New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

Pag Adası Dantelleri

Dalmaçya’da, Pag adasında üretilen geleneksel Hırvat dantellerinin zerafeti dünyaca meşhur. Bu büyüleyici el yapımı dantellerin her biri tek örnek ve bir sanat eserinden farksız.

 

Dantel, tekstilde Ortaçağın renkli artistik kumaşlarının Rönesans döneminde yerini sadeliğe ve beyazın saflığına bıraktığında ortaya çıkmış. Önceleri sadece erkekler tarafından kullanılan dantel, sonradan kadın aksesuarına dönüşmüş. Hırvatistan’da yüzyıllardır üretilen danteller çok meşhur; geleneksel kıyafetlerin ve düğünlerde gelin süslerinin ayrılmaz parçası.

Hırvatistan’da, bugün bile sokaklarda dantel ören kadınları görmek mümkün. Saatlerce süren bu el emeği ürünlerin fiyatları da doğal olarak hayli yüksek. 2009’da UNESCO Kültür Mirası listesine dahil edilen Hırvat dantelleri köken itibariyle üç çeşit oluyor: Pag, Lepoglava ve Hvar dantelleri. Bunların içinde en popüler olanı Pag adası dantelleri. Üçgen, daire ya da güle benzeyen motifleriyle basit bir tığla yapılan Pag Adası dantelleri diğerlerinden hemen ayırt ediliyor. Bir zamanlar Avusturya İmparatoru bu dantelleri o kadar beğenirmiş ki, Pag’dan iki dantelci devamlı olarak sarayda çalışırmış. Dantel örme geleneği Lepoglava ve Pag’daki dantel kooperatifleri ile bugün de devam ediyor.

Zadar’ın hemen kuzeyindeki Pag Adası, aslında sadece dantelleri ile değil, keçi peyniri, şarapları, kuzuları, plajları ve efsane gece hayatı ile bütün dünyaca tanınıyor. Adanın çok zengin tarihini, bugün sanat galerisi olan 15.yüzyıl yapımı valilik sarayında, batık gemi amforalarında ve Roma döneminden kalma su kanalında görmek mümkün. Taştan limanı, yüksek duvarlı taştan evleri, zeytinlikler ve tuzlalar Pag’a değişik bir hava veriyor. Bir zamanlar beyaz altın olarak görülen tuz üretimi büyük zenginlik getirmiş adaya.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1