid, “Sizin ülkeniz, siyasi açıdan bize dürüst davranan tek ülkedir” demişti. Karadağ ulusu, bugün de Türkiye için iyi şeyler düşünmeye devam ediyor.

DİPLOMAT ATLAS: Karadağ’ın 5 yıl önce bağımsız olmasından bu yana, Türkiye ile olan ilişkilerinde ne gibi aşamalar oldu?

RAMO BRALİÇ: Bu kısa süre içinde, Türkiye ve Karadağ arasında, yüksek düzeyde önemli ziyaretler yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Karadağ’ı ziyaret ettiler. Yanlarında pek çok iş adamı ve TOBB, DEİK, MUSİAD gibi kuruluşların temsilcileri de eşlik ediyorlardı. Türkiye ile Karadağ arasındaki ekonomik işbirliğinin yolunu çizmek için, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Karadağ Ekonomi Bakanı Branko Vujoviç liderliğinde bir ortak komite kuruldu. Şimdiye kadar anlaşması imzalanmış ya da hazırlık aşamasında olan konularımız arasında, ekonomide işbirliği, yabancı yatırımlar, gümrük engellerinin kaldırılması, çifte vergilendirmenin önlenmesi, Turizm ve Kültür İşbirliği anlaşması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları İşbirliği Anlaşması ve iki ülkenin arşivleri konusunda işbirliği yapılması gibi hususlar var. Türkiye’nin arşivleri arasında Karadağ ile ilgili 60.000 kadar belge bulunuyor.

Karadağ tarafından da, Türkiye’yi, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç, Dışişleri Bakanı Milan Roçan, Ekonomi Bakanı Branko Vujeviç ve iş dünyasından bir çok heyet ziyaret etti. İki ülke arasında, kültürel değişim de yoğun olarak sürüyor. En son, ünlü Karadağ’lı ressam Svetlana Dragojeviç’in Ankara’da kişisel sergi açtığını belirtebilirim. Ayrıca folklor gruplarının ziyaretleri de var. Bu arada, Bornova ile Bar’ın, Bayrampaşa ile Rozaje’nin, Burhaniye ile de Bijelo Polje’nin kardeş şehir olduklarını ekleyeyim. Bu arada, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) da Karadağ da ofisini açtı ve çeşitli sektörlerde önemli destek ve yatırım sağlıyor.

DİPLOMAT ATLAS: Karadağ ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler hangi düzeyde bulunuyor ?

RAMO BRALİÇ: Dürüst olmak gerekirse yeterli değil. Biz çok daha fazlasını bekliyoruz. Ben, Karadağ’ın Türk yatırımcılar için iyi bir hedef olduğunu düşünüyorum. Bu arada, eğer koşullar iyileşir ve tarife engelleri ortadan kalkarsa, örneğin, Karadağ şaraplarının Türkiye’de pazarlanması mümkün olacaktır.

DİPLOMAT ATLAS: İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin en çok hangi alanda gelişeceğini düşüyorsunuz?

RAMO BRALİÇ: Bence, iyi bir temele ve gelişme potansiyeline sahip olan Karadağ, Türk yatırımcılar için ciddi bir alternatiftir. Turizmin gelişmesinde; Türkiye üzerinden geçen doğalgaz yollarının Karadağ’a bağlanması konusunda, karayolu altyapısı ya da hava trafiği gibi konularda ciddi bir işbirliği potansiyeli vardır.

DİPLOMAT ATLAS: Karadağ’da çalışan Türk firmaları ve Türkiye’de çalışan Karadağ firmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

RAMO BRALİÇ: Karadağ’daki en önemli Türk şirketi, Podgorica’da büyük yatırım yapan Gintaş’dır. Modern bir pazar yeri, büyük bir alışveriş merkezi ve butik otel yaptılar. Gintaş firması Karadağ’daki diğer yatırımcılar için bir rehber olabilir.

DİPLOMAT ATLAS: Türkiye ile Karadağ arasında deniz, hava, kara ve demiryolu bağlantıları nasıl gelişiyor?

RAMO BRALİÇ: En önemli hareket, THY’nın haftada üç kez çalışan Podgorica- İstanbul hattı. Bu hat iki ülkeyi birbirine çok yakınlaştırdı. Karadağ ile Türkiye arasında düzenli otobüs servisleri de var. Türkiye’deki limanları ile, Bar limanı arasındaki deniz ulaşımını arttırma çalışmalarımız da devam ediyor.

DİPLOMAT ATLAS: Türkiye ile Karadağ arasında, turizm amaçlı, ya da sanat, bilim, ve spor konularında seyahatler oluyor mu?

RAMO BRALİÇ: Bilindiği gibi, Türkiye’de, Karadağ’dan göç etmiş vatandaşlar var. Sanırım, bunların sayısı yaklaşık 200.000 kadardır. Bunlar, eski topraklarını zaman zaman ziyaret ediyorlar. Spor, kültür, sanat ve eğitim alanında da işbirliği çok yoğun. Ayrıca, halen 100’den fazla Karadağlı öğrenci Türk Üniversitelerinde burslu olarak okuyor. Bu genç insanlar, gelecekte Karadağ ve Türkiye arasındaki ilişkilerde büyük rol alacaklar.

DİPLOMAT ATLAS: Okuyucularımıza iletmek istediğiniz herhangi bir başka mesajınız var mı?

RAMO BRALİÇ: Dileğimiz, birçok Türk vatandaşının Karadağ’da misafirimiz olması; doğal güzelliklerimizi, denizimizi, dağlarımızı, göllerimizi, ormanlarımızı ve kültürümüzü tanımasıdır. Karadağ hakkında bilgi edinmenizi, şehirlerimizi görmenizi ve birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu anlamanızı isteriz. Eğitime yatırım da dahil olmak üzere, enerji sektöründe, ulaşım altyapısında ve turizmde, iş ve yatırım yapmak Karadağ’ı uygun bir ülke olarak görmenizi isteriz. Bir de, Karadağ’dan göç edenlerin kurdukları derneklerde Karadağ adının geçmesini isterdim.

 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1