New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

AĞZININ TADINI BİLENLER İÇİN
ÖZGÜN YEMEKLER

 

Pek çok farklı yemek kültüründen etkilenen Hırvat mutfağında, Akdeniz tatlarıyla Orta Avrupa geleneği müthiş bir uyum içinde.

 

Orta Avrupa’nın leziz yemeklerinin yanına, Akdeniz’in güneşli mutfağını yerleştirin, üzerine bir tutam Balkan lezzeti koyup, bir iki damla Bizans aroması ekleyin, biraz da Osmanlı tatlarından serpiştirirseniz nefis bir Hırvat mutfağı ortaya çıkıyor. Bu çeşitlilik, Hırvatistan mutfağında özgünlük kazanmış, yüksek düzeyde bir yemek kültürü oluşmasını sağlamış. Ülkenin hemen her yerinde seçkin bir yemek geleneği var. Hırvatlar, haftada en az bir kez, ailece dışarıda yemek yemeyi seviyorlar. Bazılarına göre, Hırvatlar, tamamı “gurme” olan bir halk. O zaman, lokantaların da çok kaliteli ve özgün olması gerekiyor. Kısacası, Hırvatistan’da iyi yemek yeniyor.

Bölgesel lezzetler

Kuzey Hırvatistan ve Zagreb bölgesinde domuz, kuzu, hindi ve ördek kızarmış şekilde seviliyor, yanına genellikle patates eşlik ediyor. Jambonlu ya da peynirli pane dana et pek makbul, gulaş gibi Macar yemekleri de tüketiliyor. Yerel biranın tadına bakmayı ise ihmal etmemek gerek. En çok tüketilenlerden “Ozujsko” birası Zagreb’te üretiliyor. Bölgenin en özel ürünü sayılan “Licitar”, genellikle kalp şeklinde, süslü, renkli ve baharatlı bir ekmek türü; 2010’da UNESCO Kültür Mirası listesine dahil edilmiş. Hediyelik ürün olarak satılıyor, ya da yeni evliler konuklarına minik licitar’lar ikram ediyor.

Slavonya sofrası ise, baharatıyla tanınıyor. Hırvatistan mutfağında fazla baharat kullanlmıyor ama, Slavonya bölgesindeki hemen her yemekte özellikle paprika var. Tatlı su balığı yahnisi, cevizli ya da erik reçelli enfes p a s t a l a r , mantar ve Baranja gibi kaliteli şaraplar Slavonya mutfağında öne çıkanlar. Kurbağa bacağı, “Kulen” adıyla bilinen kurutulmuş salam, jambon ve taze peynir de çok rağbet görüyor. Odun ateşinde kendi yağında pişirilen sazan ya da mısır ununa bulanıp kızartılan yayın balığı ise unutulmaz lezzetler.

İstria yarımadası ise, Hırvatistan’ın en rafine mutfağına sahip. Burada daha çok Akdeniz etkisi hissediliyor. Başlangıçlarda mutlaka bir tür füme jambon olan “Prşut ya da yoğun sebze çorbası diyebileceğimiz “Maneştra” var, ardından da deniz ürünlü Rizotto gelmeli. Ama, burası en çok mantarları ile tanınıyor. Dünyanın en büyük beyaz mantarları bu bölgede; bazıları 1,5 kilo ağırlığında. İstria ayrıca şarap açısından da mükemmel. Beyaz sek şarap Malvasia deniz ürünlerine, kırmızı Terran da yahniye çok yakışıyor.

Dalmaçya da, deniz ürünlerinde inanılmaz bir yelpaze sunuyor: ızgara balık, kalamar, istridye, midye, kurutulmuş morina ya da karışık balık güveci gibi. İtalyan etkisindeki Dalmaçya mutfağında sebze, roka, zeytin, incir ve üzüm özel bir yere sahip. Keçi peyniri, kurutulmuş jambon, KorculaAdasının beyaz şarapları, ev yapımı peynirli veya tatlı çörekler pek leziz. Zadar ise, eskiden keşişler tarafından üretilen vişne likörü Maraskino ile meşhur.

Hırvatların öğle yemeklerinde sulu yemek mutlaka oluyor. Strukli ise, ülkenin tamamında tüketilen ve mutlaka tadılması gereken bir hamurişi; yufka ve peynirden yapılıyor. Ünlü bir güveç yemeği olan Peka da, et, sebze ve patatesle yapılan bir tür türlü. Bütün Balkan ülkelerinin ortak tadı olan, domatesli ve patlıcanlı biber ezmesi Ajvar ise her tür yemeğe eşlik ediyor.

Hırvat mutfağında, güveç ve et yemeklerinde Macar etkisini görmek mümkün. Osmanlıdan yufka, dolmasarma, köfte, şiş ve börek; Avusturya’dan tatlılar; İtalya’dan da pizza, makarna ve rizotto gelmiş. İçki olarak en çok bira ve şarap tüketiliyor, kahve ise, hayatın olmazsa olmazı.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1