New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 

Bu yıl, Kazakistan, bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutluyor. 1991 yılında, eski Sovyetler Birliği ile bağlarını kopardığında, Kazakistan’ın ekonomisi pek de parlak değildi. Ama, doğal kaynaklarının zenginliği ve Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in liderliğindeki ülke yönetiminin doğru zamanlarda, doğru kararlar alması sayesinde, o günler çabuk aşıldı ve bugünkü müreffeh ve huzurlu Kazakistan uluslararası arenadaki saygın yerini aldı.

Kazakistan bağımsızlığını ilân ettiğinde, onu ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştu. Daha önce, yurt dışında temsilciliği olmayan Kazakistan da, ilk büyükelçiliğini Türkiye’de açmıştı. Yani, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ilişkileri, bağımsızlığın ilk gününde başlamış ve sürekli artarak bugünlere kadar gelmiş bulunuyor. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, iki ülke arasındaki ilişkilerin bu günkü düzeyini ve geleceğe yönelik projeleri, “Diplomat Atlas”a verdiği mülâkatta anlattı ve çok ilginç bilgiler verdi.

Zaten, bizlerin de “Ata Yurdu” olan Kazakistan, çok ilgi uyandıran bir Orta Asya ülkesi. Geniş steplerin yanında, yüksek dağlara, göllere ve çok sayıda akarsuya sahip olan ülkede, hem bütün mevsimler yaşanıyor, hem de her biri kendine has özellikler taşıyan ve görülmeyi gerçekten hak eden bir çok kent yer alıyor. Başta son dönemlerin mimarlık harikası olan başkent Astana olmak üzere, Orta Asya’nın en güzel şehirlerinden sayılan Almatı’yı, bir tarih ve kültür kenti olan Çimkent’i ve önemli sanayi merkezi Karaganda’yı okuyucularımıza anlatmaya çalıştık.

Kazakların günlük yaşam tarzının, kültürünün, folklorunun ve geleneklerinin kökenleri göçebeliğe dayanıyor ve bizler için de hiç yabancısı olmadığımız unsurlar içeriyor. Örneğin, misafirperverlik duygusu. Hiçbir Kazak, kapısını çalan birini, onu tanımasa bile geri çevirmiyor, baş köşede ağırlayıp, ekmeğini paylaşıyor. Müzik konusunda bizim saz’ımız varsa, onların da kopuz’u var. Halı kültürü ve desenlerin benzerliği ise ayrı bir ortak zevkin göstergesi.

Bu kadar yabancısı olmadığımız bir halkı ve ülkeyi daha yakından tanımamız gerekmiyor mu? İstanbul’dan ve Ankara’dan, Astana’ya ve Almatı’ya her gün uçak var. Hatta, şimdi artık, şirin bir Kazak şehri olan Çimkent’e de seferlerin başlamış olduğunu okuyucularımıza duyuralım.

Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1