New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

DOĞANIN DAYANILMAZ BÜYÜSÜ
Hırvat Milli Parkları

Hırvatistan’da 8 Millî Park, 11 Doğal Park ve 2 doğal rezerv alanı var. Ülke topraklarının yaklaşık yüzde 7,5’ini kaplayan bu parkların her biri, kendine özgü farklı coğrafyasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Hırvatistan’ın insanı baştan çıkaran güzelliklere sahip Millî Parkları, her yıl çok sayıda turistin ziyaretine sahne oluyor. Her biri farklı bir jeolojik yapıya, farklı bir ekosisteme ve farklı bir iklime sahip olan bu alanlar neredeyse ülkenin bütününe serpilmiş gibi.

Plitvice

Plitvice Milli Parkı, belki de Hırvatistan’ın ve Avrupa’nın en ünlü millî parkı. Zagreb ile Zadar arasında yer alıyor. 1979’da Unesco Dünya Doğa Mirası listesine alınmış. Park alanında ağaçlarla kaplı tepeler, şelâleler, berrak sular, turkuaz, mavi, yeşil ve gri göller var. Ender rastlanan bu renk uyumuyla insanın gözleri bayram ediyor. Suların sesi, kokular, hatta sessizlik her mevsim farklılaşıyor. 1949’da milli park ilan edilen alanda, teraslarla birbirine bağlanmış olan 16 göl iki kısma ayrılmış: Alt göller, Üst göller. Renkleri içlerindeki mikro-organizmalara, minerallere, yosunlara ve güneş ışığına göre değişiyor. Üstteki göller daha etkileyici, alttakiler daha küçük ve daha az derin. Alt kısımda Plitvice’nin ünlü Veliki Slap şelâlesi bulunuyor, üst kısımda ise parkın en büyük ve derin gölü Kozjak.

Sjeverni Velebit

Tamamı koruma altındaki Velebit dağının Sjeverni Velebit ve Paklenica bölgeleri Milli Park ilan edilmiş. Çok değişik renk ve biçimlerdeki karstik yapı, dağ köyleri, öksüz yavru ayılar barınağı, rengârenk endemik bitkiler ve 150’yi aşkın mağara ziyaretçileri heyecanlandıran yerler. En çok tanınan Lukina Jama Mağarası, dünyanın en derinlerinden. Sjeverni Velebit Hırvatistan’ın en genç milli parkı ve dağcıların da gözbebeği. 109 km²’lik parkın zirvesinden Adriyatik ve adaların manzarası muhteşem.

Paklenica

Gizli cennet Paklenica’ya ise dar ve dik boğazlardan giriliyor. Burası, tırmanma tutkunları için muhteşem bir yer. Adriyatik kıyısında 95 km²’lik bir alana yayılan ve 1949’da Milli Park statüsüne sahip olan bölgenin bitki örtüsü de sıradışı. Velika Paklenica ve Mala Paklenica diye anılan iki kanyonu var. Özellikle mağaraları, ilginç kalker yapıları, anıtsal Anica KukKayası ve hayvan çeşitliliğiyle tanınıyor. Manita Pec mağarası, tarihi 80.000 yıl öncesine giden zengin sarkıt ve dikitleriyle meşhur.

Krka

109 km²’lik bir alana yayılan Krka Milli Parkı’nın hayat kaynağı olan Krka nehri, karstik bir bölgede ve genellikle derin kanyonlarda akıyor. Nehrin üzerinde irili ufaklı birçok şelâle ve göl var. 7.000 yıllık travertenlere sahip olan Skradinski Buk ve şelâlesi parkın çarpıcı bir noktası. Mis gibi kokan orman içindeki daracık patikalarda unutulmaz saatler geçirebilir, doğanın gücünü içinizde hissedebilirsiniz. Parkta yüzlerce bitki türü ve 18 balık çeşidi var. Göç zamanı da her yeri kuşlar kaplıyor. Krka’nın gölü andıran bölümünde yer alan Visovac Adasındaki kilise ve manastır baş döndüren bir görüntüye sahip. Adacığın ilk sakinleri olan keşişler bu manastırda yaşarlarmış.

Kornati Takımadaları

Benzersiz güzelliği, el değmemiş doğası, kristal gibi denizi ve çok zengin denizaltı eko-sistemiyle Kornati, 1980’de Milli Park ilan edilmiş. 220 km²’ lik bir alanı kaplıyor ve 100 kadar ada ve adacık arasında en büyük olanın adını taşıyor. Çok çorak görünse de 800’e yakın bitki türüne sahip. Sadece yazları yaşanan bölgede küçük balıkçı evleri dağınık halde. Burada ne elektrik var, ne de su kaynağı. Olağanüstü renkli bir atmosfere ve yüksek falezlere sahip adaların bazıları yaban hayatını korumak amacıyla kamuya yasak. Kaşığa benzeyen Taljuric adacığı, tekneler için çok tehlikeli çünkü sık sık denizin altında kalıyor. Parkın ikinci büyük adası Piskera ise, eskiden Kornati takımadalarının balıkçılık merkeziymiş.

Risnjak

Rijeka yakınlarındaki en dağlık ve ormanlık bölgede bulunan Risnjak 1953’te Milli Park ilân edilmiş. Küçücük bir alanda Alp soğuğu, Akdeniz’in ılımanlığı, kara iklimi ve Dinar Alplerinin serin havası birarada. Bu yapı, çok çeşitli bir bitki örtüsü yaratmış. Karstik, ormanlık ve çayırlarla kaplı alan doğal rezerv olduğundan insan yaşamına elverişli değil. Zengin bir hayvan çeşitliliğine sahip olan Risnjak adını, Hırvatçası “Ris” olan vaşak’tan almış. Rengârenk çiçekler, mağaralar ve obruklar arasında keşfedeceğiniz parkın yüzölçümü 63,5 km².

Mljet Adası

Dubrovnik’in hemen karşısındaki Mljet adasında bulunan Milli Park, 1960’dan beri koruma altında. Çok yoğun bitki örtüsüne sahip olan Parkın kıyılarında Akdeniz’de ender bulunan bir fok türü yaşıyor. Park alanında birbirine küçük bir boğazla bağlı iki de göl var. Büyük gölün ortasındaki adacıkta bulunan Benedikt manastırı çok güzel görünüyor. Yeşil ada olarak anılan Mljet, Akdeniz’in en güzel ormanına sahip. Çam, selvi, biberiye, defne, lavanta kokuları ve ağustos böceklerinin şarkıları eşliğinde gezebileceğiniz parkın bütün güzelliğini Montokuc zirvesinden de keşfedebilirsiniz.

Brijuni Adaları

İstria yarımadasının güney batısında bulunan Brijuni Takımadaları, iki büyük ada (Veli Brijun ve Mali Brijun) ile 12 küçük adadan oluşuyor. Yumuşak iklimi, muhteşem güzelliği ve koylarıyla geçtiğimiz yüzyılın favori yerlerinden biriymiş. Kendine has bir hayvan popülasyonuna sahip olan Park’taki Veli Brijun adasının kuzeyinde, zebrasından zürafasına kadar görülebilecek bir de Safari Parkı var. 36 km²’lik milli park, Golf tutkunlarının da gözdesi. Ayrıca, Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın yazlık rezidansı da burada bulunuyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1