New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

 
BAĞIMSIZLIĞIN ÖNCÜSÜ
Dr. John Garang
 
Güney Sudan’ın bağımsızlık mücadelesinde önderlik yapan Dr. John Garang, 2005 yılında, bir helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Bugün, bütün ülkede “ulusal kahraman” olarak saygıyla anılıyor.
 

Güney Sudan’ın bağımsızlık sürecinde Dr. John Garang’ın çok önemli bir yeri var. “Sudan Halk Kurtuluş Hareketi” (SPLM) ile onun askerÎ kanadı olan “Sudan Halk Kurtuluş Ordusu”nu kuran Dr. Garang, Güney Sudan’ın özerkliğini sağlayarak ülkenin bağımsızlığa giden yolunu açan lider.

Ekonomist ve Asker

Dr. John Garang, 23 Haziran 1945 tarihinde, Jonglei eyaletinde doğmuş. İlk ve orta okulu Güney Sudan’da, liseyi Tanzanya’da, üniversiteyi de ABD’de, burslu gittiği Iowa Üniversitesi’nde iktisat öğrenimi görerek tamamlamış ve tekrar Tanzanya’ya dönerek “tarım ekonomisi” alanında uzmanlaşmış.

Güney Sudan’a geri döndüğünde, ayrılıkçı gruplarla birleşen Garang, 1972 yılında, birinci iç savaş sonrasında isyancıların topluca Sudan ordusuna katılmaları üzerine kendisini bu kez askerlik mesleğinin içinde buluvermiş.

1983 yılında, Sudan ordusunda Albay rütbesinde bir subay olan Dr. Garang’a kritik bir görev verildiğini görüyoruz: Güneyde patlak veren isyan eylemlerini bastırmak. Ancak, bu görevle Bor şehrine gelen Garang saf değiştirip isyancıların başına geçiyor ve “Halk Kurtuluş Hareketini” ve “Ordusu”nu kuruyor. Bu, aynı zamanda ikinci iç savaşın da başlangıcıdır.

İkinci iç savaşın sona erdiği ve Güney Sudan’ın özerklik kazandığı 2005 yılında, hem özerk Güney Sudan’ın Başkanı, hem de bütün Sudan’ın Başkan Yardımcısı olan Dr. Garang, ne yazık ki, aradan bir ay bile geçmeden, bir helikopter kazasında hayatını kaybediyor.

Bugün, Güney Sudan’ın ulusal kahramanı olan Dr. John Garang’ın anısı, ülkede halâ tazeliğini koruyor. Zaten eşi Rebecca Nyandeng de onun ideallerini sürdürmeye kararlı. Kocası öldüğünde, “erkek aslan ölünce, dişi aslanın neler yapabileceğini herkes görür” demiş. Bir süre önce Ulaştırma Bakanlığı yapmış olan Nyandeng, şimdi de Başkan Kiir’in özel danışmanı.  

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1