New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KAZAK HALILARI

 
Halı, Kazakistan’da çok yönlü ve özel bir yere sahip. Serildiğinde yeri, asıldığında duvarı süsleyen bu paha biçilmez halılar, hem günlük hayatta yaygın olarak kullanılıyor, hem de her biri bir sanat eseri.

Zamanın imbiğinden süzülmüş renkler ve desenlerle dolu Kazak halıları, dokuma şekline göre tüylü ve düz diye ikiye ayrılıyor. Tüylü ve düğümlü halılar, hem çok yaygın bir tür, hem de yaklaşık 20 renk barındırıyor. Halılar, ipliğin cinsine, boyutlarına, kalınlığına, desenlerine göre farklı isimlerle ün yapmışlar. Kazak halılarında, renklerin ve desenlerin bütünlüğü, hayatın her anını, her alanını anlatıyor. Bazı halılarda sıcak renkler, bazılarındaysa soğuk renkler ön plana çıkıyor. Kenar süslemeleri ile merkezdeki motifler her zaman birbirleriyle bağlantılı ve uyum içinde. Yüzyıllardır tekrarlanan figür ve semboller halılara simetrik olarak yerleştiriliyor. Gökyüzünü, bitkileri ve hayvanları sembolize eden motifler var. Bir çok halıda, şeritler, sekizgen göbekler, dalgalı kıvrımlar, ok figürleri ya da dörtgenler, üçgenler ve kısa kesik çizgiler görebilirsiniz. Yaygın hayvan desenleri, at başı, koç boynuzu, deve yavrusu boynu, yılan gözü, kuş kanadı, kuş burnu, kaz boynu, puhu bacağı gibi isimler taşıyor. Koç boynuzunun işlenmediği bir halıya rastlamak neredeyse mümkün değil.

Deve, koyun ve keçi yünü ile pamuk, ipek ve ketenden yapılmış ipliklerle dokunan halılarda kızıl, mor, lacivert, sarı, açık gri ve gökyüzü mavisi tercih ediliyor. Türkistan, Çimkent ve Kızılorda halıları sağlamlığı yanında, kahverengi ile sarının uyumuyla da ünlü. Mangışlak, Kentau, Yedisay, Maktaral, Taraz ve Almatı halıları da tablodan farksız.

Zaten, halı bu topraklarda doğmuş. Kazak-Türk halıları da dünyanın en eski halıları. Bilinen en eski halının ise, Altay dağı eteklerinde Pazırık kurganlarından birinde bulunduğu belirtiliyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1