New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

Harikalar Diyarı

Macaristan’ın, Budapeşte dışındaki en popüler turizm merkezinin Balaton gölü ve civarı olduğu biliniyor. Ama, aslında ülkenin her köşesi farklı bir cazibeye sahip.

 

Macaristan küçük bir ülke olsa da, doğasının çekici özellikleri ve çok iyi korunmuş tarihî ve kültürel mirası sayesinde tam bir turizm cenneti. Ülkedeki 10 millî park, 38 koruma altına alınmış alan ve sayısız rezervde, kulaklarınızda kuş sesleri, su şırıltıları, saçlarınızı okşayan esintiler ya da teninizde hissettiğiniz güneşle, doğaya hayran kalmamak mümkün değil.

UNESCO, Macaristan’daki 8 yeri Dünya Mirası Listesine almış. Bunların hepsi gerçekten görülmeye değer ve hepsi de zaten dünyanın her tarafından gelen turistlerin ilgi odağı.

Dünya’ya miras

UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde tabii ki önce Budapeşte yer alıyor. Budapeşte deyince, Tuna nehri kıyıları, Buda Kalesi ve civarı ve ünlü Andrassy Caddesi de özellikle listeye dahil. Budapeşte, Dünya Mirası listesine 1987 yılında girmiş. Budapeşte gibi çok bilinen bir yer olmasa da, Cserhat tepeleri arasında, halâ Ortaçağ havası taşıyan birkaç yüz nüfuslu bir köy olan Hollokö de 1987 yılından beri Dünya Mirası listesinde. Bu küçük köydeki 50 kadar binanın çoğu tek katlı.

Kırma çatılı, oymalarla süslenmiş revaklarla çevrili, balkon ve pencereleri de çiçeklerle bezeli bu evlerin hepsi koruma altına alınmış ve Hollokö, içinde zamanda yolculuk yapıldığı hissini veren, çok sevimli bir müze-köy haline dönüştürülmüş.

Aggtelek Milli Parkı’nda bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan mağaralar ise, Macaristan’ın Slovakya ile birlikte paylaştığı iki milyon yıllık bir oluşum. Dantel gibi devasa sarkıtların yeraltında oluşturduğu bu farklı dünya tam 25 km uzunluğunda ve 712 mağaradan oluşuyor. Ayrıca ılıman iklim kuşağının en uzun aktif yeraltı nehrine sahip. Macaristan’da yer alan kısmı, Avrupa’nın en büyüklerinden olan Baradla Mağarası 17 km uzunluğunda. Masal dünyasından farksız sistem, solunum sıkıntısı çekenlerin derdine de derman oluyor.

Macaristan’ın batısındaki Pannonhalma Manastırı da, Dünya Mirası Listesine 1996’da girmiş. Adından belli olduğu gibi dinî bir yapı olan manastır, Benediktin rahipleri için 996 yılında inşa edilmiş. Yani, 1000 yılı aşan bir geçmişi var. Yaklaşık 250,000 kitaba sahip kütüphanesi ile ünlü.

Puszta adı verilen Macar stepleri ise, 1999’da Hortobagy Milli Parkı adıyla UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olmuş. Atları, gri sığırları, ateş çiçekleri, kuşları ve tuzlu gölcükleri ile ülkenin en büyük milli parkı ve Orta Avrupa’nın koruma altındaki en büyük çayır alanı. Tisza nehri ve kollarıyla mükemmel bir ovaya dönüşmüş. Tulumbalı su kuyuları ve Macaristan’ın en uzun kara yolu taş köprüsü olan dokuz kemerli köprü yörenin sembolleri.

Hem doğa hem kültür açısından UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Fertö Gölü ve Tokaj-Hegyalja tarihi şarap bölgesi çok ilgi çeken yerlerden. Fertö bir su kuşları cenneti; göç döneminde su tavuğundan leyleğe, yaban ördeğine dek Avrupa’daki bütün kuş türleri buraya uğruyor. Avusturya-Macaristan sınırında bulunan Fertő, Orta Avupa’daki ikinci büyük step gölü. Sazlıklarla kaplı, tuzlu ve oldukça sığ. Daimi kıyısı yok, genişliği sürekli değişiyor, kışın da donuyor. Geçmişte birçok kez ortadan yok olmuş.

Avusturya sınırında, Fertö gölü yakınlarındaki Fertöd ise, göz kamaştırıcı Esterhazy Sarayı ile ünlü. Ülkenin bu en önemli barok yapısının ana kapıya uzanan, heykellerle süslü merdivenleri göz alıcı. Herbiri özenle dekore edilmiş 126 odasının tavanlarını seyrederken kendinizden geçebilirsiniz. Bahçeler Versailles Sarayı bahçelerinin kopyası. Bina, Macaristan’ın en zengin aristokrat ailesi Esterhazy’ler için yapılmış.

