New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

AZERBAYCAN’DA BİR ÖZERK CUMHURİYET
NAHÇIVAN

 

Nahçıvan, Azerbaycan’a ait ama coğrafi açıdan Azerbaycan sınırları dışında kalan bir özerk bölge. Kuzeyinde Ermenistan, güneyinde de İran yer alıyor. Batısında ise, Türkiye ile sınır komşusu. Nahçıvan ile yaklaşık 15 km.lik bir ortak sınırımız var.

A z e r b a y c a n ’ ı n “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti”nin başkenti Nahçıvan, deyim yerindeyse Türkiye’nin kapı komşusu ve Iğdır’a sadece 160 km uzaklıkta. Nüfusu 90.000 olan şehir, Nahçıvan Çayı kıyısındaki düzlük alanda kurulu, tertemiz, yeşil ve huzur dolu bir kent. Sovyet dönemindeki ana iskeleti korunarak yenilenen Nahçıvan, bugün hayli modern bir görünüme sahip.
 
 
Kültür mirası
 
Şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Mümine Hatun Türbesi, 12.yüzyılda Atabey Şemseddin İldeniz tarafından, gencecik yaşta vefat eden eşi Mümine Hatun için yaptırılmış. Hafif eğri duran Selçuklu eseri türbe, Horasan harcı kullanılarak tuğladan inşa edilmiş. Dış cephesindeki yüksek nişler, aralarında turkuaz çinilerin parladığı geometrik desenler ve çok özenli hatlarıyla müthiş estetik bir başyapıt.
 
Halk kahramanı Köroğlu’nun heykeli, kılıç elinde, şahlanmış atının üstünde şehri korurken ana vatanı Nahçıvan olan Dede Korkut’un heykeli de çok güzel bir meydanda masallarını anlatmak üzere ziyaretçilerini bekliyor. Şehre hakim bir tepede bulunan ve Nahçıvan’ın en göz kamaştırıcı binası sayılan Han Sarayı ile altın gibi parlayan kubbeleri ve masmavi çinileri ile dikkat çeken İsmailhan Hamamı dikkat çeken diğer eserler.
 
 
Nahçıvan Kalesinin yanındaki Nuh Peygamber Türbesi de şehirdeki önemli kutsal yerlerden. Rivayete göre Nuh Tufanı, türbenin tam karşısında, ortasındaki yarıkla olağanüstü bir görüntü sergileyen Haça Dağı’nda, diğer adıyla Yılanlı Dağ’da yaşanmış. Dağın yarılıp Nuh’un gemisine yol verdiğine ve o yarıktan geçen geminin Gemikaya’ya çıktığına inanılıyor.
 
Şehirden 20 kilometre uzaklıktaki bir tepede, inanışa göre Yedi Uyurların saklandığı Ashab-ı Kehf Mağarası da ziyaretçi akınına uğruyor.
 
Nahçıvan’daki Devlet Halı Müzesinin ise dünyada bir benzeri yok. 14.yüzyılda kışla olan bir binada sergilenen halılara paha biçilemiyor. Müzenin en kıymetli eseri, sekiz kadın tarafından sekiz ayda tamamlanan ve 1.200.000 adet ilmeği olan Haydar Aliyev halısı; dünyanın ikinci önemli halısı. Nahçıvanlı olan merhum Cumhurbaşkanı’nın anısının yaşatıldığı Haydar Aliyev Müzesi ise özellikle geceleri ışıl ışıl.
 
Duzdağ Mucizesi
 
Nahçıvan’a 12 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 1.173 m yükseklikte bulunan Tuz Dağı Mağarası (Duzdağ) astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastalara şifa dağıtıyor. Burada bir Astım hastanesi kurulmuş. Yerin 180 metre altında bulunan hastane dünyada tek.
 
 
Tuz Dağı Astım Terapi Merkezi adı verilen mağarada ısı yaz-kış 18-20 derece. Dokuz galeriye dağılan 47 oda, 128 yatak, kafeterya, TV salonu ve kitaplığın bulunduğu merkezde galerilerin uzunluğu 30-40, eni 8-10, yüksekliği ise 3,5 metre. Özel olarak ışıklandırılmış mağarada ziyaretçiler için kılavuz yollar yapılmış. Bu yollar haricinde her yer tuzdan. Sabit barometrik basınca sahip mağaranın mikro iklimi sodyum ve klor iyonları bakımından zengin. Karbondioksit, metan ve azot gazları yok, küf mantarları da bulunmuyor. Havalandırma doğal, mikroplar düşük seviyede, alerjenler de yok denecek kadar az.
 
Mağaranın yatay yapısı nedeniyle hastalar yeraltına girerken rakıma hemen adapte oluyorlar, bu da kendilerini daha rahat hissetmelerine ve tedavinin daha etkili olmasına sebep oluyor. Hastalar geceyi burada geçirip sabaha kadar o serin ve tertemiz havayı teneffüs ediyorlar. Birkaç gün içinde olumlu gelişmeler başlıyor; balgam ifrazatı azalıyor, bronşlar temizleniyor, boğulma krizleri hiç yaşanmıyor. Hırıltılar azalırken kan değerleri normale dönüyor, nabız normalleşiyor ve tansiyon düzeliyor.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1