New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

YÜKSEKLERDEN DERİNLİKLERE
PICCARD AİLESİ

 

İsviçre’li Piccard ailesi, tam üç nesildir alışılmadık rekorlar kırıyor. Üstelik, bu rekorların bilime de çok büyük katkısı oluyor.

 

Hiç kuşkusuz, merak, bilimsel çalışmaların temelindeki en önemli unsurlardan biri ve bazen, sıra dışı birisi, sırf merakını giderebilmek için bir takım deneyler yapıp sıra dışı bilimsel sonuçlara ulaşabiliyor. İsviçre’li Piccard ailesi, tam üç nesildir rekorlarla sonuçlanan bilimsel çalışmalara imza atmış, sıra dışı bir aile.

Auguste Piccard

Auguste Piccard, 1884 yılında Basel’de doğmuş. Zürih Politeknik Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Fizik Profesörü olmuş. Balonlara çok ilgi duyduğu ve atmosferin üst tabakalarındaki neler olduğunu da merak ettiği için, özel bir balonla atmosferde yükselmeye karar vermiş. Aslında, bir amacı da, “Kozmik Radyasyonlar”ı ölçmek. Sonuçta, 1931 yılında, arkadaşı Paul Kipfer ile, 15’785 m yüksekliğe çıkmışlar ve kozmik radyasyonu ölçmüşler. Balonla çıkılan bu yükseklik bir dünya rekoru. Ama Auguste Piccard, daha sonra 27 balon uçuşu daha yapıp, rekorunu 23’000 m’ye taşımış.

Daha sonraki yıllarda, Auguste Piccard, okyanusun derinliklerine inebilecek bir denizaltı yapma çabasına girişmiş. Yaptığı “Bathyscaphe” isimli özel denizaltı, bir çok insansız denemeden sonra, 1954 yılında, kullanıcısını 4’176 m derinliğe başarıyla indirmiş. Bu da bir dünya rekoru.

Jacques Piccard

Auguste’ün oğlu Jacques Piccard, babasına eşlik ettiği su altı çalışmalarına daha sonra da devam etmiş. 1922 doğumlu Jacques Piccard, aslında Ekonomi Profesörü olmasına rağmen, Okyanus Bilimlerine merak sardığından, daha da derinlere inme ihtiyacı hissetmiş. Sonuçta, Amerikalı Teğmen Don Walsh ile birlikte, “Trieste” adını verdiği yeni bir denizaltı ile, Kuzey Pasifik Okyanusundaki “Mariana Trench” çukuruna inmişler. Burası dünyanın en derin alanı, inilen derinlik ise 10’915 m. Bu da bir dünya rekoru.

Bertrand Piccard

Jacques Piccard’ın oğlu Bertrand Piccard da, dedesi August Piccard gibi balon meraklısı. Aslında, o psikiyatri uzmanı bir doktor, ama aynı zamanda bir uçuş tutkunu ve bir çok rekorun da sahibi.1958 doğumlu Bertrand Piccard, balonla hiç yere inmeden dünya turu yapmak amacıyla çıktığı yolculuğu, 19 gün, 21 saat, 47 dakika sonunda, 45’755 km katederek bitirmiş. 1999 yılında yapılan bu yolculuk ona bir çok ödül kazandırmış.

Bertrand Piccard’ın bu yılki rekoru ise, kendi projesi olan ve güneş enerjisi ile çalışan ”Solar Impulse” uçağı ile dünya turu yapmak konusunda. Piccard, bu hafif deneme uçağı ile dünya turunu 26 saat, 10 dakika, 19 saniyede tamamlamış ve uçuş sırasında 9’235 m irtifaya kadar çıkmış. Yine, bunların hepsi birer dünya rekoru.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1