New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1
 

KIRGIZİSTAN’IN GAZİANTEP FAHRİ KONSOLOSU
ve
TİRYAKİ AGRO’NUN CEO’SU
SÜLEYMAN TİRYAKİOĞLU:
“KIRGIZİSTAN İLE AKSİYON
PLANLARI OLUŞTURDUK”
 

Kırgızistan’ın Gaziantep Fahri Konsolosu Süleyman Tiryakioğlu, aynı zamanda, Türkiye’nin tarımsal ürünler sektöründeki en büyük özel şirketi olan Tiryaki Agro’nun da CEO’su. Tiryaki Agro, 1 milyar dolar cirosu ile, 2010 yılında, Türkiye’nin en büyük 54. firması olmuş. Şirket, bakliyatta yüzde 25, tahıl alanında yüzde 5, yağlı tohumlar ve kuruyemişte ise yüzde 10’un üzerinde bir pazar payına sahip. 20 ülkeden alım yapan ve 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren Tiryaki Agro, 1980 yılında, Tiryakioğlu ailesi tarafından Gaziantep’te kurulmuş. Şirketin CEO’su ve Kırgızistan’ın Gaziantep Fahri Konsolosu Süleyman Tiryakioğlu, hem Kırgızistan
ile yapılan ortak çalışmalar, hem de Tiryaki Agro’nun faaliyetleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

 

Kırgızistan Fahri Konsolosu olarak 2011 yılında ne gibi faaliyetlerde bulundunuz?

2011 Nisan ayı itibariyle resmen başladığım Kırgızistan Fahri Konsolosluk görevime, şirket içinde bir Fahri Konsolosluk İrtibat Ofisi kurarak başladım. Hemen akabinde, Sayın Büyükelçimiz ile Gaziantep’te bir toplantı organize ederek, birlikte neler yapacağımızı ve izleyeceğimiz programı belirledik. Çok kısa bir süre içinde büyükelçilik yetkilileri ile iletişimimiz gelişti ve periyodik olarak görüşmelerimize başladık. İhtisas alanımın tarım ve tarım ürünleri olmasından dolayı, firma olarak ilgili ürünlerin ithalat ve ihracatında Kırgızistan ile çalışmalarımıza ağırlık verdik. CEO’su olduğum Tiryaki’nin, Kırgızistan ile tarım ürünleri ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi çalışmaları çerçevesinde ithalat, ihracat ve yatırımların artırılması konularında her iki ülke bakanlarının katılımı ile çeşitli görüşmeler yaptık aksiyon planları oluşturduk.

Ayrıca, Ağustos ayında kutlanan Kırgızistan 20. Bağımsızlık yılı kutlamalarına katılarak gerekli desteği sağladım. Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşlarının hak ve çıkarlarının korunması çalışmaları çerçevesinde, Gaziantep’te bulunan Kırgız öğrencilerin eğitimleri ve sosyal durumları ile yakından ilgileniyorum. Ayrıca, Van depreminde zarar gören Kırgız kökenli vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile de yardım çalışmalarını bizzat takip ettim. Yine aynı yıl içinde Kırgızistan Başbakanı’nın ülkemizi ziyaretinde heyette bulundum ve sponsor oldum.

Firmanız hakkında da bize bilgi verebilir misiniz?

Tiryaki, kendi sektöründe Türkiye’nin en büyük özel şirketi ve en büyük ihracatçısıdır. İlk 500 firma araştırmalarında 54. sırada yer alan Tiryaki, son 3 yıl içerisinde Gaziantep ili vergi sıralamasında ve Anadolu’nun en büyük şirketleri sıralamasında 3. sırada yer almıştır. Dünyanın en büyük sertifikalı buğday üreticisi olan şirketimiz, Türkiye’nin en büyük ve modern mercimek işleme tesislerine de sahiptir ve yine ülkemizin en büyük fıstık üreticisi ve ihracatçısıdır. Dünyanın en büyük organik buğday ihracatçısı olarak da ön plana çıkıyoruz.

Şirket bünyesinde kaç fabrika bulunuyor?

Tiryaki’nin bünyesinde Gaziantep, Mersin, Trabzon ve Bandırma’daki üretim tesislerimiz ile 10 ayrı ilde depo ve ofislerimiz bulunuyor.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

5 kıtada, 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Satışlarımızın yüzde 57’si Türkiye içinde ve transit satışlar. İhracatımızın yüzde 15,6’sı Avrupa’ya, yüzde 24,5’i Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına, yüzde 6’sı da diğer ülkelere yapılıyor.

Yatırım ve ciro açısından hedefleriniz nelerdir?

2011 yılında, yatırımlarımız bütün hızıyla devam etti. Mersin tesislerimize 250.000 ton kapasiteli fabrika ve depolama yatırımı yaptık. 40.000 tonluk Kızıltepe yatırımı, 50.000 tonluk Çorum kaynaklama deposu yatırımı ve Gaziantep tesislerimizin modernizasyonu da devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de, kaynaklama ve liman bölgelerindeki yatırımlarımıza devam edeceğiz.

2011 Haziran sonu itibariyle son 12 aylık konsolide ciromuz 1,021 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı. 2011-2012 yılında ise, 1,7 milyar dolar ciro hedefliyoruz.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1