New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

“ARMUDΔ
Bardakta Çay Keyfi

Azerbaycan’da çay, fincanda ya da kasede değil, bizim “ince belli” dediğimiz “armudî” bardakta içilir.

 

Azerbaycan günlük yaşamında çay’ın çok önemli bir yeri var. Bazılarına göre, çay sosyal yaşam tarzının bir ifade biçimi haline gelmiş. Her an, her durumda çay ikramı yapılabiliyor. Cenaze törenlerinde, düğünlerde, iş yerlerinde veya iş çıkışından sonra yorgunluk atmak için, çay her yerde içilebilir. Ama, mutlaka “armudî” bardakta olacak.

Armudî bardak

Bizim “ince belli” dediğimiz çay bardaklarına Azerbaycan’da “armudî” bardak ya da “boğmalı” bardak deniyor. Çay servisinin başka bir tür bardakla yapılması pek mümkün değil. Armudî bardaklar genellikle camdan olsa da, çini, seramik ya da gümüşten yapılmış olanları da var. Eğer yanın da bir de semaver varsa, harika bir çay takımı oluşmuş demektir. Yaşı 4000 yılı aşan en eski semaverin vatanının Azerbaycan olduğunu da bu arada belirtelim.

Estetik görünümün yanında, armudî bardakların işlevsel yanı da önemli. Anlatıldığına göre, bardağın ince beli, sıvı sıcaklığının yukarıya akışını engelleyip çayın soğumasını engelliyor, tadının tazeliğini de muhafaza ediyormuş.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da, bardağın tam olarak doldurulmayıp, üstte bir-iki santim boşluk bırakılması. Türkiye’de olduğu gibi, Azerbaycan’da da buna “dudak payı” deniyor.

Çayın böylesine popüler olduğu bir ülkede çok sayıda “Çayhane” olması da kaçınılmaz. Azerbaycan’da isterseniz çayınızı Çayhane’de arkadaşlarınızla birlikte tavla oynayarak veya sadece sohbet ederek de yudumlayabilirsiniz. Çayhanelerde genellikle yerli Lenkeran çayı kullanılıyor. Bu aroması güçlü ve sert bir çay. İyi bir çayın koyu kırmızı bir rengi olmalı ve en geç iki saat önce demlenmiş olmalıymış. Yapıldıktan iki saat sonra, çayın tadının ve aromasının kaybolduğu söyleniyor.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1