Romantik Balaton

Balaton, ülkenin ve Orta Avrupa’nın en büyük gölü. Plajları ve kaplıcalarıyla ünlü bu ince-uzun tatlı su gölü, denize kıyısı olmayan Macaristan’ın en çok turist çeken yerlerinden ve “Macar Denizi” olarak da anılıyor. Uzunluğu 78 km olan, genişliğiyse 1,5-15 kilometre arasında değişen göl, kış aylarında buz tutuyor. Nefes kesen güzelliğiyle “Romantik Göl” olarak adlandırılan Balaton, bazen fırtınalarla deliriyor ama genelde yelken sporu yapmaya çok elverişli. Derinliği 3-12 m olan gölde 40 çeşit balık yaşıyor; dolayısıyla bölgenin en meşhur yemeği paprikalı balık çorbası.

Gölün en gözde yerlerinden biri olan Tihany, Balaton’u keyifle izleyebileceğiniz bir yarımada. Tihany rezerviyse keşişlerin yaşadığı bazalt kayaları, lavanta tarlaları ve badem ağaçlarıyla ülkenin koruma altına alınan ilk bölgesi. Zala Nehri de Balaton Gölü’ne ulaşmadan önce bataklık bir alandan geçiyor. Yemyeşil adacıklarla bezeli, binlerce kuşa barınak olan, harikulâde görüntüye sahip bu kısma “Küçük Balaton” anlamına gelen Kis-Balaton deniyor.

Gölün yakın çevresi de ilginç köy ve kasabalarla dolu. Örneğin, Kapolnapuszta köyü ülkedeki tek manda rezervi. Nagyvazsony ise, kalesi ile meşhur. 15.yüzyılda şatoya dönüştürülmüş ve Kral tarafından, bir ulusal kahraman olan Pal Kinizsi’ye armağan edilmiş. Şatonun kulesinin yükseliği ise, 28 metre.

Şifa Kaynağı Göller

Yıl boyu balık kaynayan, ülkenin en büyük yapay gölü Tisza, harika plajlara, kampinglere, adacıklara, parklara, küçük koylara ve kaplıcalara sahip. Yelken, kayak, kızak gibi su sporları bütün Macar göllerinde keyifle yapılan bir uğraş. Dünyanın en büyük sıcak termal gölü Heviz, yılda 900’000 ziyaretçisi ile bir şifa kaynağı. 38 metre derinden saniyede 440 litrelik debiyle fışkıran sular, göl suyunun 48 saat içinde tamamen yenilenmesini sağlıyor. Az miktardaki radyoaktif özelliği bedeni gevşetiyor, romatizmaya iyi geliyor. İçilince hazmı kolaylaştırıyor, dip çamuru ise fizyoterapide kullanılıyor. Su sıcaklığı kışın bile 23-25 derece.

Macaristan’ın üçüncü büyük gölü Velence ise popüler bir tatil yöresi, “Güneşli Göl” olarak da anılıyor. Üçte biri sazlarla kaplı ve sığ. Çok sayıda plaja sahip olan, tekne gezintileri yapabileceğiniz bu sakin göl, kuşların doğal yaşam alanı. Mineral bakımından zengin suları balıkçılar için de ideal. Kışın donduğunda ise ayrı bir güzel.

Estergon ve Eğri

Macaristan’ın en büyük, Avrupa’nınsa üçüncü büyük katedraline ev sahipliği yapan Estergon’un Tuna manzarası görülmeye değer. Devasa yeşil kubbeli katedral dünyanın tek tuval üzerine yapılmış en büyük sunak tablosuna sahip. Katedralin en ilginç bölümü, kendisinden 300 yıl önce kızıl mermerden yapılmış olan Bakocz şapeli. Burası, Macaristan’da mükemmel halde korunmuş tek rönesans yapısı. Osmanlı kalesi ise Türklerin belleğinde özel bir yere sahip.

Türkçedeki adı “Eğri” olan Eger, Macaristan’ın en güzel barok şehirlerinden biri ve bin yıllık bir piskoposluk merkezi. Vaktiyle, Osmanlılarla ve Macarlar arasındaki en büyük çatışma Eğri Kalesi yakınlarında olmuş. Bu konuda, Geza Gardonyi’nin yazmış olduğu “Eğri Yıldızları” adlı eserin bu yıl Türkçe olarak çıktığını da belirtelim. Eğri, her sokak köşesini süsleyen ve hayranlık uyandıran yapıları, Türklere direnişiyle tanınan şatosu, katedrali ve 40 metrelik minaresiyle özel bir yer. Hayli zengin kütüphanesinde Macaristan’da 1473’te basılan ilk kitap bulunuyor. Ülkenin ilk astronomi müzesi Spekula Gözlemevi de burada. Çok kaliteli kırmızı şaraplara sahip Eğri’de yüzlerce yıllık kavları ziyaret edebilir ve Egri Bikaver şarabını tadabilirsiniz.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1