New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,

DİPLOATLAS’ın bu sayısında, şu anda dünyanın en genç ülkesi olan Güney Sudan’a konuk olduk. Daha önce Sudan’ın bir parçası olan Güney Sudan, yıllarca verdiği mücadelelerin ardından, 9 Temmuz 2011 tarihinde Sudan’dan resmen ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştu. Bu yıl bağımsızlığının ikinci yılını kutluyor. Ama, bu 2 yıl boyunca ülkede kaydedilen ilerlemenin boyutlarını görünce şaşıracaksınız. Yaban hayatının geniş alanlarda ve en doğal haliyle yaşandığı, verimli toprakların devasa boyutlara ulaştığı, başta petrol olmak üzere yer altı zenginliklerinin büyük umutlara neden olduğu ülkede, gerek yönetimdeki siyasî liderlerin, gerekse de uygulama alanındaki eğitimli ve yetenekli görevlilerin ekonomik kalkınmayı bir an önce üst seviyelere taşımak için sarf ettiği gayretler her türlü övgüyü hak ediyor.

Güney Sudan’ın başkenti Juba, şu sıralar bir şantiye görünümünde. Öyle ki, bugün fotoğrafını çektiğiniz bir manzara, bir ay sonra tamamen değişmiş ve başka bir görünüme bürünmüş olabilir. Ülkenin diğer yerlerinde de hızlı bir dönüşüm yaşandığı fark ediliyor. Bu nedenle, Güney Sudan bir yatırım ülkesi olmuş. Buraya, her alanda, irili ufaklı yatırımlar yapılabilir. Zaten, bir çok yabancı yatırımcı, bu cazip ortama çoktan gelip iş yerlerini kurmuş bile. Yeni yatırımcılar da sıradalar.

Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Dr. John Gai Yoh, kendisiyle yaptığımız mülâkatta, bize ülkesinin ekonomik, siyasî ve diplomatik bakış açılarını anlattı. Türkiye’yi önemsediklerini ve işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Son dönemlerde Afrika’ya açılan ve bu kıtadaki ülkelerle sıkı bağlar kurmakta olan Türkiye’nin, Güney Sudan ile de yoğun ilişkiler içinde olacağına hiç kuşku yok.

Afrika’ya has yaban hayatının en canlı olduğu alanlara sahip Güney Sudan’da yakında Safari turlarının çok popüler olacağı tahmin ediliyor. Şimdiden, turistler için bazı düzenlemeler hayata geçirilmiş. Örneğin, filleri, zürafaları, zebraları ya da gergedanları küçük uçaklarla veya helikopterlerle havadan izleyebilirsiniz. Konaklama sorunu da halledilmiş gibi. Juba da hemen her gün yeni bir otel açılıyor. İçlerinde Türk firmalarına ait olanlar da var. Maceracı Safari tutkunları şimdiden Güney Sudan gezisi plânlayabilirler.

Kaya Dorsan

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1