New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1
 
EVRENİN SIRLARINI ARAŞTIRAN LABORATUAR CERN
 

Dünyanın en büyük ve en saygın bilim laboratuarlarından biri, belki de birincisi olan CERN, Cenevre yakınlarında, İsviçre-Fransa sınırının iki yanında konuşlanmış bulunuyor. Burası, evreni oluşturan parçacıkların keşfedilmesine ve doğa kanunlarının daha iyi anlaşılmasına yönelik araştırmaların merkezi.

 

İsviçre çok önemli iki Avrupa araştırma merkezine sahip: Cenevre’de bulunan CERN ve Zürih’teki IBM. Kamuoyunda kısaca CERN adıyla bilinen “Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi” isimli laboratuar, temel fizik üzerinde yoğunlaşmış ve evreni oluşturan parçacıkları keşfetmeye yönelmiş bir bilim merkezi.

“Büyük patlama” ortamı

1954’te kurulmuş olan CERN, 20 devletin üye olduğu uluslararası bir kuruluş. Türkiye de bu kuruluşun gözlemci üyesi. İsviçre-Fransa sınırında ve sınırın her iki tarafını içeren geniş bir arazi üzerinde yerleşik olan Araştırma Merkezinin 2’400 personeli var. Ayrıca çeşitli ülkelerden bilim insanları da gelip burada araştırma yapabiliyor. Bugüne kadar 113 ülkeden ve 608 üniversiteden 10’000 civarında bilim insanı, CERN’de araştırma yapmış. Hepsinin amacı deneyler yoluyla evrenin sırlarına dair cevaplar bulmak.

Yoğunlaştığı alan nedeniyle CERN genellikle “parçacık fiziği laboratuarı” olarak anılıyor. Fizikçiler, ışık hızındaki atom parçacıklarını birbiriyle çarpıştırarak açığa çıkan enerjiden yeni parçacıklar üretiyorlar. 2008 yılında faaliyete geçen dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı BHÇ, yani Büyük Hadron Çarpıştırıcısı son yıllarda dillerden düşmüyor. Bilim insanları BHÇ yardımıyla evrenin oluşumuna yol açtığına inanılan “Büyük Patlama” ortamını yeniden yaratmayı amaçlıyorlar. En son Temmuz 2012’de yapılan deney bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Önce, dünyanın oluşumunda çok önemli rolü olan ama henüz varlığı kanıtlanmamış bulunan Higgs Bozonu’na çok yaklaşıldığı, sonra da, “muhtemelen” elde edildiği açıklandı. Teoriye göre, Higgs Bozonu, küçük parçacıkların birbiriyle birleşerek kütleler oluşturmasını sağlayan özel bir parçacık. Tanrı parçacığı olarak da adlandırılan “Higgs Bozonu” üzerindeki araştırmalar devam ediyor.

CERN aynı zamanda, bugün Internet’te çok kullandığımız Web’in de doğduğu yer. Internet’te “www” diye başlayan sitelerin kullanımına imkân veren sistem, 1990 yılında, CERN mensubu Tim Berners-Lee isimli bir bilim adamı tarafından icat edilmiş.

IBM ve Nanoteknoloji

Bir ileri teknoloji şirketi olan IBM’in de, Zürih yakınlarındaki Rüschlikon’da yerleşik laboratuarlarında çok önemli araştırmalar yapılıyor. Farklı milliyetlerden yaklaşık 300 kişinin görev yaptığı bu merkezde çalışan 4 araştırmacı Nobel ödülü kazanmış. IBM Araştırma Merkezi, son zamanlarda en çok “Nanoteknoloji” laboratuarı ile anılıyor. Nobel ödüllü Gerd Binning ve Heinrich Rohrer’in adını taşıyan “Bining ve Rohrer Nanoteknoloji Merkezi”, nanoteknoloji alanında araştırma yapmak isteyenlere hizmet veriyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1