New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,

DİPLOMAT ATLAS'ın geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan ilk sayısı okuyucularımızdan çok sayıda övgü almamıza neden oldu. DİPLOMAT ATLAS ekibi bu güzel tepkilerin verdiği yüksek moralle şimdi Cezayir'i konu alan bu sayıyı hazırlamış bulunuyor.
 
Cezayir, Kuzey Afrika'da yer alan ve yüzölçümü Türkiye'den yaklaşık 3 kat daha büyük olan bir ülke. Ancak, bu toprakların önemli bir bölümü dünyanın en büyük çölü olan Büyük Sahra'nın içinde kaldığı için, ülke nüfusu Akdeniz kıyılarında yoğunlaşmış bulunuyor. Bu çok kültürlü ve çok renkli ülke, bir yandan modern yaşamı yansıtırken, bir yandan da muhteşem geleneksel ve egzotik görüntüler veriyor.
 
Büyük bir kalkınma çabası içinde olan Cezayir, sahip bulunduğu petrol ve doğal gaz rezervlerinin sağladığı gelirler sayesinde, toplumsal refahı hızla iyileştirme yolunda. Ülkenin her bölgesinde dev şantiyeler faaliyet halinde. Bu şantiyelerde, Cezayir'in hızlı kalkınma sürecine katkıda bulunmakta olan bir çok Türk firmasının da yer alması Cezayir-Türkiye ilişkilerini kardeşlik boyutuna getiriyor.
 
Hiç kimse Büyük Sahra'nın bomboş bir arazi olduğunu sanmasın. Büyük Sahra'da hayat
var. Kendine has fauna'sı ve yer yer de olsa bitki örtüsünün yanında, üzerinde tarım yapılabilen vahalar, maden üretimine elverişli yer altı zenginlikleri, arkeolojik ve folklorik önem taşıyan kentler ve nihayet artık bir efsane haline gelmiş olan Tuareg'ler bu büyük çölün canlı kalmasını sağlıyorlar.
 
DİPLOMAT ATLAS'ın bu sayısının hazırlanması sırasında, Ankara'daki Cezayir Büyükelçiliğinden çok yardım gördük. Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Sayın Smail ALLAOUA'nın değerli yönlendirmeleri derginin yazı kalitesinin artmasına önemli katkılar sağladı. Sayın Büyükelçiye ve yardımcısı Başkatip Sayın Saad BOUKHALFA'ya bizlere verdikleri destek için teşekkür borçluyuz.
 
Belki bu dergiyi okuyanlardan bazıları, içlerinde Cezayir'e gitme isteği duyabilirler. Hiç durmasınlar. Yılın büyük bir bölümünü ilkbahar havasında yaşayan bu güzel ülkede görecek çok şey var..
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1