New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

Karadağ’ın İstanbul Fahrî Konsolosu
Dr. Akkan SUVER

 

Karadağ’ın İstanbul Fahrî Konsolosluğu görevini Dr. Akkan Suver ifa ediyor. Dr. Akkan Suver, hem “Sarı Basın Kartı” sahibi bir gazeteci, hem de “Marmara Grubu Vakfı”nın Genel Başkanı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç tarafından İstanbul Fahrî Konsolosluğuna atanan Dr. Akkan Suver, 12 Haziran 2008 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün izni ile başladığı görevini halen başarıyla sürdürüyor. Türkiye ile Karadağ arasındaki ilişkilerde mevcut olan yüksek değer ölçülerinin her gün artan bir grafik çizmesi, Dr. Suver’in görevinin önemini de ortaya koyuyor.

Fransızca ve İngilizce konuşan Dr. Akkan Suver, onbeş yıl kadar önce, Türkiye’de kültürlerarası diyalog çalışmalarını başlatmış. 1998 yılından beri de, Marmara Grubu Vakfı çerçevesinde, “Avrasya Ekonomi Zirveleri”ni düzenliyor. Bu çalışmaları nedeniyle, Azerbaycan, Moğolistan, Vatikan ve Gagavuzya Devlet Başkanları tarafından madalya ile taltif edilen Dr. Suver, Azerbaycan Bakû Üniversitesinden Fahrî Doktora, Kırgızistan Bişkek Üniversitesinden de Fahrî Profesörlük ünvanı almış. Dr. Suver’in, biri İngilizce olmak üzere, yayımlanmış 13 eseri var.

Akademisyen ve İnsan Hakları savunucusu Müjgân Suver ile evli olan Dr. Akkan Suver’in iki evlâdı bulunuyor.

Karadağ, İstanbul’un yanında, yakın bir gelecekte, İzmir’de, Bursa’da, Antalya’da, Adana’da ve Konya’da da Fahrî Konsolosluklar açmayı plânlıyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1