New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

ULUSLARARASI TOP MODEL
ALEK WEK

 
Dünyaca ünlü top model Alek Wek, ülkesi Güney Sudan için bir gurur kaynağı. Çünkü o sadece bir model değil, aynı zamanda bir iyi niyet elçisi.

Alek Wek, bazen en önemli moda defilelerinin vazgeçilmez mankeni, bazen de ünlü moda dergilerinin kapaklarını süsleyen bir model. Güney Sudan’dan uluslararası moda dünyasına başarılı bir geçiş yapmış olan Wek, aynı zamanda sosyal faaliyetleriyle de tanınıyor. “Sınır tanımayan doktorlar” örgütünün iyi niyet elçisi olarak görev yaparken, hem AIDS ile mücadele konusunda çok aktif, hem de UNICEF’in bazı programlarına katılmaktan geri kalmıyor.

Afrika’dan dünyaya

Alek Wek, 1977 yılında, Batı Bahr el Gazal eyaletinde, Wau şehrinde doğmuş. Adının “siyah benekli inek” anlamına geldiğini söylüyor. Mensubu olduğu Dinka topluluğunda bu bir şans simgesi.

1985 yılında babası ölünce, aile Londra’ya göç etmiş. Alek’in modellik macerası da, 1995 yılında burada başlıyor. Londra’da bir Pazar yerinde alışveriş yaparken, bir model avcısının dikkatini çekince, gösteri dünyasına ilk adımını atmış ve Tina Turner’in “Golden Eye” şarkısının klibinde rol almış.

Ardından, model olarak çeşitli moda etkinliklerine katılmaya başlayan Alek’in 1997 yılında “yılın modeli” seçilmesi pek şaşırtıcı değil. Moda dünyasının en ünlü markalarına modellik yapan Wek’in yaratıcı bir tarafı da var: dizaynını kendisinin yaptığı bir çanta koleksiyonu halen ABD’de satışa sunulmuş bulunuyor.

Öte yandan, kendisi de bir göçmen olan Alek Wek, ABD Göçmen Danışma Komisyonu’nun üyesi. Zaten, sosyal etkinliklerden hiç geri kalmamaya özen gösteren biri olduğunu çoktan kanıtlamış. Zaman zaman, Güney Sudan’ı da ziyaret ediyor ve kuzeyden gelmiş olan göçmenlerin durumuna dikkat çekmeye çalışıyor. Ayrıca, Güney Sudan’ın istikrar kazanması ve yeniden inşa edilmesi konusunun da altını çizen Alek Wek, ülkesinde çok sevilen ve kendisiyle gurur duyulan bir yurttaş.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1