New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

Haydar Aliyev Vakfı

Azerbaycan’ın Millî Lideri Haydar Aliyev’in ideallerini ve hatırasını yaşatmak için kurulmuş olan “Haydar Aliyev Vakfı”nın çalışmaları ülke içindeki faaliyetlerle sınırlı kalmıyor, ülke dışında da eğitim, kültür ve sanat projelerine
destek veriliyor.

 

Azerbaycan’ın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan “Haydar Aliyev Fondu”, yani “Vakfı”, 2004 yılında kurulmuş. Vakfın başkanlığını Azerbaycan’ın “first lady”si Mihriban Aliyeva yapıyor. Genel olarak, Azerbaycan’ın Millî Lideri Haydar Aliyev’in fikirlerini ve ilkelerini canlı tutmak ve hayata geçirilmesine destek vermek amacını taşıyan Vakfın çok geniş sosyal, kültürel ve insanî hedefleri var.

İç ve dış hedefler

Haydar Aliyev Vakfının temel hedeflerinin bazıları yurt içine yönelik. Örneğin, bilim, eğitim, sağlık, spor ya da çevrecilik gibi alanlarda projeler hazırlayıp hayata geçirmek; sosyal problemlerin giderilmesine yardımcı olmak; Güzel Sanatlar konusunda sanatçılara destek vermek.

Ama, Vakfın hedefleri arasında Azerbaycan sınırlarını aşan faaliyetler de var. Bunların başında, yabancı ülkelerdeki benzer Vakıflarla işbirliği yaparak ortak projeler hazırlamak konusu geliyor. Azerbaycan’ı diğer ülkelerin kamuoyunda tanıtmak, diğer ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak Azerbaycan gençlerinin daha iyi yetişmesini sağlamak ve diğer ülkelerle bilimsel konularda bilgi alışverişinde bulunmak, hep Vakfın amaçları arasında yer alıyor.

Somut örnekler

Haydar Aliyev Vakfı, kurulduğundan bugüne kadar, eğitim, bilim, kültür, sağlık, spor ve çevre gibi bir çok alanda yüzlerce projeye imza atmış. Ülke genelinde bir çok okulun, kreşin ve sağlık ocağının açılışını gerçekleştirerek Azerbaycan’ın sosyal kalkınmasında öncü bir rol oynamış. Bu faaliyetler bugün de devam ediyor. En son, geçtiğimiz Nisan ayında, Vakıf tarafından onarımı yapılarak yepyeni hale getirilen 2 çocuk yuvasının açılışı, Haydar Aliyev Fondu Başkanı Mihriban Aliyeva tarafından yapıldı.

Bu arada, Vakfın çalışmaları yurt dışında da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Vakıf tarafından derlenen bir dizi kitap, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Pretoria şehrinde bulunan Millî Kütüphaneye armağan edildi. “Hocalı Katliamı” na dikkat çeken bir fotoğraf sergisi de İsrail’de sergileniyor.

Birkaç yıl önce, Pakistan’ın Muzafferabad şehrinde, kız öğrenciler için gerçekleştirilen ortaokul projesi, Azerbaycan’dan Pakistan’a uzanan bir kardeş eli olarak görülmüş ve takdir toplamıştı. Eğitime olduğu kadar kültür ve sanata da büyük önem veren Vakıf, Fransa’daki Louvre Müzesi ile Versailles Sarayı’nın onarımı için parasal destek sağlamıştı. Yine Fransa’daki Strasbourg Katedrali’nin ünlü vitraylarının yenilenmesine destek sağlanmış, ayrıca Berlin’deki Şehir Sarayı’nın yeniden inşasına katkıda bulunulmuştur.

Bütün bu katkıların Azerbaycan’ın uluslararası itibarını yükselttiğine ve ülkenin tanıtımına hizmet ettiğine hiç kuşku yok. Zaten, Fransa’nın “Legion d’Honneur” nişanına sahip olan Mihriban Aliyeva, UNESCO ve ISESCO tarafından dünya iyi niyet elçisi ilân edilmiş bulunuyor.

Haydar Aliyev Fondu’nun ülkesine ve toplumuna yaptığı hizmetler saymakla bitmez. Vakıf, “Bakû Modern Sanatlar Müzesi”nden, Gence’de açılan “Fiziksel Engelliler Merkezi” ne, Şirvan Millî Parkı’ndaki ceylanların koruma altına alınmasından, Hazar ilçesindeki Bina’da FIFA koşullarına uygun bir stadyum inşa edilmesine kadar yüzlerce projeyi hayata geçirmeye devam ediyor. Çok çeşitli alanlardaki bu projelerin devam edeceği ve ülke kalkınmasına büyük katkılar sağlayacağı da kesin gibi görülüyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1