New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

AT, BİSİKLET
ve BUZ

 

Değişik spor dallarında yıldız şampiyonlar çıkaran Kazakistan’da, geleneksel sporlar da unutulmamış. Özellikle at sırtında yapılan ve bizim cirit oyunumuza benzeyen çeşitli oyunlar, seyircilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

 

Kazakistan’da, günümüzün en popüler sporu futbol. Ama, eskisi kadar olmasa da, geleneksel sporlar da oldukça yaygın. Kazakistan’da geleneksel spor deyince akla at sırtında yapılan sporlar geliyor. Yüzyıllar boyunca at sırtında göçebe hayatı sürdürmüş olan bu halkın, bu tür sporlar geliştirmiş olması, elbette ki çok doğal.

At sırtında yapılan oyunların en ilginçlerinden biri, bir kız ile bir erkeğin yarıştığı “kız kuu”, yani, kız kovalamaca oyunu. Aslında bir tür at yarışı olan bu oyunda, kız yarışmacıya bir miktar avans verip, sonra ona yetişmeye çalışan erkek yarışmacı, eğer varış yerine daha önce ulaşırsa elini uzatıp kıza dokunuyor ve yarışı kazanıyor. Eğer kıza yetişemezse, o zaman da kız elindeki kamçıyla oğlana vuruyor ve yarışı kazanmış oluyor. Bir diğer ilginç oyun ise, “tenge ilu”. Büyük bir maharet isteyen bu oyunda, dört nala koşan atın üzerinden eğilip, yerdeki bir parayı almak gerekiyor. “Kökpar” ise bir takım oyunu. Başı kesilerek ortaya atılan bir keçinin kazanılması üzerine kurulu. Geniş bir meydanda, at üzerindeki iki takım arasında oynanıyor, doğayla mücadeleyi, kazanma hırsını ve güçlü olma gereğini yansıtıyor.

Modern sporlar

Kazakistan, bir çok spor dalında başarılar kazanmış ve şampiyonlar çıkarmış bir ülke. Örneğin, buz hokeyi dalında hayli iddialı. Olimpiyatlarda yarışan Kazakistan’da 7 tane güçlü buz hokeyi takımı var. Bunlardan en ünlüsü de “Barys (Pars) Astana”. Buz hokeyinin değişik bir türü olan “Bandy” de ülkede çok rağbet görüyor. Bandy, zemini donmuş futbol sahasında oynanıyor ve topu karşı kaleye sokmaya dayanıyor. Top, renkli, küçük ve mantardan yapılmış. Hokey sopasıyla hareket ettiriliyor. Kaleci, topları çıplak elle karşılamak zorunda. Tabii, Bandy oyuncularının iyi bir patenci olmaları da gerekiyor. Bu yıl, 7. Asya Kış Oyunlarına ilk kez bandy de dahil edilmiş ve galibi Kazak milli takımı olmuş.

Uluslararası alanda Kazakistan’ın adını duyuran bir başka spor da “Bisiklet”. Astana Bisiklet Takımı 2007’de kurulmuş, 2008’de İtalya ve İspanya turlarını, 2009 ve 2010’da da Fransa turlarını kazanmış. Ülkenin yetiştirdiği en büyük bisikletçi “Vino” lakaplı Alexandre Vinokurov.

Ülkedeki en başarılı spor dallarından biri de boks. Kazak boksörleri son 3 olimpiyatta büyük başarılar elde etmişler. Vasiliy Jirov 1996’da, Bakhtiyar Artayev de 2004 yılında dünyanın en teknik boksörleri seçilmiş. Judo dalında ise, Kazakistan’a ilk olimpiyat madalyasını Esad Zhitkeyev getirmiş. Atletizm’de, dekatloncu Dmitry Karpov’u bütün meraklılar bilirler. 2004 Olimpiyatlarının bronz madalyalı atleti, Asya oyunlarında birinciliği kimseye kaptırmıyor. ..

ve Futbol

Futbol, diğer ülkelere kıyasla tutkulu bir şekilde yaşanmasa da, ülkede çok sayıda futbol kulübü bulunuyor. Özellikle, Avrupa liglerinde de yer alan Şakhtar Karagandy, Lokomotiv Astana, Aktobe, Tobol ve İrtiş Pavlodar gibi takımların ünü çoktan sınırları aşmış durumda. 2007 yılında ölen Sergey Kvoçkin, 2003’te son 50 yılın en iyi Kazak futbolcusu seçilmiş. Milli futbolcu Kayrat Obakirov’un 300 maçta 100’ün üzerinde golü var. 1993’te Kazakistan’da en iyi futbolcu seçilen Nikolay Kurganski ile 71 kez milli formayı giyen Ruslan Baltiev de diğer başarılı isimler.

Kazakistan’da çok kaliteli spor tesisleri var. Bunların başında, 2009 tarihli Astana Arena geliyor. Türk mimar ve mühendislerin eseri olan, elips biçimindeki stadyumun hareketli çatısı olumsuz hava koşullarında sahayı tümüyle örtebiliyor. Kapasitesi 30.000 kişi olan stadyum, alttan ısıtmalı suni çimle kaplı. Yeni tamamlanan Astana Buz Pateni Arenası ise dünyanın en büyük buz pateni alanı. 9000 seyirci kapasiteli yapının tribünleri, buz alanı ve çatısı farklı sıcaklıkta.
 

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1