New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

Zarif ve Nostaljik : Annaba

 

 
Bir zamanlar Cezayir'in en şık şehri iken şimdilerde biraz eskimişliğin kokusu, biraz da unutulmuşluğun burukluğunun sindiği bir yer. İlerleyen yaşlarında aynaya bakarak geçmişini anıp iç çeken bir kadın gibi; ama özündeki güzelliği ve cazibesinin ana
çizgilerini asla yitirmeden...
Annaba, Fenikelilerden bugüne yüzyıllardır var olagelmiş. Adı, bölgede bolca yetişen hünnap ağacından geliyor. Kokulu sarı çiçekleri ile hünnap, iri zeytin veya ceviz büyüklüğünde, çekirdekli, kahverengi kabuklu meyveleri olan bir ağaç.
 
Bir liman şehri Annaba. Birbirine karışmış yeşille mavisi, plajları, koyları, sık sık tıkanan trafiği, ağaçlıklı geniş caddeleri, kıyı gezinti şeridi, genellikle beyaza boyanmış denize bakan evleri, balıkçıları ve ayrım çizgisi yakalanamayan eski ve yeninin bir arada olmasıyla huzurun simgesi.
 
Arap-Bizans stilinde yapılmış St Augustin bazilikası, milattan önceki döneme tarihlenen harabeleri (Adrian sarnıcı, forum, tiyatro, vs), saat kuleli garı, belediye binası, Sidi Brahim Camii ve anıtı ilk göze çarpan yapıları.
 
Eski şehir bölümündeki kasbah, daracık yada çıkmaz sokakları, iç içe geçmiş hissi veren evleri, kapılarının önüne attıkları sandalye yada taburelerde oturan sıcak kanlı ve hoş sohbet insanları ile her konuğunu sarıveriyor. Tıpkı Türkiye gibi seyyar tezgahları ile karpuz yada közlenmiş mısır satıcıları bir sokaktan çıkıveriyor karşınıza.
 
Annaba'yı çevreleyen küçük yerleşim birimleri de içini ısıtıyor insanın.
 
Seraydi, meşe ağaçları, şelaleri ve doğal su kaynakları ile özellikle dağ havasını özleyenler için. El Kala, şirin bir sahil kasabası. Kuş gölü ve milli parkı hayli ilgi topluyor. Chetaibi ise, Annaba'nın en hoş kasabası. Şirin bir balıkçı limanı.
 
Bu arada bölgeye uğrayanların ihmal etmemesi gereken bir de Annabi böreği var: Bizdeki çiğ böreğe benzeyen, özellikle ramazanda çok rağbet gören; yumurtalı, kıymalı, soğanlı, bol baharatlı, sıvı yağda kızartılarak pişirilen bir börek.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1