New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

BÜYÜKELÇİ ERMEK İBRAİMOV:
“İkili ilişkilerimiz çok üst düzeyde”

 

Kırgızistan Büyükelçiliğinin eski müsteşarı Ermek İbraimov geçtiğimiz Haziran ayında Ankara’ya bu kez büyükelçi olarak döndü. Büyükelçi İbraimov’un diplomatik kariyerinde, Frankfurt’ta Konsolosluk, Tahran’daki Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) merkezinde Ekonomik Araştırma ve İstatistik Birimi Başkanlığı, Bişkek’te Cumhurbaşkanlığı Protokol Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı ile son olarak Dışişleri Bakanı Yardımcılığı gibi önemli görevler var. DiploAtlas, Büyükelçi Ermek İbraimov ile Kırgızistan-Türkiye ilişkilerinin bugünkü durumunu görüştü.

 
DİPLOATLAS: Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkileri nasıl tanımlarsınız? Türkiye’nin Kırgızistan’ın dış politikasında oynadığı rol nedir?
 
ERMEK İBRAİMOV: Kırgızistan bu yıl bağımsızlığının 20. yılını kutluyor. 24 Aralık 2011 tarihi Türkiye ile Kırgızistan arasındaki diplomatik ilişkilerin de 20. yıldönümüdür. Türkiye ile ilişkiler Kırgızistan’ın dış politikasının hayli önemli bir parçası. İkili ilişkilerimizde çok üst düzeyde bir işbirliğimiz var.
 
DİPLOATLAS: Bu yakın siyasi ilişkilerden örnekler verebilir misiniz?
 
ERMEK İBRAİMOV: Uluslararası kuruluşlarda birbirimizi destekliyoruz. Türkiye bize BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olma çabalarımızda destek vermiştir. Bugün de biz Türkiye’nin 2014-2015 yılları için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şubat ayında, o zamanki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Almazbek Atambayev’in konuğu olarak Kırgızistan’ı ziyaret ettiğinde, bu iki devlet adamı iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurma kararı almışlardı. Daha sonra, Nisan ayında, Atambayev’in ziyareti sırasında da, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliğinin kurulduğuna dair ortak bildiri imzalandı. Aynı zamanda, çok yakın kültürel ilişkilerimiz var. Bizce TÜRKSOY tüm Türk Cumhuriyetleri arasındaki tarihi ve kültürel ilişkiler açısından oldukça önemli bir kuruluş. İkili ilişkilerimiz çerçevesinde, insani yardımlaşmadan, kültür ya da eğitim alanına kadar her konudaki işbirliğimizden söz etmek isterim.
 
DİPLOATLAS: Başbakan Erdoğan’ın ziyareti, son dönemde iki ülke arasında gerçekleşen üst düzey ziyaretlerden yalnızca bir tanesiydi, değil mi?
 
ERMEK İBRAİMOV: Doğru. Nisan ayında Sayın Atambayev Sayın Erdoğan’a iade-i ziyarette bulundu. Sonra, Eylül ayında Meclis Başkanı Ahmadbek Keldibekov Ankara’ya geldi ve Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve mevkidaşı Cemil Çiçek ile görüştü. Yakın bir tarihte Cumhurbaşkanı Gül Bişkek’e gitti ve Cumhurbaşkanı Rosa Otunbayeva ile görüştü. Gül, ayrıca, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Atambayev’in 1 Aralık’taki göreve başlama törenine de katıldı.
 
DİPLOATLAS: Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti ne gibi sonuçlar verdi?
 
ERMEK İBRAİMOV: 1 Aralık’taki görüşmede Kırgızistan Maliye Bakanı Melis Mambatjanov ve Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Nejat Akçal 51 milyon dolarlık borcumuzu silen bir anlaşma imzaladılar. Eski Cumhurbaşkanımız Roza Otunbayeva’nın bu anlaşmaya yorumu şöyle oldu: “Dost kara günde belli olur”. 2010 yılı ülkemiz için oldukça zor bir yıldı ve bu dönemde Türk hükümetinin ve Türk halkının desteğini gördük. Bu destek, her şeyden önce manevi destekti.
 
DİPLOATLAS: İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında ne söyleyebilirsiniz?
 
