New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

ZERAFETİN ADI
Herend Porselenleri

 
Macaristan’ın ünlü Herend porselenleri desenlerinin zerafeti ile tanınıyor. El yapımı bu porselenler dünyadaki bütün aristokratların gözdesi.

Herend porselenlerinin serüveni, 1826’da, Macaristan’ın batısında, Balaton gölü yakınlarındaki Herend köyünde başlamış. O yıl Vince Stingl tarafından kurulan fabrika, 1839’da Mor Fischer’e satılmış. Fischer’in yönetiminde üretilen kaliteli porselenler Viyana, New York, Paris gibi uluslararası sergilerde 24 büyük ödül ve altın madalya kazanmış. 19.yüzyıl ortalarında Habsburg Hanedanı ve Avrupalı aristokratlar fabrikanın devamlı müşterileriymiş.

Herend ürünleri, bugün müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor. Özelleştirildikten sonra daha üretken hale gelen fabrika, 60 ülkeye ihracat yapıyor. Mükemmel işçiliği nedeniyle “Porselenin Kraliçesi” olarak adlandırılan Herend, beyazlığı, şeffaflığı ve duruluğu ile göz kamaştıran bir ürün. Bütün figürler ve boyama işlemleri el yapımı ve eski yöntemler uygulanıyor; gelenekler özenle korunduğu için de kalite hiç değişmiyor.

Modellerin en tanınanı “Viktoria”, çünkü İngiltere Kraliçesi Victoria, bu modeli Windsor şatosu için sipariş etmiş. Herend o yıllardan beri İngiliz Kraliyet ailesi sofrasının değişmez markası. En meşhur serilerden biri de “Rothschild Serisi”. 19.yüzyılda, Rothschild’lerin satın aldıkları av figürlü Herend Porselenleri o günden bu yana ailenin adını taşıyor. Çin motifli “Herend Classic” ve bol çiçekli “Apponyi”, diğer ünlü seriler.

Herend’in üç yıllık okulunda, el yapımı porselende dünya lideri olan bu ürüne değer katan tasarımcılar ve ressamlar özenle yetiştiriliyor. Süslemelerde doğadan esinleniliyor; ince ince işlenmiş kuşlar, çiçekler, kelebekler, şelâleler ya da Çin desenleri, iç açıcı bir hava yaratıyor. Doğanın tüm renklerini görebileceğiniz porselenler inanılmaz bir canlılığa sahip. İlk üretimin yapıldığı fabrika, 1964 yılında restore edilerek müze haline getirilmiş. Rengârenk müzede 187 yıldır üretilen binlerce ürün titizlikle sergileniyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1