New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

Mucizeler Yaratan Kutsal Meyve : Cezayir Hurması

 
Hurma ağacı, Palmiyegillerden, sıcakta yetişen, 10-30 metre yüksekliğinde bir ağaç. Uzun, kalın, silindir biçiminde bir gövdesi var. Gövde üstünde de parlak, yeşil, boyu 2 metreye kadar ulaşan mızrak biçimindeki yaprakları dizilişleriyle taç ya da şemsiyeyi andıran tepe kısmı bulunuyor. Dikildikten 5-10 yıl sonra meyve vermeye başlıyan hurma ağacının ömrü 150-200 yıl. Her ağaç yılda ortalama 35 kilo hurma veriyor.
 
Meyveler salkım halinde, birarada. Taze hali sert, zaman geçtikçe yumuşuyor. İçi açıldığında görülen renk altın sarısı ise bu, hurmanın taze olduğu anlamına geliyor.
 
 
Genellikle islam ülkelerinde tüketilen hurmadan çeşit çeşit tatlı yapılıyor. Kekler, kurabiyeler, susamlı-hindistan cevizli hurma topları/bilyeleri, hurma kavurması, sütlü hurmatatlısı, dolma..
 
Son derece besleyici bir meyve olan hurma enerji veriyor, demir ve mineral tuzları bakımından da çok zengin. B1 vitamininden kalsiyuma, potasyumdan magnezyuma kadar her türlü yaşamsal yapı taşını barındırıyor. İçerdiği lif, yağ, protein gibi unsurlar ve kalori değerinin yüksekliği ile de alternatif tıpta son dönemde hayli rağbet gören bir bitki: Kanserden öksürüğe, bronşitten kemik hastalıklarına kadar çok değişik alanlarda kullanılıyor. İslamiyette ritüel bir özellik taşımasının yanısıra hastalar, zayıflar, yorgunlar ve hamilelerin sıklıkla başvurduğu bir meyve. Beslenme uzmanları tarafından özellikle çocuklar ve sporculara tavsiye ediliyor. Bilim insanlarına göre bir ömür boyu sadece su ve hurma ile yaşamak mümkün.
 
 
Kuran'da ve İncil'de adı geçen bu kutsal meyve, özellikle Ramazan ayında sofraların baş tacı. Ayrıca, Hac dönüşlerinde hacıların çantalarından çıkan en gözde hediye.
 
Yeryüzünde 80 çeşit hurma yetiştiği söyleniyor. Fiyatlar da yetiştiği ülkeye ve cinsine
göre değişiyor. Diğer hurmalara nazaran daha iri ve parlak olan Acve (Peygamber) Hurması oldukça pahalı. Acve hurmasının, Hz M u h a m m e d'in diktiği hurma ağaçlarının tohumlarından geldiği rivayet ediliyor. Cezayir hurması, hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilen, ince kabuklu, etli kısımları nerdeyse çekirdeği gösterecek kadar şeffaf ve parlak olan, oldukça tatlı bir meyva ve dünyada yetiştirilen hurma çeşitleri arasında özel bir yere sahip. “Hurmaların kraliçesi” olarak nitelenen ya da “Sahra'nın incisi” adı verilen bu türün en güzel ürünleri, ülkenin kuzeyindeki Biskra kenti yakınlarındaki Tolga'da yetişiyor.  Kahverengi altın olarak da nitelendirilen hurma, Cezayir'in petrolden sonra ikinci ihraç ürünü. Cezayir, dünyada Tunus'tan sonra ikinci hurma ihracatçısı. 2006'da hurma üretimi rekor bir miktara, 550 bin tona ulaşmış. Soğukta muhafaza ediliyor. 0 ile -4 derece arasında iki yıl korunabiliyor. Ürün, Ekim ayının ilk yarısında alınıyor, ihracat da Kasım'da başlayıp bütün yıl devam ediyor. Bu arada lifleri kumaş üretiminde, çekirdekleri de yakacak ya da hayvan yemi olarak kullanılıyor.
 
Cezayir hurması, Türkiye'de de en çok tercih edilen hurma çeşitlerinin başında, geliyor. Zaten, fiyatı da oldukça makul...

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1