New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1
 

İleri Teknoloji ve
“İnovasyon”

 

İsviçre ekonomisinde “İleri Teknoloji”, hem çok üretilen hem de çok kullanılan bir alan. Kısaca “AR&GE” denilen araştırma ve geliştirme konusuna bütçesinden en çok pay ayıran ülke olan İsviçre, “İnovasyon” çalışmalarında da dünya birincisi.

 

Diyelim ki, evinizde bir çamaşır makinası var. Bu makinanın daha az deterjan, su ve elektrik harcayarak daha çok çamaşırı daha kısa sürede ve daha temiz yıkamasını istemez miydiniz? İşte bunu, ya da çeşitli alanlarda buna benzer sonuçları elde edebilmek için, dünyada bir çok bilim insanı, araştırmacı, teknisyen veya vizyon sahibi kişiler çaba sarfediyorlar. Bu çalışmalara “inovasyon” çalışmaları deniyor. İsterseniz, “yenileşim” de diyebilirsiniz. Genellikle, inovasyon sonuçları “AR&GE” adı verilen araştırma- geliştirme çalışmaları çerçevesinde elde ediliyor.

İsviçre, AR&GE çalışmalarına bütçesinden en çok pay ayıran ülke. Sadece Devlet olarak değil, firmaların da çoğunun AR&GE birimleri var ve üretimlerinin kalitesini sürekli bir üst düzeye taşımaya çalışıyorlar. AR&GE çalışmaları bilim ve teknolojinin sınırlarını genişletiyor, pek çok yeni buluşa zemin yaratıyor, yepyeni fikirlerin ve metodların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Coğrafî açıdan küçük bir ülke sayılan İsviçre’nin petrol ya da doğalgaz gibi yer altı zenginlikleri veya tarıma elverişli devasa arazileri yok. Bu tür doğal kaynaklardan mahrum olan ülke, refah düzeyini büyük ölçüde yenileme, yaratıcılık ve özel tasarım kapasitesine borçlu. Bütün bu unsurları bünyesinde barındıran inovasyon kavramı, büyümeyi teşvik için yaşamsal öneme sahip, ekonomik kalkınma ve kaliteli iş ortamının anahtar faktörü. Ülkeler, şirketler ve endüstriler arasındaki rekabette de artık vurucu bir güç olan inovasyon’u İsviçreliler bir ticari başarıya dönüştürüyor.

2011 yılı Global İnovasyon sıralamasında, İsviçre ilk sırada yer alıyor. Aynı listede İsveç ikinci, Singapur ise üçüncü durumda. INSEAD tarafından yapılan araştırmada, 141 ülke arasında Çin 4’üncü, ABD 7’inci ve İngiltere 10’uncu sırada iken, Türkiye’nin yeri 74’üncülük.

İsviçre’nin bu başarısında, başta Nobel ödüllü bilim insanları olmak üzere, yüksek düzeyde kalifiye elemanlara sahip olmasının önemli bir payı var. Ayrıca, endüstri sektörü, bilim topluluğu ve siyasi iktidar arasında dinamik bir işbirliği olduğunu belirtmek gerek. Devlet, bilim ve yaratıcılık arasındaki bağı somutlaştıran etkin politikalar izliyor ve inovasyon için uygun ortamın oluşturulmasına öncelik veriyor.

Hi-Tech

Artık uluslararası ortak bir kelime haline gelmiş olan “Hi-Tech”, yani “Yüksek Teknoloji” ürünleri, İsviçre’nin toplam ihraç ürünlerinin yüzde 40’ını oluşturuyor. İsviçre, bio-teknoloji, nano-teknoloji ve medikal teknolojinin en önemli merkezlerinden. Dünyada AR&GE’ye en çok yatırım yapan şirket İsviçreli Roche ilâç firması. Roche yıllık kazancının yüzde 20’sini bu alana ayırıyor. Bir diğer ilâç devi olan Novartis ise, araştırmalara en çok yatırım yapanlar arasında 6. sırada yer alıyor. Geçenlerde, Cenevre’de yerleşik Quinting firması tamamen şeffaf bir saat üretti. Firma, bu estetik sonuca 7 yılda ulaşıldığını ve 15 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını belirtiyor.

İsviçre’nin tek başına yürüttüğü bir ulusal uzay programı yok ama yine de uzay çalışmalarının içinde yer alıyor. Örneğin, NASA’nın Mars’a gönderdiği ve şu anda da faaliyette olan robotların motorları İsviçre’de yapılmış. İsviçre’nin ilk astronotu olan Claude Nicollier’nin tam 4 kez uzaya gittiğini de bu arada belirtelim. Ünlü astronot 1992-1999 yılları arasında katıldığı programlar çerçevesinde, uzayda yaklaşık 4 hafta geçirmiş ve boşlukta 8 saatlik bir yürüyüş gerçekleştirmiş.

Zaten, İsviçre, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) üyesi olarak bu alana dahil. AB ile ortak bir uzay stratejisi yürüten ESA’ya, İsviçre hayli yüksek bir mali katkıda bulunuyor. Öte yandan, İsviçre’nin çok sayıdaki araştırmacısı da AB çerçeve programlarına katılıyor. Hedef, bir “Avrupa araştırma alanı” yaratmak. “İsviçre Ulusal Bilim Fonu” ile “Teknoloji ve İnovasyon Komisyonu”, araştırma, inovasyon ve bilgi transferinin teşviki ve koordinasyonu konusunda ülkedeki temel kurumlar.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1