New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1
 
 
EFSANE BASKETBOLCU
MANUT BOL
 

Amerikan NBA liginin gelmiş geçmiş en uzun boylu iki oyuncusundan biri olan Manut Bol, iyi basketbolcu olmasının yanında ülkesine çok düşkün bir hayırsever olarak da ün yapmıştı.

 

Manut Bol, dünya basketbol tarihinde iz bırakmış oyunculardan biri. Güney Sudan’lı oyuncu, 2,31 metrelik boyuyla, Romen meslekdaşı Gheorghe Mureşan ile birlikte, NBA liginde oynamış en uzun iki sporcudan biri olarak anılıyor. Her ikisi de, bu özellikleriyle Guiness Rekorlar Kitabına girmişler.

Parlak bir kariyer

Manut Bol, 1962 yılında, Güney Sudan’ın Warrap eyaletindeki Gogrial’da doğmuş. Ülkedeki en kalabalık etnik grup olan “Dinka” topluluğuna mensup. 1980 yılında, öğrenci olarak ABD’ye gitmiş. Basketbol oynamaya 1979 yılında başlamış olan Bol, ABD’de önce birkaç yıl küçük takımlarda oynadıktan sonra, 1985 yılında NBA oyuncusu olmuş.

NBA’de, 5 değişik takımda oynayan Bol’un parlak bir sporculuk kariyeri var. 1985- 1995 yılları arasında tam 10 yıl yer aldığı NBA’de toplam 1599 sayı kaydetmiş, 2647 ribaunt almış ve 2086 blok yapmış. NBA tarihinde, attığı sayıdan daha fazla blok yaparak rakibin sayı atmasını engelleyen tek basketbolcu olarak biliniyor.

Bol, NBA’den ayrıldıktan sonra, ABD’de, İtalya’da ve Katar’da birkaç yıl daha spor hayatını sürdürmüş ama 1998’de romatizmaları nedeniyle basketbola veda etmiş.

O bir kahraman

Manut Bol, sporculuğunun yanında politik eylemciliği ve hayırseverliği ile de öne çıkıyor. ABD’de yaşadığı yıllar boyunca ülkesini ve yurttaşlarını hiç unutmamış. Çeşitli Afrika ülkelerinde Sudanlı mültecilerin barındığı kampları sık sık ziyaret edip onlara yardımcı olmaya çalıştığı halâ anlatılıyor. Hatta bir keresinde, Sudanlılar için 35 milyon dolar toplamayı başarmış. Ayrıca, Sudanlı mülteciler için bir vakıf kurulmasına ön ayak olduğu gibi, konuya dikkat çekmek için düzenlenen gösteri yürüyüşlerinde de hep ön sırada yer almış.

Ünlü Güney Sudan’lı iletişim uzmanı Larco Lomayat, “Kahramanlar kendilerini başkalarına yardım etmeye adayanlardır” diyor. Manut Bol bu tanıma en çok uyanlardan biri. Zaten ülkesinde de bir ulusal kahraman olarak görülüyor.

19 Haziran 2010’da, henüz genç bir yaşta hayata veda eden Manut Bol, artık yurttaşlarının kalbinde yaşayacak.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1