New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

Önce Futbol

 
Pek çok ülkede olduğu gibi Cezayir'de de futbol, sporun kalbi. Cezayir milli futbol takımı “Çöl Tilkileri” adıyla anılıyor. Takım, uluslararası ilk maçını 1957 yılında Tunus'la yapmış. En farklı galibiyetini, Güney Yemen'le 1973'te oynadığı maçta, tam 15 gol atarak elde etmiş. En farklı mağlubiyetini ise 1976'da Doğu Almanya maçında yaşamış ve 5 gol yemiş. Dünya kupasına, ilki 1982'de olmak üzere iki kez katılmış. Afrika uluslar kupasına da 1968'den başlayarak 13 kez katılmış; 1990 yılında gelen bir de şampiyonluğu var. Cezayir milli futbol takımının en çok gol atan oyuncusu Rabah Madjer. Günümüzde antrenörlük yapan Madjer, oynadığı 87 milli maçta 40 gol atma becerisini göstermiş. Cezayir milli takımının bütün zamanlardaki en önemli oyuncusu sayılan Rabah Majder'in yanında, yine onun kadar önemli olduğuna inanılan Lakhdar Belloumi de unutulmazlar arasında.
 
Dünya ve Fransız futbolunun efsane isimlerinden Zinedine Zidane'ın da Cezayir asıllı olduğunu herkes bilir. Fransa milli takımının kaptanlığını da yapan Zidane, başarılarıyla Fransa için olduğu kadar, Cezayir için de bir gurur kaynağı olmuştur.
 
Otoritelere göre Fransa'nın Cezayir asıllı genç yıldızı Samir Nasri, geleceğin Zidane'ı olacak. Orta sahanın her yerinde oynayabilen, sağ ayağını raket gibi kullanabilen ve ikili mücadelelerden kolayca sıyrılan Nasri, geçen Mayıs ayında, Fransa liginin en başarılı genç oyuncusu ödülüne layık görüldü.
 
Türkiye-Cezayir Futbol Hattı
 
Cezayir'li futbolcuların yüksek performanslarının Türk Kulüplerinin gözünden kaçması beklenemezdi. Nitekim, Cezayir milli takımının bugünkü önemli oyuncularından Ismail Bouzid şu anda Galatasaray takımında yer alıyor. Daha önce, Cezayir'de, Fransa'da ve Almanya'da top koşturan Bouzid, 1.90'lık boyuyla kafa toplarında çok başarılı. Türkiye Birinci Süper futbol ligi ekiplerinden Sivasspor ise, Cezayirli 27 yaşındaki savunma oyuncusu Diss Smain ile üç yıllık bir sözleşme imzalamış bulunuyor. Smain de, Cezayir milli takımında stoper olarak görev yapıyor.
 
Öte yandan, Cezayir'de faaliyet gösteren Türk şirketlerinden “Atlas Yapı”, geçen yıla kadar, Oran şehrinin önde gelen takımlarından “Mouloudia d'Oran”ın sponsorluğunu üstlenmişti. Geçtiğimiz yıl Cezayir ligini 4. sırada bitiren Mouloudia d'Oran, hazırlık dönemlerini Kızılcahamam'da kamp yaparak geçiriyordu ve maçlara da üzerinde “Atlas Yapı” logosu olan formasıyla çıkıyordu.
 
 
Atletizmin kraliçesi
 
Cezayir'de, elbette futbol dışındaki sporlar da ilgi görüyor. Ama, atletizmde Hasiba Boulmerka'nın çok özel bir yeri var. Dünya çapında bir atlet olan 1500 metre koşucu- su Boulmerka, 1991 yılında Tokyo'da ve 1995'de Göteborg'da iki kere dünya şampiyonu olmuştu. 1992'de ise Barselona'da ülkesine ilk Olimpiyat şampiyonluğunu kazandırdı. Tabii müslüman bir ülkede kadın şampiyon olmak, onu daha da özel kılıyor. Şampiyon olmasından 15 yıl sonra, şimdi artık modern bir iş kadını olan Boulmerka, Cezayir şehrinin batı banliyösündeki şirketinde ilâç dağıtımı yapıyor.
 
Ama Cezayir'e altın madalya getiren başka Olimpiyat şampiyonu atletler de var. Örneğin, 1970 yılında 9 çocuklu mütevazi bir ailenin ferdi olarak Tenes'de doğan Noureddine Morceli, 1500 metre'de 3 kez dünya şampiyonu olup, 2 kez de dünya rekoru kırdıktan sonra, 1996 Atlanta Olimpiyatlarında altın madalya kazanmıştı. Morceli'nin, ayrıca 1 mil, 2000 metre ve 3000 metre mesafelerinde de birer dünya rekoru bulunuyor.
 
1970 yılında Cezayir kentinde doğan Nouria Benida Merah ise, Hasiba Boulmerka'nın izlerinden giderek, yine 1500 metre'de Olimpiyat şampiyonu oldu. Daha önce, Akdeniz
Oyunları ve Afrika Kupası gibi bazı spor müsabakalarında başarıları olan Benida Merah, 2000 yılındaki Sydney Olimpiyatlarında Altın madalya kazanarak, ülkesine hoş bir sürpriz yapmış oldu.
 
Ve Akdeniz oyunları..
 
Cezayir, Akdeniz oyunlarında bugüne kadar, 53'ü altın olmak üzere 184 madalya kazanmış. 1975 yılında ise, Cezayir kenti Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapmış.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

 

New Page 1