New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SIRADIŞI SPORLAR
Kırgızistan’ın geleneksel sporları hem halk tarafından çok rağbet görüyor, hem de turistlerin çok ilgisini çekiyor. Genellikle at üzerinde yapılan bir çok yarışma tam bir festival havasında gerçekleşiyor.

 

 

Kırgızistan’da başta futbol olmak üzere olimpik sporların hemen hepsi yapılıyor ve uluslararası başarılar elde ediliyor. Ama, ülkede, bir şölen havasında düzenlenen geleneksel sporların yeri başka.

At-Çabışı

Kırgızistan’da yaygın olan, şahin ve doğan gibi yırtıcı kuşlarla yapılan avcılık bir kenara bırakılırsa, geleneksel sporlar genellikle at üzerinde yapılıyor. Tabii, bu alanda ilk akla gelen “At-Çabışı”, yani “At yarışı”. At-Çabışı, uzun mesafeli bir yarış. Mesafe 4 km’den 100 km’ye kadar olabiliyor. Atlar hem hızlı, hem de dirençli olmalı. Yarışa katılacak atların 3 yaşından, binicilerin ise 13 yaşından küçük olmaması gerekiyor. Bu da, atların, doğduktan sonra 3 yıl boyunca bu yarışa hazırlanmaları demek.

Ülkede çok yaygın olan bir yarışma da “Ulak tartış”. Burada “ulak”, oğlak anlamına geliyor. Zaten yarışma da, at üzerinde sahaya çıkan iki takım oyuncularının, kesilip yere bırakılmış olan bir keçiyi kapıp, hedef noktasına bırakması şeklinde. Diğer Orta Asya ülkelerinde de yaygın olan bu oyuna “Buzkaşi” de deniliyor.

Yine at üzerinde oynanan “Odarış” müsabakasında, sahaya çıkan iki oyuncu, birbirini eğerinden çekerek veya iterek atından düşürmeye çalışıyor.

Kızlarla erkeklerin birlikte oynadıkları “Kız kuumay” ise, eskiden düğünlerde yapılan bir oyunmuş. Burada, atıyla kaçan bir kızı, bir oğlanın kovalaması söz konusu. Eğer delikanlı kızı bitiş noktasına varmadan yakalayabilirse, onu öpmeye hak kazanıyor. Eğer yakalayamazsa, bu kez de kız oğlanı kovalayıp, kırbaçla vuruyor. Bu eğlenceli oyunun çekici olan bir yönü de, sporcuların rengârenk geleneksel giysiler içinde alana çıkmaları ve yarışın adeta bir folklor gösterisi havası içinde geçmesi oluyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1