New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

FRANCE PRESEREN’İN ŞEHRİ
KRANJ

 

Slovenya ile İtalya arasında uzanan Julien Alpleri’nin eteğinde, sırtını adeta dağlara yaslamış gibi duran Kranj, yaklaşık 50.000 olan nüfusu ile ülkenin dördüncü büyük kenti.

 

 

Yukarı Kranjska bölgesinin merkezi olan Kranj şehri, Kokra ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Şehir, başkent Ljubljana’nın kuzey doğusunda ve sadece 24 km uzağında. Yaklaşık 50.000 nüfusu ile ülkenin dördüncü büyük kenti olan Kranj, aynı zamanda Slovenya’nın önemli endüstri şehirlerinden.

M.Ö. 1. yüzyılda, İllirya Krallığı döneminde kurulan ve Romalılar zamanında askeri bir üs olan Kranj’da aslında daha eski çağlarda Kelt kavimlerinin yaşadığına dair bulgular da var. Şehir, 6. ve 7.yüzyıllarda Slav’ların gelişiyle büyümüş ve 9.yüzyılda Kranjska Kontluğu’nun başkenti olmuş. Orta çağda canlı bir ticaret merkezi haline gelen Kranj, 16. yüzyılda demir endüstrisi başlayınca daha da gelişmiş, 19. yüzyılda ise çeşitli fabrikaların kurulması kentin önemini arttırmış.

Preseren’in Şehri

Kranj, “Preseren’in şehri” olarak tanınıyor. Sloven Milli Marşı’nın şairi olan France Preseren (1800-1849), ölünceye dek bu şehirde yaşamış. Ülkede çok büyük bir saygı ile anılıyor. Yaşadığı ev bugün müze olmuş, ayrıca şehrin ana caddelerinden biri onun adını taşıyor.

Kranj’ın, iki nehir arasındaki, eski çekirdeği, aynı zamanda şehir merkezi. Çok iyi korunmuş bu ortaçağ havalı mahalle, göz alıcı mimarisi ve sokaklarına taşan kafeleriyle insanda sıcak duygular yaratıyor. Şehrin kiliselerinin çan kuleleri, kuzey-güney çizgisinde sıralanıyor. Eski Kranj, 1983 yılında tarihi ve kültürel miras ilan edilmiş. Glavni Meydanı, eski şehrin, dar ve küçük sokaklarının bağlandığı ana caddesi. Üzerinde, birkaç katlı, renkli, cepheleri son derece estetik ve pencereleri çiçeklerle bezeli, çok güzel evler sıralanıyor. Belediye, St-Kancijan Kilisesi ve Preseren Evi bu caddede.

Kranj kültüründe çok önemli bir yer tutan St-Kancijan Kilisesi, şehir merkezindeki meydanda yer alıyor. Slavlar bu topraklara geldiğinde ibadet yeri olarak kullanılan bu alana 10.yüzyılda bir kilise yapılmış. Bugünkü gotik yapı, 15.yüzyıl başına kadar ayakta olan o kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Giriş kapısı üzerindeki Zeytin Dağını simgeleyen rölyef 1460 tarihli. Ön cephede yükselen çan kulesi ise daha sonra yapılmış. Kilisenin iç kısmı çiçek motifleri, melek freskleri, vitraylar gibi zengin ve renkli bir dekora sahip. Ayrıca, akustiği de mükemmel, bazen klasik konserlere ev sahipliği de yapıyor.

Gorenjska Bölge Müzesi ise iki bölümden oluşuyor: Belediye ve Preseren Evi. Belediyenin giriş katındaki büyük salonun kapısı ve ahşap tavanı harikulade. Belediye binası, biri daha eski olan iki binanın birleşiminden oluşuyor. Sarı boyalı eski kısmın alçak gönüllü ve sıcak bir havası var. Köşede yer alan yeni bölümde ise eskiden kutlamalar yapılırmış. Bina, Sloven Rönesansının 16 ve 17.yy’lara tarihlenen en muhteşem konaklarından.

Şair France Preseren’in yaşamının son yıllarını geçirdiği iki katlı, küçük beyaz boyalı ev ise, büyük şairin anısını yaşatan bir müzeye dönüşmüş. Sloven ulusal marşının yazarının yaşadığı dünyayı ve özel eşyalarını görmek hayranlarına güzel dakikalar yaşatıyor.

Eski şehir merkezinin bitiminde, kale havasındaki bembeyaz ve Kutsal Kaya Kilisesi Kranj’ın en eski kilisesi. Dış cephesinde hayranlık uyandırıcı resimler var. Bir başka ilginç yapı, eski şehrin hemen girişindeki “Tahsildar Evi”. Eskiden devlet memurları burada oturur ve tahsildarlık yaparlarmış. Sonradan bina özel mülk olmuş. Çok zengin şekilde dekore edilmiş cephesi ile Kranj’ın en eğlenceli görünümlü binalarından.
 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1