New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 
Dikkatli okuyucularımızın gözünden kaçmamıştır, dergimizin adında küçük bir değişiklik yaptık. Bundan sonra DİPLOATLAS olarak karşınızdayız. Ama dergimizde bundan başka hiçbir değişiklik yok. Yine yerküremizin çeşitli bölgelerinde dolaşmaya ve değişik ülkelerin çok bilinmeyen güzelliklerini keşfetmeye devam edeceğiz.
 
Yeni sayımızın konusu Kırgızistan. Bu yıl, bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutlayan Kırgızistan, Orta Asya’nın tam kalbinde yer alıyor ve Türklerin “Ata Yurdu’ olarak tanınıyor. Gerçekten de, kökleriyle, tarihiyle ve gelenekleriyle bizlerden pek farklı değiller. Geçmişten gelen bu kardeşlik, bugün de daha yakın ilişkilerle devam ediyor. Nitekim, yaklaşık iki ay kadar önce yapılan seçimlerde Kırgızistan Cumhurbaşkanı seçilen Almazbek Atambayev’in yemin törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılmış ve Türk halkı adına, Kırgızistan’ın sevincini paylaşmıştı.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ermek İbraimov, DİPLOATLAS’a verdiği mülâkatta, ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ve ikili ilişkilerin çok üst düzeyde bulunduğunu belirtiyor. Ancak, ekonomik ilişkilerin henüz istenilen seviyede olmadığını da içtenlikle ekliyor. Sayın Büyükelçiden, Kırgızistan’ın Türkiye’den daha fazla yatırım beklediğini ve ülkesinde bu yönde kolaylık sağlayıcı düzenlemeler yapıldığını öğreniyoruz.

Kırgızistan, turizm açısından çok ilginç ve keşfedilmesi gereken bir ülke. Başkent Bişkek’in yanında, mistik bir havası olan Oş şehrini, Celalabad ve çevresini, şirin Karakol kentini tanıtmaya çalıştık. Ayrıca, ülkenin turizm merkezi sayılan Issık Göl’ü mutlaka görmek lâzım. Ama, sadece bu değil. Bu dağlık ülkede, doğa harikalarının bulunduğu daha nice yöreler var. Ayrıca, göçebe hayatın simgesi “yurt”lar da gecelemek, muhteşem Kırgız yemeklerinin tadına bakmak, atalarımız gibi kımız içmek, at üstünde geziler yapmak gibi alışılmamış bir tatil programı kimbilir ne kadar ilginç olurdu.
 
Kırgız kültürünün baş yapıtı olan Manas destanı, dünyanın en uzun ve kapsamlı olanı. Bu sözlü edebiyat şaheseri, aynı zamanda tarihe de ışık tutuyor. Modern çağların en büyük edebiyatçısı ise, dünyaca ünlü Cengiz Aytmatov. Bizler onu sadece Kırgızlara ait değil, biraz kendimize de ait görüyoruz. Eserlerinin bir çoğu Türkiye’de yayınlanmış olan Aytmatov’un anısına bir pul çıkartıldığını da anımsatalım.

2012 yılının bütün okurlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle…
Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1