New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KAZAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI
YERJAN KAZIHANOV’UN ANKARA ZİYARETİ

 

Avrupa’nın genç ülkesi Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi
Ramo Braliç, ülkesinin Türkiye ile bağlarını her alanda
güçlendirmek için büyük gayret sarfediyor. Diplomat Atlas,Büyükelçi Braliç ile Türkiye-Karadağ ilişkilerini konuştu.

 

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjan Kazıhanov 3 Ağustos tarihinde Türkiye’ye ziyarette bulundu. Henüz birkaç ay önce, 11 Nisan 2011 tarihinde Dışişleri Bakanlığı görevine gelen Kazıhanov’un bu ziyareti, bakan olarak Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret olması açısından önemliydi.

Anıt-Kabir’i ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kabul edilen Kazak Bakan Yerjan Kazıhanov ve beraberindeki heyet, Türk meslektaşı Ahmet Davutoğlu ile de görüşmelerde bulundu.

Kazıhanov, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak gerçekleştirdiği ziyaretin kendisi açısından da büyük bir önem taşıdığını ve bunun, bakan olduktan sonra Türkiye’ye ilk resmi ziyareti olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin Avrasya bölgesinde Kazakistan’ın en önemli stratejik ortaklarından biri olduğunu vurgulayan Kazıhanov, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve diplomatik ilişki kuran ilk ülke olma özelliği ile de ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Kazakistan’ın bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutladığı bu günlerde, Türkiye ile kurulan diplomatik ilişkilerin de yirminci yılını kutladıklarını vurgulayan Kazak Bakan, geçen yirmi yıl zarfında çok önemli işlere imza atıldığını ifade etti. Kazıhanov, iki ülkenin sadece diplomatik alanda değil, ticari ve kültürel alanlarda da büyük ilerleme kaydettiğini dile getirdi.

Ziyaret sırasında iki anlaşma imzalanmış bulunuyor. Bunlardan birincisinin, iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasında 2012-2013 yıllarını kapsayan ortak işbirliği anlaşması, ikincisinin ise, genç diplomatların Ankara’da ve Astana’da mesleki eğitim almalarına imkan sağlamayı amaçlayan, diplomatik kurumlar arasındaki anlaşma olduğu belirtiliyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1