New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
Kafkasların parlayan yıldızı Azerbaycan, bu yıl, Cumhuriyet ilân edişinin 95. yıldönümünü kutluyor. Başka bir deyişle, 1918 yılında, Azerbaycan bir ilke imza atmış ve bütün Türk ve islâm dünyası içinde bağımsız “Cumhuriyet” olmayı seçen ilk ülke olmuştu. Ne var ki, o zamanki adı “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti” olan bu devlet, kuruluşundan iki yıl sonra bolşevik’lerin işgaline uğradı ve daha sonra da Sovyetler Birliği’ni oluşturan bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne dönüştü.
 
1918-1920 yılları arasındaki bağımsızlık döneminde, Azerbaycan’ın çağdaş bir cumhuriyet oluşturma yolunda attığı adımlar, deyim yerindeyse, inanılmaz. Kadınlara oy hakkı vermek gibi, o yıllarda batıda bile uygulanmayan siyasi haklardan, gençlerin bir an önce yararlı birer vatandaş olması amacıyla düzenlenen eğitim seferberliklerine kadar bir çok konuda gerçekleştirilen projeler, genç cumhuriyetin kısa sürede kurumsallaşmasını da sağlamış.
 
Azerbaycanlılar, 1991’de ikinci kez Cumhuriyetlerini ilân ettiklerinde, ilk cumhuriyetin izlerinden yürümeyi seçmişler. Zaten, 1991 yılını, yeni bir Cumhuriyetin kuruluşu olarak değil, araya kendi iradeleri dışında giren bir kesinti döneminin sona ermesi gibi görüyorlar.
 
Bu yıl ayrıca, Azerbaycan’ın millî lideri Haydar Aliyev’in de 90. doğum yılı. Haydar Aliyev’in Azerbaycan tarihindeki yeri çok önemli. Sovyetler Birliği döneminde, 14 yıl süreyle “Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti” başkanlığı, bağımsızlık sonrasında
da 10 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Aliyev, 1991 yılındaki bağımsızlığın ardından, ülkenin kaosa sürüklenme tehlikesinin baş gösterdiği bir dönemde, 1993 yılında, halkın çağrısıyla yeniden Devletin başına geçmiş ve kısa sürede istikrarı sağlayabilmişti. Haydar Aliyev’in Azerbaycan’a yurt içinde ekonomik gelişme ve refah, yurt dışında da saygı ve itibar kazandıran siyasî vizyonu, ölümünden 10 yıl sonra, bugün de aynen uygulanıyor.
 
DİPLOATLAS’ın bu sayısında Azerbaycan’ı bu yönleriyle ele aldık. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov da kendisiyle yaptığımız mülâkatta, bize bilmediklerimizi anlattı. Türkiye’ye en yakın kardeş ülke olan Azerbaycan’ı bu farklı yönleriyle de tanımanın bizi olduğu gibi okurlarımızı da hoşnut edeceğinden eminiz.
Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1