ERMEK İBRAİMOV: Ekonomik ilişkiler maalesef çok başarılı değil. İkili ticaret hacmimiz yıllık yaklaşık 150 milyon dolar civarında. İşbirliği düzeyimizi arttırmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Yeni Türk yatırımlarını ülkemize çekmeye çalışıyoruz. Ancak geçmişten gelen bazı konuları çözmemiz gerekiyor. Önemli olan her iki tarafın da bu doğrultuda çalışıyor olması…
 
DİPLOATLAS: En önemli yatırım potansiyeline sahip sektörler hangileri?
 
ERMEK İBRAİMOV: Kırgızistan maden yatakları açısından oldukça zengin bir ülke. Topraklarımızda petrol ve doğal gaz hariç neredeyse tüm madenler mevcut. Enerji, yüksek potansiyele sahip bir başka alan. Kırgızistan hidroelektrik üretiyor ve yalnızca kendi ihtiyaçlarımız için değil aynı zamanda diğer ülkeler için de yeni santraller ve boru hatları inşa etmeyi planlıyor. Türkiye’nin bu projelerde yer almasını büyük memnuniyetle karşılarız.
 
DİPLOATLAS: Türk şirketleri Kırgızistan’da yatırım yapıyor mu?
 
ERMEK İBRAİMOV: Türk şirketleri hali hazırda Kırgızistan’da yatırım yapıyor ancak 2010 yılında meydana gelen olaylar yüzünden pek aktif değiller. Yeni Cumhurbaşkanımızın göreve başlaması siyasi ortamın istikrarlı ve sakin olduğunu gösteriyor. İnanıyoruz ki, bundan sonraki süreçte ekonomik ilişkilerimiz çok daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.
 
DİPLOATLAS: İki ülke vatandaşları arasındaki etkileşim yoğun mu?
 
ERMEK İBRAİMOV: Bugün Türk Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü proje sayesinde Türk üniversitelerinde okuyan yaklaşık 1.200 Kırgız öğrenci var. Türkiye’de yaşayan Kırgız sayısı çok fazla değil. Birkaç yüz evlilik ve çalışan 100-150 profesyonel var. Ancak insanlar sık gidip geliyorlar. Türk Hava Yolları’nın Bişkek ve İstanbul arasında haftada 7, Bişkek Havayollarının ise 2 uçuşu var. Her iki şirket de uçuş sayılarını arttırmaya çalışıyor çünkü şu anda tüm uçuşlar dolu.
 
DİPLOATLAS: Mevcut ilişkileri daha fazla geliştirmek için neler yapılıyor?
 
ERMEK İBRAİMOV: Eski Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Atambayev’in Nisan ayındaki ziyareti sırasında, ülkelerimiz arasında vize uygulamasının kaldırılması konusunda mutabakata varılmıştı. Sanıyorum ki yeni düzenleme önümüzdeki Şubat ayında yürürlüğe girecek. Bu, ikili ilişkiler açısından önemli bir adım olacak çünkü Kırgız vatandaşlarının Türkiye’yi, Türk vatandaşlarının da Kırgızistan’ı ziyaret etmeleri kolaylaşacak.
 
DİPLOATLAS: Okurlarımıza söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
 
ERMEK İBRAİMOV: Öncelikle tüm okurlarınıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yeni yıl diliyorum. Kendilerini 2012’de Kırgızistan’a davet ediyorum. Çünkü Kırgızistan özellikle Haziran - Ağustos döneminde oldukça çekici bir ülke ve ziyaretçilerine yeni ve farklı bir deneyim sunuyor. Ayrıca, kişisel bir gözlemimi paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi ben 1996- 1998 yılları arasında da Türkiye’de görev yaptım. Sonra, uzun bir süre Ankara’yı yalnızca heyetlerle birlikte ziyaret ettim ve şehri yalnızca arabaların ve resmi binaların pencerelerinden gördüm. Haziran ayında buraya yeniden geldiğimde, ne kadar olumlu değişiklikler gerçekleştiğini görünce çok şaşırdım. Tamamen farklı bir şehir ve ülke gördüm. Türkiye ne kadar hızlı büyümüş! Bunu güven mektubumu sunarken Cumhurbaşkanı Sayın Gül’e de söyledim. Bir yerlerde Türkiye’nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu ve 2023 itibariyle ilk on arasında yer almayı hedeflediğini okumuştum. Türkiye’ye bu hedefe doğru giden yolda başarı dileklerimi iletmek isterim.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

  Geri

Anasayfa

New Page 1