New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI
NURSULTAN NAZARBAYEV

 

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, iş hayatına metalürji işçisi olarak başlamış. Başarılarla dolu yaşamı sayesinde, bugün hem ülkesinin lideri, hem de uluslararası alanda saygın bir devlet adamı.

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 1940yılında, Almatı yakınlarındaki Çemolgan köyünde doğmuş.İlk gençlik yıllarında, Karaganda Metalürji Tesislerinde işçi ve usta olarak çalışmış. O arada, Karaganda Yüksek Metalürji Enstitüsü’nde tahsilini tamamlayıp, Metalürji Mühendisi olmuş. Daha sonraki yıllarda Ekonomi Doktorası da yapan Nazarbayev’in siyasete ilgi duyması 1969 yılına rastlıyor.

1969 yılında, Komünist Parti üyesi olan Nazarbayev, 1973 yılında, Parti komitesinin sekreterliğine ilk adımını attıktan sonra, 1979 yılında Kazakistan Komünist Partisi Sekreteri olmuş, 1984-1989 yılları arasında da, Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Bakanlar Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş.

1990 yılına gelindiğinde, Kazakistan SSC Yüksek Sovyeti’nin, Nazarbayev’i Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı olarak atadığı görülüyor.Ertesi yıl da halk O’nu Devlet Başkanı seçmiş. Daha sonra, 1995, 1999,2005 ve 2011 yıllarında, halkın yüksek desteğiyle yeniden seçilen Nazarbayev, bugün de görevini başarıyla sürdürüyor.

Büyük hedefler

Bağımsızlık sonrasındaki sert koşullarda, Kazakistan’ın yeniden yapılanması sürecini başlatan Nazarbayev, ülkesini 2030 yılına kadar Asya’nın parlayan yıldızı yapma hedefiyle yola çıkmış. Yerli ve yabancı yatırımların önünü açma, serbest piyasa ekonomisine geçiş, enerji kaynaklarından elde edilecek geliri topluma yansıtma ve altyapıyı geliştirmeye yönelik çabalarla başlayan süreç bugün de bütün hızıyla sürüyor. Demokrasi yolunda kararlılıkla ilerleyen Nazarbayev, çok dilli ve çok inançlı bir barış ve uyum ortamı sağlamış, yeni sosyal politikalarla yaşam kalitesini artırmış.Halk artık kendini daha güçlü hissediyor.

Ülkesini bölgesel güç haline getirmek isteyen Kazak lider, dengeli ve işbirliğini gözeten bir dış politika izliyor. 2010’da AGİT Zirvesine ev sahipliği yapan Kazakistan, bu yıl da İslam İşbirliği Örgütünün Dönem Başkanlığını üstlenmiş durumda.Kendi isteğiyle nükleer silahlardan vazgeçen ilk lider olarak tarihe geçen Nazarbayev, evrensel bir önder olma yolunda.
 

 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1