New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
DİPLOATLAS, bu sayısında Hırvatistan’ı anlatıyor. Aslında, bu bir ilk değil. 2009 yılının Aralık ayında da, o zamanki adı “Diplomat Atlas” olan dergimiz, Hırvatistan’ı konu alan bir sayı yayınlamıştı. Her ne kadar bu kez farklı konular ve farklı anlatımlar sergilemeye çalışmış olsak da, gördük ki, bu güzel ülkeyi değişik yönleriyle daha bir çok kez anlatabiliriz ve hep eksik kalırız.
 
Hırvatistan hem bir Balkan ülkesi, hem bir Orta Avrupa ülkesi ve hem de bir Akdeniz ülkesi.
 
Ülkenin kuzey bölümü Balkan yarımadasından Orta Avrupa’ya uzanırken, batı bölümü Adriyatik sahilleri boyunca, güneşli yaz tatillerinin en gözde mekânlarından biri olma özelliğini taşıyor. Misafirperver Hırvat halkının ise son derece becerikli ve yaratıcı bir yönü var. Bir çok buluşa imza atmışlar. Örneğin, bugün, günlük hayatımızda hiç dikkat etmeden kullandığımız kravat ve dolmakalem birer Hırvat icadı. Kimlik tesbitinde vazgeçilmez olan “parmak izi” yöntemi de öyle. Sadece, ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın 700’den fazla patentli icadı olduğu biliniyor.
 
Bu sayıda, Hırvatistan’ın turistik bölgelerine ağırlık vermek istedik. Örneğin, Adriyatik kıyısındaki büyük kentlerin yanında, daha küçük yerlere ve muhteşem adalara da dikkat çekme gereği duyduk. En kuzeyden, en güneye kadar, Hırvat sahilleri boyunca uzanan yüzlerce ada farklı özellikler taşıyabiliyor ve ziyaretçilere ilginç tarihi ve kültürel miras örnekleri sergiliyor. Örneğin Pag adası kendine özgü dantelleri ile ün yaparken, Hvar adası lavantanın merkezi olmuş.
 
Ankara’daki Hırvatistan Büyükelçisi Drazen Hrastic, ülkesi ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin mükemmel olduğunu söylüyor. Kendisiyle yaptığımız mülâkatta, Büyükelçi Hrastic ülkesinin önümüzdeki yıl AB’ye tam üye olacağını belirterek, bu arada iki ülke arasındaki ticarî yatırımların karşılıklı olarak artmasını umduğunu vurguladı. Büyükelçiye bgöre, Hırvatistan batıda AB’ye, doğuda ise Türkiye’ye bakıyor.
 
Hırvatistan’a gitmek için vizeye gerek yok. Ama bu durum Hırvatistan’ın AB’ye tam üye olmasından sonra değişebilir. Türkiye ile Zagreb ve Dubrovnik arasında düzenli uçak seferleri var. Bu da, Hırvatistan’ı çekici ve kolay ulaşılan bir tatil ülkesi yapıyor.
Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1