New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

Köprüler Kenti : Konstantin

 
Ülkenin kuzey doğusunda, başkent Cezayir'e yaklaşık 500 km uzaklıkta yer alan Konstantin, iki kaya üzerinde kurulmuş, 600 metre yükseklikte bir boğazlar, köprüler ve kanyonlar şehri. Nüfusu 750 bin. Eskiden, Kartaca dilinde “şehir” anlamına gelen “Cirta” ismiyle anılan kentin bugünkü adı, 4. yüzyılda bölgeye hükmeden Roma İmparatoru Konstantin'den geliyor; tıpkı eski adı Constantinople olan İstanbul gibi.
 
Coğrafi özellikleri nedeniyle tarihinde zorlu savaşlara sahne olan Konstantin, bir Berberi-Yahudi şehri. Paleolitik dönemden başlıyor yerleşim. Sekiz uygarlık içiçe geçiyor: Berberiler, Fenikeliler, Yahudiler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Türkler, Fransızlar. Kent, 1517-1837 yılları arasında, Osmanlıların Cezayir Doğu Beyliği'nin merkezi olmuş.
Konstantin'in eski mahalleleri, 16 ve 17. yüzyıllara tarihlenen çok güzel yapılar barındırıyor. Zengin bir mimari altyapısı var. Şehir aynı zamanda bir kültür ve sanat merkezi. Ünlü Cezayirli din filozofu Ben Badis'ten klasik Arab-Endülüs müziği olan “Maluf”un ustası Bestanji'ye kadar bir çok aydın ve sanatçının vatanı Konstantin.
 
Kentte görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikler  şunlar:
 
Rhummel boğazları, Şeytan köprüsü, Sidi-Rached köprüsü, Perregaux geçidi, El-Kantara köprüsü, Sidi-M'Cid geçidi, Şelale köprüsü ve doğal sit alanı olan El Ouahch boğazındaki göl.
 
Tidis, şehre 30 km uzaklıkta, sert kayalar üzerinde, katman katman müthiş manzarası olan bir doğa harikası. Değirmenler, şelaleler, mağaralar ve termal sularla doğayla bütünleşmek isteyenler için ideal bir parkur. Ama Fransızlara karşı direnişte bu boğazlardan kaçmaya çalışan halk, çok sayıda kayıp vermiş bu bölgede.
 
Bey Sarayı: 1827'ye tarihlenen, Osmanlı uygarlığının canlı izlerini taşıyan bir saray. Foch ya da bugünkü adıyla Si Haous meydanında, 5600 metrekarelik bir alana yayılmış. Konstantin'in Fransızlar tarafından alınmasından hemen önce yapımı tamamlanmış. Sütunlar ve mermer parçalar İtalya'dan gelmiş. Taşların bir kısmı antik Cirta kenti kalıntılarından alınmış. Ahşap bölümler sedir ağacından. Guy de Maupassant ve Horace Vernet gibi sanatçılar, sarayı “Binbir Gece masallarından çıkmış, rüya gibi bir mekan” şeklinde tanımlamışlar. Saray Fransız komuta karargahı olarak kullanılmış. 3. Napoleon'un bronz büstü, o dönemi hatırlatan bir hatıra.
 
Şehitler Anıtı: 1. Dünya savaşında ölen askerler anısına yapılmış bir zafer anıtı.
 
Büyük Cami: 1136'da Zirid devleti döneminde yapılmış.
 
Konstantin Katedrali: 1703 yılında inşa edilen Souk El Gazal camii, 1838 yılında değiştirilip genişletilmiş ama göz alıcı arap mimari stiline pek dokunulmamış.
 
Tiyatro: 1883'te açılmış. Cephesi 19. yy klasik mimarisinin en başarılı örneklerinden. Devasa mermer merdivenleri, gösteri salonu, resimleri, süsleme motifleri, heykelleri ve dekoru ile İtalyan stilinin sanatsal bir tarihi yansıması. Geleneksel sisteme göre dünyada yapılmış en görkemli tiyatrolardan biri.
 
Mercier müzesi ile Cirta müzesi ihmal edilmemesi gereken yerler. Çok yeni bir yapı olan Emir Abdülkadir Camii, 12 000 kişi kapasiteli. Devlet Başkanı Bumedyen'in özel ilgisi ile 1994'te açılmış. Boyutları, güzelliği, mimarisi ve dekorasyonunun zenginliği ile göz kamaştırıcı.
 
Bağımsızlık sonrasında (1962), Cezayir'den Fransa'ya götürülen eserler de var: Lamoriciere maydanında bulunan, General Louis Juchault de Lamoricière heykeli. Konstantin belediye meclisinin kararı ile Cezayir'in fethindeki katkıları nedeniyle anısına bu heykel dikilmiş (1909). 5 metre yüksekliğinde, 6 ton ağırlığında. Fransa'da yapılıp getirilmiş. Eski şehir merkezindeki bir başka eser,
 
"Le Tombeau des braves": 1836-1837 kuşatmalarındaki kayıpların (fransızların) anısına 1852'de açılmış ve ölenlerin küllerini barındırıyormuş. Taş taş sökülmüş. Üçüncü yapı da, 1837'de Konstantin'i alan ve 3 yıl Cezayir Genel valisi olan Mareşal Valee'nin 3 metre yüksekliğindeki heykeli.
 
Bugün Konstantinliler, Berberi, Arap, Roma, Fransız kültürleri içice geçmiş halde hayatlarına devam ediyor. 2010 yılında tamamlanması planlanan, bir tramvay projesi sürüyor. Yeni bir havaalanı planlanıyor. İki modern üniversite var: Emir Abdülkadir İslam bilimleri Üniversitesi ve Mentouri Üniversitesi.
 
Sehrin yetiştirdiği ünlü şahsiyetlerden bazıları ise şöyle: Daniel Levi, Enrico Macias, Jean Mixhel Atlan (ressam), Cheikh Raymond (orkestra şefi), Malek Haddad (yazar), Benjamin Stora (tarihçi), Alphonse Halimi (boks şampiyonu), Paul Amar (gazeteci), Jacques Derrida (filozof), Cohen Tannuci (Nobel fizik ödülü), Katip Yasin (yazar), Beşir Hacı (heykeltraş), Maurice Boitel (ressam), Monaco Prensi 3. Rainer'nin annesi Prenses Charlotte.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1